bugün

amerikalı bir yazar..

(bkz: tom sawyer)
(bkz: huckleberry finn)
"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So sail away from the safe harbor. Explore. Dream. Discover." Gibi muhteşem bir söz söylerek,insanı oturduğu yerden kaldırıp,ben gidiyorum ulen uzak diyarlara dedirtebilen muhteşem yazar
tüm zamanların en büyük mizah üstadı seçilen yazar.
Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Mark Twain olan yazar.

Başlıca yapıtları

'Calaveras ilçesinin Ünlü Sıçrayan Kurbağası' (1867), 'Tom Sawyer'ın Maceraları' (1876), 'Huckleberry Finn'in Maceraları' (1884), 'Adem ile Havva'nın Cennet Günlüğü' (1905), 'Çalınan Taç' (1881), 'Yurtdışında Bir Serseri' (1880), 'Mississippi'de Yaşam' (1883)

Mark Twain'den

"Her zaman doğruyu söyle; ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın."
"Doğru pabucunu giymeden, yalan dünyayı dolaşır."
mark twain'e sormuşlar;

-insan olmasaydınız ne olmak isterdiniz?
+bir parça banyo sabunu. ama brigitte bardot'un banyosunda.

edit : nerden duymuşum bunu bilmiyorum ama yalandır bu efendim. biricit mark twain'en çok daha sonra ünlenmiştir.
aslında kendi çocukluğunu anlattığı tom sawyer ile dünya çapında üne kavuşan amerikalı yazar.

--spoiler--
iyi ki aptallar var, onlar olmasa ne yapardık?
--spoiler--

sözüyle dikkat çekendir.
bisiklet kullanmayı, 55 yaşında öğrenen büyük yazar.
(#1867538)
" insan 80 yasında doğup 18 yasına kadar yavas yavas yasasa daha mutlu olurdu" diyen diyebilen dahiyane insan cocugu.
"Fransa'nın yazı da yoktur kışı da yoktur , ahlakı da yoktur. Bunların dışında şahane bir ülkedir. Ve genellikle fahişeler tarafından yönetilir."

gibi ağır ithamlarda bulunan aslında tarihe bakınca çok da haksız olmayan ünlü yazar.
"ben 18 yaşımdayken babam pek çok konuda cahildi. 25 yaşıma yaşıma geldiğimde ihtiyarın ne çok şey öğrendiğine şaşırdım kaldım." sözüyle oğulların yıllarla birlikte babalarına bakışlarında görülen değişimi harika bir şekilde anlatmış yazar.
ilk kez daktiloyla yazılan öykünün yazarı.
"adem ile havva'nın güncesi" okumaya değer bir öyküdür..
"sigarayı bırakmak çok kolay, ben bunu bin kere yaptım" demiş insandır..
okulumun,eğitimimi engellemesine asla izin vermedim demiş büyük yazar.
süpersonik sözlerinden biri;

''Açlıktan ölmek üzere bulunan bir köpeği kurtarınız, sizi ısırmayacaktır. insan ile köpek arasındaki başlıca fark budur.''
Üzüntü kendi kendini giderir, ama mutluluğun tam zevkini çıkarmak için onu paylaşacağınız birinin olması gerekir diyendir.
"insan yüzü kızaran ve yüz kızartıcı işler yapan tek hayvandır." demiştir.
nikola tesla tarafından "sevimli, heyecanlı, çocuksu, ufak tefek dostum" olarak tanımlanan büyük yazar... tesla ile kurdukları dostlukları gerçekten önemlidir, çünkü tesla'nın tek gerçek dostudur.
samuel langhorne clemens adlı yazarın takma adı... "mark twain"in anlamı ise, yamulmuyorsam amerika'da büyük nehirlerde ulaşım amaçlı çalışan çarklı gemilerde bulunan, suyun derinliğini anlamaya yarayan halattaki 2. işarettir. zira, twain, 2 demektir ve mark twain ise 2. işaret seviyesi anlamındadır. ayrıca nevada dolaylarında hesaba yazılan 2 içkiyi belirtmek için de kullanılırmış bu "mark twain" söz öbeği... muhtemelen oradan gelmiş bir isimdir.
daha cok cocuklar icin yazdigi eserleri ile bilinen yazar. bir soz ustadi olmakla beraber, buyuk yazarlarla karsilastirilmasi pek de dogru olmaz.

soyle guzel bir sozu vardir: "the difference between the almost right word and the right word is the difference between the lightning bug and the lightning"
1835 yılında amerikanın missouri eyaletine bağlı , o zamanlar küçük bir köy olan florida'da doğmuş, asıl adı langhorne clemens olan tom sawyer, çalınan taç, huckleberry finn'in maceralarıkitaplarının yazarıdır. on bir yaşındayken babasını kaybedince, yaşam mücadelesinin ortasında bulmuş kendini.matbaada çırak olarak çalışmış, gazetelerde dizgicilik, buharlı gemilerde kaptanlık yapmış. ardından gazete ve dergilere yazılar yazmaya başlamış. 1870'te evlenip hartford'a yerleşmiş. üç kızı olmuş burada. kendisine "amerika'nın en ünlü mizah yazarı" ünvanını kazandıracak eserlerin çoğunu da burada yazmış ve 1910 yılında vefat etmiş.
üzüntü kendi kendini giderir, ama mutluluğun tam zevkini çıkarmak için onu paylaşacağınız birinin olması gerekir sözünün sahibi .
"Bu hayatta tek ihtiyacınız, kendinize olan güveniniz ve reddebilme yeteneğinizdir" sözünün sahibidir.
' bir övgü sözüyle aylarca yaşayabilirim. ' sözünün sahibi, amerikalı edebiyat üstadı.