bugün

8 yıllık zorunlu eğitim sonrasında anadolu liseleri ve fen liselerine öğrenci seçmek için senede bir defa olmak üzere düzenlenen sınavdır.
kısa ismi lgs olan uzun süre açılımını merak ettiğim öğrendiğimde ise her tarafımız sınav oldu anasını satayım tepkisini vermeme neden olan manyamış beyinli insanların icadı... yakında üniversite hazırlık dershanelerine bile sınavla öğrenci alacaklar diye düşündüren zımbırtı...
8. sınıfta öss den bir hafta once yapılan sınav. 100 soru sorulur. sorular işlem gerktirmez, sınava konsantre olusunuzu ve zekanızı olcer niteliktedir.matematik ve feni aşmışlar icin kilit test turkcedir, genelede bu testte goculur. sınav sonucuna göre hayatınızın akısına yon verecek, kişiliginizin olusmasına etki edecek liselere yerlestirilirsiniz. Bu bakımdan cok onemlidir.
esnasında uyuduğum bir sınavdır. buna rağmen hayatımda olumsuz hiç bir etkisi olmamıştır.
daha cocukken nasıl yarıs atı olunacagını ogrenmenin sebebi
Artık yeni adı oks olan sınav
1)Egitim sistemini genc yastaki ogrencilerimize uygulamalı olarak gostermenın yolu.
2)Bak yavrum sen hayatını lısenın sonunda 3 saatte belli ediceksin,bu daha az hayatını etkileycek simdiden alış;denılen sınav.
oks de kalkmış ve yerine sbs gelmiştir. yakında amk'yi bekliyoruz.*
90'lı yıllarda anadolu lisesi sınavları diye geçerdi. ayrıca anadolu lisesi sınavından önceki haftasonu kolejlere giriş sınavları olurdu. format aynı olduğu için koleje yazılmayacak olanlar bile alıştırma olsun diye o sınavlara girerdi.
daha neler göreceğiz, bakalım ikide bir sistem değişiyor, sınavlar zorlaştırılıyor.
Ben teogun ilk magduruydum. Fakat gayet rahat ve basitti sinav. Simdi dusununce oyle geliyor gerci. Eskiden zor gelmisti.
habire adı değişen sınav.
eskiden muhabbet açardı lgs'de kaç aldın? oks puanın kaçtı? diye. şimdi kimse hangi sınava girdiğini hatırlamıyor. sizin yüzünüzden kaç erkek ele mahkum kaldı meb!
Ne enteresandır ki; Tüm Bu Saçma sapan sınavlara heba edilen çocukların ve çocukluklarının tamamı, lisedeki seçmeli dersler için.

Yazık!
Bir zamanların oks sınavı
2013 sbs diyip susuyorum:
bir lgs denemesi için:

https://www.youtube.com/watch?v=JhaItDr1tDA&t=1s
güncel Önemli Başlıklar