bugün

tuzsuz peynirle yapılan tatlı.sıcak yenilmesi makbuldür.uzayan peynirin görüntüsü iştah açıcıdır.

http://4.bp.blogspot.com/...j_yAWY/s1600/DSC_0162.JPG
kurtlar vadisi ırak filminden sonra, mematiyle beraber yeniden can bulan bir tatlı, tatlımız.
En güzeli (bkz: hatay) da yenir. asi nefri üzerindeki köprünün tam karşısındaki künefeciler meşhursa da mükemmele ulaşmak istiyorsanız ayakkabıcılar çarşısı içindeki otantik bir avluya gizlenmiş künefeciyi bulmalısınız. Tarihi bir han içinde yenen, kömür ateşinde pişmiş enfes künefe, eminim unutulmazlarınızın arasına girecektir.
On yıl sonra editi: künefeci Yusuf usta artık çok meşhur oldu. O bakımsız han restore edildi. Müşteri çokluğundan yanına bir künefeci daha açıldı. Yusuf usta artık pek ocakta durmuyor. hakkıydı adamın bunca yıllık mütevazi Meslek hayatından sonra artık biraz keyfini sürmek. Çocukları, yeğenleri falan koşturuyorlar. Künefeler hala kömür ateşinde hala glikoz şurupsuz hala hilesiz ve hala enfes! Hatay'a gelecek olan yazar arkadaşlar burayı pas geçmeyin! Diğer enfes lezzetler için bu abinize danışın.
türkiyenin her yerinde yenilebilen fakat asıl olarak iki farklı tipi olan tatlıdır. sıkça karşılaşılan tipi tel kadayıfın arasına yerleştirilmiş peynirin fırına verilmesi ve pişirildikten sonra üzerine şerbet dökülmesi ile oluşturulur. fakat güney yörelerine ait olan çeşidinde ise tel kadayıf irmik büyüklüğünde tanelere parçalanmıştır ve bu taneler arasına yerleştirilen peynir ile pişirilir (gerçi muhteviyatında başka şeyler de olabilir ama tam bilemiyorum). ikincisini tatmış olan kişi bir daha sıkça karşılaşılan versiyonundan hiç bir lezzet alamayacaktır. imkanı olanların mersine gittiğinde kunefeci emin usta veya kunefeci ali ustada bahsi geçen kunefeyi denemelerini tavsiye ederim.
(bkz: antakya)
(bkz: peynirli kunefe)
özellikle iskender üzerine güzel gider.
türkiye'de en iyisinin kaşıbeyaz'da yapıldığı gurmeler tarafından belirlenmiş tatlı.
mersin de emin usta dan yenmesi gerekmektedir;hatay da da çok iyi yapıldığı duyumları alınmaktadır...çok kral tatlıdır çok!
memleketi antakya* olan tatlı. tel kadayıf'ın arasına özel tuzsuz peynir koyulmasıyla olur ve piştikten sonra üzerine şerbeti dökülür. ayrıca sürekli saçma sapan iddialar vardır en güzel orda yenir burda yenir diye, gurmeler bok yesin afedersiniz ama antakya'da köprünün karşısında kral künefe türkiye'nin en iyi künefesini yapar, gerisi hikaye. ****
(bkz: niyazi bey iskender) *
antakyada muhteşem yapılan tatlı türümüz. lakin ankarada da doğru düzgün yapanlar mevcuttur. tuzsuz peynir konması ve üzerine kaymak ya da dondurma ilave edilerek servis edilmesi makbuldür.
özellikle hiçbirsebep yokken yenmeye gidilebilen tatlıdir
(bkz: haydi kunefe yemeye gidelim)
üstüne dondurma koyulup yenmesi müthiş olan tatlı çesidi
antakya ile özdeşleşmiş bir tatlı çeşididir..yapılan anketler sonucu * en iyi künefe yapan mekanlar sıralamasında birinci ve ikinci mekan antakyadan kral ve ferah künefe salonudur..üçüncü mekan ise istanbuldaki kaşıbeyazdır ki onun künefe ustası da zaten antakyalıdır..
adına antakya'da kullanılan arapça bir deyim eklenmiş bir tatlı.
la halva ve la kadayıf illa künefe.(ne helva, ne kadayıf illa ki künefe)
tantuni peşine yenildiğinde acayip bir orgazm yaşatan dünya nın en güzel tatlısı.
bir zamanlarin namli efesi olan kun efedir. kendisi osmanliya karsi ayaklanmis ama ne yazik ki ayagi kayip kafasini patlatmak marifeti ile merhum oldugu için pek icrati yoktur. en buyuk icrati dukkanini kapatmak isteyen subasiya parmak atmaktir. * *
sıcak sıcak önünüze geldiği an ne kadar tok olunursa olunsun asla hayır denemeyeck tatlı.
en güzel yanı ortasındaki peynirli kısmıdır.
dışarıda tatlı yemek istenildiğinde yenebilecek en iyi tatlıdır.yalnız istanbulda iyi yapıldığına şahit olmadım.mersin de ise emin usta favoridir.
bol şerbeti, sünen peyniri ve sıcacık servis edilmiş hali ile diyet yapana diyeti bozduracak leziz tatlı.
bazısının bulup da kaymaklısını istediği tatlı.

küçük hayallerim oldu hep. vitesli bisiklet değil, sadece bir bisiklet istiyordum. alındı da çok $ükür. ve ben hiçbir zaman daha ilerisini istemedim. ona bindim. sonra bilgisayar istiyordum. son modellerinden değil he. sadece bir tane bilgisayar. sağolsun kuzenim gözünü kırpmadan verdi bana kendininkini. ben onunla oyunlar oynayıp, internetime girdim. böyle böyle geçti günler. sonra bir kıza a$ık oldum. o dahil herkes, istediğime ula$ınca sıkılacağımı ya da daha fazlasını isteyeceğimi söyledi. ben kendimi bildim bileli daha fazlası olmadı ki hayatımda. sadece bir çukulata yedikten sonra bir tane daha isteyip almı$ımdır o kadar. yani en büyük vukuatım budur konuyla alakalı. çevrem tarafından bunun bilinmemesi canımı sıkıyor arkada$ım. ha, künefeyle bu konunun ne alakası var derseniz, a$ık olduğum kız kaymaklı künefeden daha ho$...

her $eye rağmen, bu yüzden, kaymaksızını sevdiğim tatlıdır.
efendim ömr-ü hayatımda bu aya kadar yemediğim fakat yedikten sonra da müptelası olduğum tatlı türüdür. Kendisi tipik Türk tatlısıdır ve ''hem gelenek hem lezzet'' diyenler için kanımca biçilmiş kaftan sayılır. Çatalı künefe denen o ''tatlı'' denilip geçilmeyecek yüce yiyeceğe daldırıp üzerindeki dövülmüş fıstık parçaları ve içinde saklı duran peynirle beraber ağzınıza attınız mı o keyfin hiçbir tatlıda bulamayacağınızı anlayacağınızı belirtmek isterim. Ayrıca istanbul'da da güzel yapan yerler vardır ki Günaydın restoranları buna örnek mekanlardandır *** Hülasa künefe sadece bir tatlı değil bir damak tadı, bir lezzet beğenisidr efenim, üzerine de başka tatlı tanımamdır. * *
4. nesil yazar.
sözlüğe hoşgelmiştir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar