bugün

(bkz: yorgun demokrat)
toplumcu halk yönetiminden yana, toplumcu düşünceyi savunan, gelir dağılımındaki adaletsizliği, kapitalizmin çarpık bölüşüm tarzını kabul etmeyen, sosyalizm yanlısı.
en güzel bir şey.
gazi kamu'nun hocası kemal görmez'in "sosyal demokrasi" (#1014697 )tanımına göre "yavşak"
(bkz: pabucumun sosyal demokratı)
(bkz: yanar döner)
Tarihsel diyalektik ve materyalizmin gösterdiği üzere sermaye sınıfı ile işçi sınıfı arasında kalan tampon bölgenin parlamenter demokrasi kliklerini uygulayan masabaşı politikacılarıdır. Zaman zaman işçi ve emekçi kitlesinin sendikal faaliyetleri içerisinde ilerici rol alıp kazanılan hakların sermaye sınıfı karşısında korunmasında etkin olmuşlarsa da mevcut kapitalist sömürü düzenine karşı sistem içerisinden yükselttikleri ses çoğu zaman işçi hakları ve özgürlükleri konusunda sermaye sınıfının buyruklarına dönük bir revizyonizmden ve oppurtunizmden öteye geçmemiştir. Hele ki sscb'nin dağılmasından sonra özgürlük ve demokrasi adı altında halklara dayatılan neo-liberal politikaların 21 yüzyılda kapitalizmin gizli faşizminin ekonomi-politiği göz önüne alınırsa ne halk için bir şey yaptıkları ne de demokrasi için bir söz ettikleri duyulmaktadır. Avrupa sosyal demokrasisi de aynı şekilde stalinizm fobisinden kaynaklı sol adına sekter revizyonist kamplara bölündüğü için bilimsel sosyalizme dayanan özgürlükler , demokrasi adına hiçbir anlam ifade etmeyen bir konumda olmayı ifade eden siyasi kimlik.
liberallerin biraz daha insaflıca olan kardeşi! sosyalistlere, sıkı solculara göre haliyle iki yüzlü bir yapı! sosyal demokrat kişilik yapısına sahip olanlarsa zamanın yapısına uyum sağlamış, paylaşımcı, özellikle yakınındakilere karşı cömert, özgürlüğüne düşkün denebilecek tiplerdir. genelleme
Emperyalizm bekçiliği, solun yüz karası.
(bkz: pierre)
artık insanların sosyal demokratım demeye utandığı bir devirde yaşıyoruz. çünkü sosyal demokratlık anlam olarak sosyal faşizme dönüştü...

neden mi? şimdi başbakan'ın hangi politikasını beğenmiyorsunuz deyince boş şeylerle dolu dolu konuşmaya çalışıyorlar. enflasyon tek haneye düşmüş. hala zamların yüksekliğinden bahsediliyor. bir adam çıkıpta mantıklı bir sebep söyleyemiyor.
sosyal demokrat olduğunu söyleyenler tayyip erdoğan'ın dindar bir geçmişe sahip olmasını faşist bir kafayla dışlayıp beğenmiyorlar. fakat bir sosyal demokratın insanları yaptıklarıyla yargılaması gerekir.

eleştirdikleri çoğu konunun içi boş ve varsayalım dolu ise çözüm öneriniz nedir? kesinlikle çözüm önermeyip her şeyi reddeden bir grup insana faşist demeyip ne diyeceğiz?

önce sosyal demokratik deyiminin adam gibi bir tarifini yapalım. devlet yönetimini demokrasi yoluyla kazanarak, kapitalizmi ehlileştirip, "sosyal adaletsizliği, eksiklikleri, yanlışları", tüm sosyal kesimleri ne olduğuna bakmadan kucaklayarak, devlet eliyle düzeltmek.

sosyal faşizm dediğim ise sosyal yapıyı oluşturan insanları düşman görüp onları sınıflara bu sünni bu alevi, bu hristiyan, bu türk, bu kürt vb. diye ayırım yaparak isteklerini, eksikliklerini görmezden gelmek.

peki neden sosyal demokrat faşist demiyorum da sosyal faşist diyerek demokrat lafını yok ediyorum? bunu ben yapmıyorum. kendileri hem sosyal demokratım deyip ardından ;
1-seçmenlerin tercihine saygı duymazlar ve hakaret eder ise,
2-hepimizin bir süre girip çıktığımız canımız ordumuz için ordu göreve diye pankart açarlarsa,
3-medyanın gücünü kullanarak hükümeti devirmeye çalışırlarsa,
4-darbe planları yaparlarsa,
kimi demokrat olduklarına ikna edebilirler?

sosyal faşistler çünkü kendileri hariç tüm sosyal kesimlere(alevisine, sünnisine, hristiyanına, türküne, kürdüne) düşmanlar ve demokrasiye inanmıyorlar.
realist sosyalist.
(bkz: sosyal demokrat diye bir kavram olamaz)
sosyal demokrasi emparyalizmi doğuran olgudur. şöyle ki:
sosyal demokrasinin devletçi bir yanı vardır, marksizm gibi üretim ilişkilerinde değil paylaşım ilişkilerinde oryata çıkar. devlet, bünyesinde bulunan işçilerin refah seviyelerini arttırmaya çalışır fakat bunu kendinden güçsüz başka bir ülkenin artı değerine el koyarak yapar.bu da uzun vadede emperyalizmi doğurur kısaca.
Gözlük takan insan.
ne sosyal haklarımdan ne de özgürlüğümden vazgeçerim diyen aşmış insan.
Solcudur, herkesin göremediği gerçekleri tüm ayrıntılarıyla görerek şerefiyle doğru yoldan gider.
merkez sol görüşünü benimsemiş gerçek bir demokrattır. sosyalizmin ama doğru ama yanlış anlaşılarak insanların birbirini katletmesine yol açıp olumlu bir sonuca varamamasının nedenini mutlak eşitliğin imkansız oluşuna bağlaması, öte yandan da yürekten eşitlik özgürlük ve adalet isteyen; bunun için kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlik ve adaletsizlikleri demokratik sistem içinde uygun bir düzeye getirmeyi amaç edinmiş siyasi bir ideolojidir.

(bkz: bülent ecevit)
ılımlı sosyalist değil, ılımlı demokrattır. serbest piyasa ekonomisine hoş bakmayan, kapitalizmin karşısında duran fakat bireyin hak ve özgürlükleri konusunda demokrasinin en ilerisinde duran kişidir.
solcu olmayanları da vardır.
isvicreli bilim adamlarinin care aradığı dert.
nasıl müslümanların önünü kesmek için ılımlı ıslam projesi kullanılıyorsa,sosyalizmin önünü kesmek için sosyal demokrasi öne sürülmüştür.
aslında solcu değillerdir, içine biraz sevgi pıtırcığı katılmış kapitalistlerdir.
burjuva sınıfının sosyalistlere karşı en önemli silahlarından biridir.
koministin cebi para görmüşü.
mustafa sarıgül gibilere kankalar.

MUSTAFA SARIGÜL: SAHTE LiDER

Gelecek planlarım içinde siyasette yükselmek dışında farklı planlarım ve hayallerim var.

Planlarımın arasında Mustafa Sarıgül ile ilgili bir araştırma kitabı çıkarmak var ve gerçeklerini bir bir ortaya koymak.

Bu hafta içerisinde de bir arkadaşım yanıma gelip;"realist boy mustafa sarıgül'ün iktidara hazırlandığını nasıl ve hangi kanıtlarla ortaya koyabiliriz "demişti.

Aynı arkadaşım "sol"da birisini öne atıyorlar Kaan diyerek sözlerine devam ediyordu.

Numan Kurtulmuş ve Süleymen soylu Akp'den iki isim ;Mustafa Sarıgül chp istanbul belediye başkanı olamayacaktır diyor sanki olmasını istemiyoruz der gibi.

2004 yılında chp'den ihraç edilmemiş miydi mustafa sarıgül"rüşvetçilik ve yolsuzluk "iddiası ile.

Ama asıl CHP'yi rahatsız eden Akp'ye göz kırpmasıydı sarıgül'ün.

Akp'nin ve içişleri bakanlığının elinde Mustafa sarıgül hakkında çok ciddi belgeler var ve belki de sargül bu belgelerin ortaya atılmasından korkuyor.

Belki de onun için cami avlusunda kadir topbaşla toklaşıyor. Hadi biz devam edelim hikayemize...

Şişli belediyesinde bir anda geleceğin lideri olarak lanse ediliyor(aynı Tayyip Erdoğan'a yapıldığı gibi).Bu dönemde birilerinden destek istiyor sarıgül medyanın güçlü ,mafyanın derin yerlerinden .

Tayyip Erdoğan'ı iktidara getiren cıa ortadoğu şefleri ve illuminati kalıntısı temsilciler meclisi üyeleriyle görüşmeler yapıyor sarıgül;siyasetteki geleceği için öneriler alıyor ve destek istiyor. medyayı ,sermayeyi ve dünya konjonktürünün kilit elemanlarını arkasına alan sarıgül büyük bir propaganda ile halka dayatılıyor, tek yol olarak gösteriliyor.

Medya çare sloganını atıyor halk ise buna inanıyor, medyanın oyununa geliyor. Ben Hem fatihte hem de Çanakkale'de "çare sarıgül"yazısını duvarlarda görüyorum.

Her gördüğümde ise Türkiye'de her yerde çare olarak görülen isimlerin belirli bir projenin ürünü olduğunu anımsıyorum. Sonra bir tayyip erdoğan'a bir sarıgül'e bakıyorum;çelişkili ifadeleri ,söylemlerinin niteliği, yükseliş tarzları ve medyanın onların lehine uyguladığı sansür ve daha bir çok yönden benziyor.

Bana göre o sahte lider!(ben varken diğerleri de kimmiş )

Şimdi bazı yandaş ve operayonel olarak yaratılmış gazete ve dergiler Mustafa Sarıgül'ün yolsuzluk ,rüşvet ,sahte imza, kaçak imar planları, evsizleştirme ve özelleştirme, kamulaştırmadan sonra şirketlere satılan araziler, sarıgül'ü destekleyen iş adamları ve o iş adamlarıyla sarıgül arasındaki anlaşmalrı açıklamaya çalışıyorlar .

Ama bunu yaparken de chp düşmanlığı güderek ve tehlike hissederek yapıyorlar. Benim amacım ise gerçekleri ortaya koymak ve türkiye halkını uyarmak.

Ne kadar ciddiye alınmasam, köşeye itilsem de gelecekteki Türkiye'de yaşananlar beni haklı kılacak.

Ama anlamadığım şey mustafa sarıgül niye amerika gezilerini hiçbir yerde anlatmıyor;bazı amerikalı bürokratlara göre sarıgül tayyip erdoğan'ı amerika'da bol bol övüyor ve aynı zaman da tayyip erdoğanla aynı düşünce de olduğunu da ekliyor. Buna rağmen kolay yönlendirilen Türkiye halkı neden inanıyor sarıgül ve onun gibilere.

Sarıgül'ün dilinin ne kadar emperyalistvari olduğunu görmüyorlar mı?Peki kim oynuyor bu oyunu Türkiye halkına ,kim?

Oyunu anlamadığınız ve oyun dışı etmediğiniz sürece hiç bir zaman özgür olamaycak Türkiye halkı, gerçeklere ulaşamayacak, daha da karanlığa boğulacak emin olun! boğulacak.

fakir gazeteci-realist boy