bugün

hırvatistan

hirvatistan guzel sicakkanli insanlarin yasadigi miniminicik bir ulkedir. macar sinirindan itibaren zagrebe olan uzaklik 250 km civaridir. efendim bu ulkenin en kuzeyi yani macaristan barcs sehrinden girilen kismi tam tamina koy gorunumludur.tugladan evler at boklari traktörle domuz tasiyan koyluler karsilar sizi ki bu durum bi kac istisna disinda zagrebe kadar boyle devam eder. turistik guney kismini bilemeyecegim ama kuzeyinde sadece ve sadece tarlalar bu tarlalarin arkasina saklanmis sivasiz tugladan evler bulunur. otostopla zagrebe kadar gitme imkani bulabilirsiniz.insanlari yardimseverdir,konuskandir ortak noktalariniz vardir neden avrupa birligine giremediginizi falan tartisabilirsiniz bu insanlarla bir de benim gordugum 2008 avrupa futbol sampiyonasinda ki turkiye maci bu adamlar da travma yaratmistir turk oldugunuzu duyduklarinda soz donup dolasir sansla yendigimize gelir sizi de bunu kabul etmeye zorlarlar.
bunun yanisira hirvatistanda kizlar inanilmaz uzun boyludur bakimlidir yazin ekseriyesi gunes gozlukleri takar. bi hatunu begenip soyle capkinca bakmak istediginizde kafanizi bi on santim yukari kaldirmaniz gerekmektedir. kendinizi komplekse sokabilir sonra yok ya bu hatunlar deve yavrusu gibi ben normalim diyip turkiye yi dusunup rahatlayabilirsiniz. genc nufusun hemen hemen hepsi ingilizce konusur taksiciler hatta kimi yaslilar bile. bi yere ulasmaya calistiginizda size yardimci olurlar sikinti yasamayacaginiz guzel sirin bir ulkedir zagrebi ise 3 ya da 4 saatinizi ayirarak gezebilirsiniz gorulecek yerler arasinda
katedral,tiyatro binasi, uzerinde hirvat bayragi kilim deseni gibi islenmis bir kilise(ismini animsayamadim) buyuk bir yangindan kurtarilan ve hirvatlarin onunde dua ettigi virgin meryem kapisi zaten yolunuz duserse hepsi birbiriyle ic icedir hepsini gorursunuz tek tek saymakta pek anlamli degil ama saymis bulunduk.
bunun yanisira sokaklarda diger avrupa ulkelerinde goremeyeceginiz kadar rahibe, rahip ve benzerlerini gorebilirsiniz