bugün

hukukun ana ilkelerini kavratmak amacıyla okutulan ders. iktisadi idari bilimler fakültesi ve hukuk fakültesinde okutulur. bir de adalet meslek yüksekokullarında. ayrıca bu isimde bir de doğan şenyüz kitabı vardır.
hukuk fakültesi birinci sınıf dersidir,hukuk başlangıcı olarak da adlandırılır.hukukun genel kavramlarından bahsedilir.
yeditepe üniversitesinde erhan adal tarafından okutulan pek kolay derstir.
eğer rona aybay gibi bir hocadan almışsanız bu dersi, ne oldum ne olmaya geldim gibi bir cümle ile aynada delirirsiniz. * hukuk'a girdereceğine adeta çıkartmaya çalışıyor gibi bir his doğurur içinizde.
o dip notlarını sanırım kimse sonuna kadar okumuyodur.okuyosa da ne anlıyodur?ben bilmem.
fransızım.
üniversitede hukuk, uluslararsı ilişkiler, kamu yönetimi, gazetecilik * bölümlerinde okuyanların 1. sınıfta gördüğü/göreceği ders. kanımca, en iyi hocası sulhi dönmezerdir. * şahsım, bu dersi sulhi hocanın bir zamanlar öğrencisi olan ve şu anda onun koltuğunda oturan ersan şenden almıştır...
turhan esener ile özdeşleşmiş derstir. bunun başlangıcı böyle ise devamı nasıldır dedirtir insana. 4 soru görünümlü 20 sorulu final sınavlarıyla meşhur olmuş bir dersimizdir.
Kırıkkale üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde enver bozkurt tarafından okutulan dersimsi
hukuka saldır anlamına gelen emir cümlesi

daha geçenlerde vuku bulan bir olayda, dava sonucu hoşuna gitmeyen davalının, bayan hakime saldırarak "herkes işini yapacak. gitsin evinde otursun, çocuk doğursun, yemek yapsın. insanların kaderiyle oynamasın" demek suretiyle yaptığı şey buna bir örnektir, hatta davalı hızını alamayıp görüldüğü gibi hukukun yanında hakime de girişmiştir.
* hukuka giriş de hukuktan çıkış da zor iştir.
uludağ üniversitesi- iktisat 1. sınıfta (bkz: Yılmaz Aslan)'dan aldığım ders. dersin yanı sıra yılmaz aslan'ın incelenmesi daha doğru olacaktır aslında. ders dinlerken üşüyen ve polar bir kazağa sarılan kızlara, "bu hava da üşür mü insan yauu, ben pişiyorum. ceketimi vereyim isterseniz, ama dur vermeyeyim en iyisi, kimin üstüne ceketimi atsam hamile kalıyor" demiş bir hocamızdır. birinci sınıfta "üniversite hocası böyle oluyor herhalde" dedirtmiş şahıstır.

(bkz: hey gidi günler heeey)
hukuka giriş yerine hukuk başlangıcı, hukuk bilimine giriş, temel hukuk, hukukun temel kavramları gibi isimler verilmektedir.
Bugün elime ulaşan kitabın ismidir.Dr.Leyla Çakıcı Gerçek'in olmakla beraber 155 sayfadır.Hukuka yeni başlayan arkadaşlara başlangıç için öneririm.
(bkz: #4121897)
çerezlik derstir. sadece hukuk fakültesinde değil iktisadi ve idari bilimler fakültesinde de okutulur.

hukuka da giriş yapamıyorsan okuma zaten paşam.
hukukta ve hukukla sıkı ilişki içinde olan bölümlerde birinci sınıfta okutulan; amacı öğrencilere hukukun temel ilke ve esaslarını öğretmek olan ders. öğrencileri hukuka ısıtmayı hedefler.

yaşayan akademisyenler arasında, türkiye'de bu dersi en iyi veren hoca prof. dr. ersan şen'dir.
hukukta okutulmaz. hukuk başlangıcı diye bir ders vardır ilk sınıfta, o da bir halta yaramayan bir derstir. hukuk kitaplarının hemen hemen hepsinin ilk 50 sayfası, ilgili hukuk dalına girişi anlatır ve bunu hukuk başlangıcı dersindne daha başarılı yaparlar. hukuk başlangıcı dersi daha çok lisedeki felsefe dersleri tadındadır.

edit: efendim tabiki hukuk fakültelerindeki hukuk başlangıcı dersi bir anlamda hukuka giriş dersi ki bazı üniversitelerde adı da hukuka girişmiş zaten. ama benim demek istediğim şuydu: o dersle hukuka filan giremezsiniz. boş bir ders. sadece adı öyle.
hukuk fakültesinin hukukla ilgili olan en basit dersidir. genel kavramları açıklar. ilkokulun hayat bilgisi dersini hatırlatır.
açık öğretim fakültesi' ne önlisans programlarından dikey geçiş yapanlara uygulanan hazırlık programı derslerinden biri.

konuları gayet yalın sadeleştirilmiş olmasına rağmen sıkıcı derstir.

allah hukuk okuyanlara evliya sabrı versindir.
uluslararası ilişkiler bölümünde okuyan öğrencilerin 3. senelerinde aldıkları ders.
iyi öğrenildiğinde sonraki yıllarda çok işe yarayann derstir. "işe yaramak"tan kastedilen diğer hukuk derslerini kolay geçmeye neden olmasıdır. en azından sbf/iibf gibi fakültelerde böyledir. *
çok sıkıcı bi derstir. belki bizim doçentimizin anlatım tarzı sıkıcıdır. bilemedim şimdi bak!
uludağ üniversitesi için, yarın final sınavı gerçekleşecek derstir. ayrıca bu bir yardım çağrısı olarak kabul edilebilir.
turhan esener' den alınması gereken derstir. adam tarih zaten ayrıca çok şeker. *
genelde hocalarının acımasız ve öğrencilerine hukuk okumadıkları halde* sanki hukukçu olacakmış gibi davrandığı derstir.bir cc alana kadar kafayı yedirtir.*