bugün

ölen bir kişinin yakınlarına söylenebilecek başsağlığı sözü...
(bkz: başın sağolsun)

(bkz: allah uzun ömür versin)
ismail cem için söylenecek sözdür.
yaklaşık olarak ''allah bağışlasın'' anlamına gelen, ölmüş kişi için söylenen söz öbegi.
olen muslumanlar icin kullanilan bassagligi sozu.
herkes için rahmet etkisi olmayabilse de * , her ölünün arkasından denilebilen, hoş temenni, dua.
canım babam ve kaybettıgım butun sevdıklerım ıcın soylenecek sozdur.
(bkz: allah mekanını cennet etsin)
çocukken bir ebe belirlemek için saydığımız "ooo piti piti" manilerinden birinin sonlarına doğru geçen cümle. sonrasında gelen cümle gerçekten ilginç bir fantezi.

ooo pitii piti...
allah rahmet eylesin
götü sakız çiğnesin.

sen çıktın
biri öldüğü zaman söylenince, söyleyen kişinin nedense bazı doğuştan muhaliflerin hedef tahtası olmasına sebep olan sözlerden biri.

bak abi ben elhamdülillah müslümanım. sen istersen karıncanın sol arka bacağına tapıyor ol, bana ne? hatta biri öldüğünde, ''karıncanın sol arka bacağı ruhunu kutsasın'' dersen umrum olmaz çünkü senin inanışındır. amaaa ben bir insan öldüğü zaman inandığım allah, rahmetini onun üzerine yağdırsın dersem de karışma!

niye rahatsız ediyor bazı insanları merak ediyorum doğrusu. dediysem sana ne? inancım gereği söylüyorum, sana ne? niye batıyor size? allah dedik diye şeriat yanlısı mı oluyoruz nedir?
(bkz: mal)
ölen müslümanların ailesine başsağlığı dilerken kullanılan söz
(bkz: allah rahmet eylesin)

(bkz: başın sağolsun)
(bkz: dostlar sağolsun)
(bkz: taziye)
Kolu kırılan bir arkadaşımın abisi için annelerine ortaokul fen hocamızın söylediği söz...
(bkz: sadri alışık)
(bkz: savaş dinçel)
(bkz: suna pekuysal)
(bkz: gazanfer özcan)
(bkz: hala)m...
27 şubat 2011 (bkz: necmettin erbakan)
Atatürk ve abdullah çatlı için söylenecek sözdür.
Bunun günümüzde artık anlamı değişti. 2. bir anlamıda var . Dinimizce böyle dememiz gerekiyormuş. Hapşırana söylenen laf. Şöyleki ;
-Hapşuuu.
+(Çok Yaşa yerine ) Allah rahmet eylesin.
-Cümlemize mübarek kardeşim. Yada amin der.
Bu gece şehzade Mustafa için bolca söylenendir.
sadece ölüler için değil diriler için de söylenen bir dilek. selamünaleyküm ve "rahmetullah" derken demek istenen de bu zaten.
olen kisinin ateist olup olmadigini bilmeden soylersen tuhaf bir durum olur.
Nerde bu insanlık?
Yazık!
Ölmüş.
Ölen kişinin arkasından söylenen sözdür.
ben daha çok florasanlar içinde uyusun diyorum. böyle demeyi seviyorum, ilgim var evet.