bugün

anadolu'da kızların muayen günlerini gizlice anlatmak için kullandıkları cümle. gerçi ben bile biliyorsam gizliliği kalmamış artık.
zeki kayahan coşkun'un tek kişilik gösterisinde değindiği durumlardan biri.
taşakları olmadığı için amcam geldi sözünün yerine söylenen cümle.
en kral yoldan "adetim, reglim" demenin argosudur.

bunu bi hatun er kişiye söylediğinde aklı olan kaçar, ölü numarası falan yapar. bilmeyen saflar "aaa ne güzel işte" tarzı saçma cümlelerde kurabilir tabiki. onlar standart dışı üretimler.
3 ocakta vizyona girecek olan, merak edilen film.
galasına bakılınca ağlamayan kalmamış. merakla bekliyoruz ocak ayını.
Çocuk gelinleri anlatan ve 3 ocakta vizyona girecek olAn bir sosyal sorumluluk filmi.
--spoiler--
kurban da yaklaşıyor, 4 gün boyunca anavatan kan ağlayacak...
--spoiler--
Dün fragmanını izleyip, vizyona gireceği günü merakla beklediğim film.
lan bu nasıl bir şeydir amk, kafamı skip attı resmen.

http://www.youtube.com/watch?v=McWZNYi8FGs
3 ocak da vizyona girecek olan film, aynı zaman da eskiden halam geldi lafı regli oldugunu anlatım şekli idi.
gidilmesi görülmesi izlenilmesi gerekilen film.

türk filmleri beni pek cezbetmese de "çocuk gelinler" meselesi ile yakınen ilgilendiğimden, mutlaka izleyeceğim filmdir.
ağlamak isteyenlerin gitmesi gereken trajik bir film. bol bol sosyal mesajın bulunduğunu da ekleyelim. fena değil.
adamın amına koyan bir filmdir. Ulan neredeyse ağlatacaktı beni. Filmin bir çok sahnesini küfrederek izledim.
o filme konu olanlar; sizin insanlığınızı sikeyim..
ülkede o kadar aç insan varken çocuk gelinler konusuna değinmiş film.

konu mu kalmadı arkadaş? ne var iki çocuk evlendiyse. ülkeyi kötü göstermek için yapılan senaryolardan biri de bu.

yolsuzluk diyorlar, iftira atıyorlar mübarek ak parti'ye ama neymiş çocuk gelin. git allasen, konu mu kalmadı değinecek başka.

umarım vizyondan kalkar da ülkeyi karalamaya çalışanlar emellerine ulaşamaz.
(bkz: muayen) *
Saha çamurlu cümlesiyle aynı anlama gelen sözdür.
son derece psikoloji siken bir film. izlerken böyle şeyler cidden var tolkien dedim ve demekle kalmadım bi yığın küfür ettim orospu çocuklarına.

çocuk gelinlere hayır. akraba evliliğine hayır.
sözlüklerde gereken ilgiyi görmemiş müthiş bir filmdir. sadece izlenmemeli aynı zamanda ibret alınmalıdır!!!

içimi yaktı, insan görünümlü cahil yavşaklara nefretimi arttırdı. oyunculuklar, konu, akış, hele de müzikler nefisti. ağlamamak elde değil, allah belasını versin o.ç larının!!! malesef hala böyle saçma sapan töreler cahiliklier mevcut, hala çocuklar gelin oluyor, hala tecavüz şiddet akraba evliliği sürüyor. yazık bizim insanlığımıza yazık ..
film boyunca bu pedofili göt orospu evlatlarına sövmekten filmi izleyemeyebilirsiniz. film sadece çocuk gelinlere değil, akraba evliliğine, türk yunan kıbrıs sınır sorununa da değiniyor.
son olarak:

ÇOCUK GELiNLERE HAYıR!!!!
adet'tendir tanımlayalım başta: genellikle ülkemizin doğusunda doğup, doğurup, doğuşanların kullandığı; artık tabii ki gizliliği kalmamış olan farklı bir "regl oldum" deyişidir.

ayrıca az sonra bahsedeceğim fevkalade türk filmidir.

http://www.imdb.com/title/tt3463014/

melisa celayir haricinde olağanüstü oyunculuklar, ülkemizde sürekli halının altına süpürülen bir konu ve kıbrıslıların harika türkçeleri...

öyle ki bu film, reklam kaygısı bir kenara bırakılarak bütün televizyon kanallarında tanıtılmalı; insanlar izlemeye teşvik edilmeliydi.

belli ki üzerinde uzun süre çalışılmış bir yapım bu. filmin sonunda çalan iki şarkıyı da paylaşmak isterim. gayet güzel ve etkileyiciler.

film hakkında herhangi bir deşifre içermiyor, dinleyebilirsiniz. ama filmi de izleyin sonra, mutlaka...

http://www.youtube.com/watch?v=ZhkqtLIz6yQ

Özür dileme benden
minicik bedenimden
kimseyi affedemem
canım böyle yanarken

Nasıl kıydınız bana
daha oyun yaşında
çaresiz yalnız kaldım
Hayatın karşısında

Reyhan kokmuyor artık
tenimde el kokusu
gelinliğim kefen mi
yok mu Allah korkusu

Güneş her gün doğsa da
Karanlığa gömüldüm
Nefes alıp versem de
Yaşayan bir ölüyüm

Vicdanını bir dinle
Ne söylerse nafile
Ben seni affedemem
Özür dileme anne

Reva gördüğünüz hayat
Sanki ölümün adı
Bundan böyle ömrümün
Kalmadı hiç bir tadı

Reyhan kokmuyor artık
tenimde el kokusu
gelinliğim kefen mi
yok mu Allah korkusu

Güneş her gün doğsa da
dünyam karanlık hâlâ
Yaşayan bir ölüyüm
Allahım güç ver bana

----------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=a1C3XkRxr-s

elini çek kızıma dokunma
çocuk yaşta o daha yok mu utanman
yaşayan bir ölü artık minicik beden
affetmez seni canı böyle yanarken
asla temizlenemez baki kalır leke
ahlaksızın dik alası işte azgın teke
azrailin avucunda yazılır ismin hürmetine
insan doğasında yok böyle bir töre
ona evlilik değil evcilik yakışır
ölsen de bu günah yakana yapışır
hayattaki yerini bil soysuz
yalansın komple insanlıktan yoksun
görmezlikten gelme karanlığa iteni
bana ne dersen batar bu günah dikeni
sessiz kalmak üstlenmektir bu vahşi suçu
er ya da geç sana da batar bunun dikeni

elini çek kızımdan kızıma dokunma
hiç düşünmedin ama onun istediği tek şey bir salıncağa binip bu dünyada yok olmak
nasıl bi namertliktir, nasıl bir erkekliktir
sadece hayallerine sığınmış bir çocuğun yanına sokulmak
hangi şerefin hangi onurun namus mahsülüdür
bu görünen şeytanın orak tutmuş bi post türüdür
indirin maskeyi, yırtın atın kostümünü
Tahammülüz kalmadı, gömün geçmişin bu yoz kültürünü
vicdan, 13 yaşında gelin olmuş bir çocuğun çığlığıdır

çocuğa cinsel istismar insanlık ayıbı
vicdanınız yok mu durdurun bu kıyımı
kader değil, töre değil, vahşet bu lanet
sübyana saldıran töre değil cehalet
polis, savcı, hakim, jandarma duyun ha
cezasını verin çocuktan gelin olmaz
ananı, bacını, karını, kızını getir aklına
küçüğe el uzatmak yok kitabımızda

gözünü yumma, bu asla yok etmeyecek o çocuğun çığlığını
baktığında duyabilirsin bak, uzakta değil
biraz sorgularsan eğer merhametinin zayıflığını
insanlığına inan bu vahşet yakın uzakta değil
onun bir hayatı var, onun bir hayali
o konuşabilen bir varlık, hiç kalmasa bile mecali
onun bir ruhu var be, onun da görür gözleri
o bir insan ve hiçbir zaman affetmeyecek şerefsizleri
dikkat çektiği noktaya eyvallah lakin olmamış filmidir. kime, neye sosyal sorumluluk keleş. kim izliyo bunları? gene biz.

necip memili oyunculuğu dışında hepsinin oyunculuğunu at çöpe. ayyy sinir oldum yaaa. konu zaten sömürülmeye müsait. onu bile sömürememişler. o nasıl basit bi kurgu öyle. ıyyk, böyykk.
Sıcaklığı, sevecenliği ve kibarlığı ile Filmde tek pozitif insan rum komutandır.
Rum komutandan başka türk ve kürt olması farketmez, her bir oyuncu nefret duyulacak ve küfür edilecek roller oynamıştır.
Verilmek istenen dolaylı mesaj: Rumlar, sıcak sevecen ve cana yakındır, bizler ise kaba, odun gibi ve mal.
filmi biraz geç izledim. hiç bir yorum, eleştiri, fragman vs. görmeden okumadan izledim.
ağladım, ağlattı bu film beni. öyle ıssız adamlara filan ağlayan biri değilim, ama bu film içerde bir cıst ettirdi. ailelerin bu kadar vicdansız olabileceğini bir kez daha gördüm. oradaki babalarda benim babam gibi nefret edilesi insanlardı. bi çocuk bedenine nasıl kıyılabildiğini gördüm, zalimliğin, gaddarlığın yarışını gördüm. ama daha da kötüsü yıllar geçmesine rağmen bazı şeyler hala devam ediyor tüm çirkinliğiyle. küçücük kız çocukların bedenlerine uzanıyor sapık ve pis eller. ülkemden nefret eder oldum, göz yuma yuma gözleri kör oldu insanların. kör,sağır,dilsiz olmuş bir toplum ve bunlara aynı şeyleri töre diye direten daha da kötü insanlar. bu kadar kötü insanlar mıydık biz, ne zamandan beri bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı olduk, ne zamandan beri bu kadar kör hislerimiz, duygularımız?
yine izlemekte çok geç kaldığım filmdir. iyi ağlatmış, küfür ettirmiştir. yıl olmuş 2015 hala da vardır böyleleri diyerek bir kez daha adaletini sikiyim dedirtmiştir hatta.