bugün

Göreceli bir kavram.
su goge bak cocuk, nasıl masmavi.
su denize bak cocuk, nasıl dort kere lacivert.
su ciceklere bak, nasıl gussel kokuyorlar, nasıl gussel gorunuyorlar.
su cocuklara bak cocuk, nasıl her seyden habersiz neseyle oyun oynuyorlar.
su yaslı cifte bak cocuk, nasıl el ele askla sokakta yuruyorlar.
su kedicige bak, nasıl yatmıs sahibinin kucagına, biraz da burdan sev yapıyor.
su kopecige bak cocuk, sahibi gelince nasıl sevincle benle oyna diye kuyrugunu sallıyor.
su genc kıza bak cocuk, belli sevgilisiyle bulusacak, kuaforden yeni cıkmıs, ben dunyanın en guzel kadınıyım diye bir sevincle havalı havalı yurumeler.
su oglana bak cocuk, sacına tarak degmis, hani o serseriydi?
su is adamına, bu is kadınına bak cocuk, projesi alkıslandı diye nasıl gururlu.

bu olaganustu gokyuzunun altında olaganustu guzellikler ve ve olaganustu guzellikler olmakta.
ama bu gokyuzu altında boyle kepaze, boyle cirkin bir sesle dunyanın renklerini karartmak isteyenler de hep olacak..
Güzellik güzel bir şey.
insanı mutlu eder esasen.
Fakat sürekli bakışları üzerinde toplar. ilgi çoğalır. Akabinde yaftalar ve kıskançlıklar da bir o kadar artar.

Velhasıl bu dünyada güzellik de zor çirkinlik de.
oskar abi yine kıyak laf etmiş güzellik üstüne; "kadının güzelliği gönülleri avladığı için zalimdir. fakat o biricik tatlı zulümdür."

oskar abi' sende de ne laflar var.
fani olan canlıların çokta takılmaması gereken bir kriterdir.

off allahım ne güzel tanımlar yapıyorum böyle. acil am göt meme üçlüsüne geri dönmem lazım.
güzellik hep yeni, yenilik güzel,
dostunu bulan aşk sonsuz ömürlü,
sevgili bayatlar ama aşk yeni!

necip fazıl kısakürek
maalesef tek başına hiçbir işe yaramayandır.

sevdiğinizin sizi sadece dış görünüşünüz yüzünden sevdiği düşüncesi kırar insanı.

allah şans versin.
Hiç eskimeyendir. Eskiyen sadece beklentilerimiz.
Zamanın avlamayi en sevdiği avı.
En iyisini Karacaoğlan demiş:

Ben güzele güzel demem,
Güzel benim olmayınca.
Muhanetin karın çekmem,
Gel deyip de gelmeyince.

Gelirim amma, döverler,
Bizi bu ilden kovarlar.
Güzel olanı severler,
Ben ölürüm görmeyince.

Var ol yürü, var ol yürü,
Kara bağrın yere sürü.
Dövün dövün ağla bari,
Benim gönlüm olmayınca.

Senin çağın geçer olur,
Bu dünyalar kime kalır?
Tomurcuk gül gazel olur,
Vaktinde derilmeyince.

Karac'oğlan, sözün haktır,
Düşmanın dostundan çoktur.
Bize hiç ayrılık yoktur,
Ya sen, ya ben ölmeyince.
kişiye göre değişebilendir.
dışardan bakıyorsun bazısına standart, çirkin hatta dersin.

bir konuşuyor zarif, nezaketle, hanımefendi bir gülüşle.
daha ne kadar güzel olunabilir?
Oto yıkama gibi iç dış.
kişiye göre değişebilen bir kavram.
kişiye göre değişebilen, öznel bir şeydir.
Her zaman aranmayandır yani eğer farkında olunursa fazladan bir istek değildir sadece iki ayak üstünde yürüyebildiğimi düşününce dahi ne kadar güzel bir yetenek sahibi olduğumu anlarım çünkü hayvanların %99u 4ayak üstünde ve yürümelerinin kolay olmadığı çok açık her neyse güzellik sadece görünende değildir hissettiklerimiz de dahildir demem o ki kimse adriana lima yanında değil diye boşuna üzülmesin yani.
Akrabaların fotoğrafların altına yazdığı yorum kelimesidir.
göreceli bir kavramdır.
he bu kadar.
“güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsakta, onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayız.”

- Ralph waldo emerson
Dış görünüş olanı istisnalar dışında genetiktir.Eğer anneniz yada babanız güzelse sizinde güzel olma ihtimaliniz yüksektir.Mesela benim anam güzeldir babamsa net çirkin,abim istisnasız bütün özelliklerini annemden almış yakışıklı,ben ise ikisindende 50-50 almışım ortalama bi tip olmuşum.Yani şans işidir.O yüzden çirkinseniz babamın yaptığı gibi mümkünse güzel bir eş bulun.
Bu sabah vücudun ve güzelliğin çok önemli olduğu hissi sardı beynimi. iyi bir dış görünüş olmadan iyi bir hayat da yaşanamaz dayanılmaz sanrısı. Ne kadar gerçek dışı olduğunu bilsem de doğruluk payı da var bir nebze. 

Bunu aşmamda en büyük etken çok da şanssız bir vücudum olmayışı ve daha da iyi olabileceğime olan inancım dış görünüşte. Bu düşünceler sanki bir ergen kız düşünceleri gibi ve komik duruyor bakınca ama kadın ya da erkek herhangi bir insan özünde ne kadar farklıyız ki? Aynı genlerden oluşmuyor muyuz büyük oranlarda, çok büyük oranlarda.

Bu düşüncelerin oluşması saçma da olsa insani reflekslerden kaynaklanıyor neticede.

Güzellik gerçekten büyük etken kriter diğer insanlar olduğunda. Bilimsel olarak da boş değil altı bkz. Halo etkisi

Eğer diğer insanların etkisini yadsıyamayacaksak hayatımızda veyahut kendimizin güzellik algısını, pek tabii dışımızı iyi tutmaya olan çabamız gereksiz değil çünkü insanlık olarak dünyaya bakışımızda estetik büyük bir yer kaplıyor.

(bkz: Neden sanat yaparız): #43401925
tek başına da geçerlidir

fakat
zeka ve tutku ile buluşturduğunuzda öldürücü mühimmatlarınız sizinledir.

hedeftekiler için insanlık bir miktar üzülebilir.

Üz boobss
geçicidir.
"...güzelliktir göze hoş gelen,
yine güzelliktir bana boş gelen...."
görsel