bugün

amerikalı din adamı ve filozof. eserleri gibi hayatı da mantık üzerine kuruludur. dante kulübü adlı romanda kısa bir bölümde yer almaktadır.
amerikalı liberter. 1800'lü yıllarda yaşayan emerson,kendi kendini yargıla,kendine saygı göster felsefesini uygulamıştır.. amerika'da anarşizmin akla gelen ilk isimlerinden olmasının yanı sıra, hükümetin zehirlerinin bireyin kendini geliştirmesiyle aşılacağını savunur.
hayatının büyük bölümünü, bir köyde inziva ile geçiren amerikalı rahip ve filozof.
felsefe tarzında, din ve mantık ilk olarak göze çarpan, fazla konuşmayı sevmediği ve sessizliğe önem verdiği söylenen, şehir hayatından bunalınca bir köye yerleşen amerikalı filozof.

--spoiler--
ne söylediğin o kadar çok bağırıyor ki ne söylediğini duyamıyorum.
--spoiler--

--spoiler--
insan tuhaf bir varlıktır.
--spoiler--

gibi, insan doğasının karmaşası ve insanın yozlaşan yapısı hakkında anlamlı deyişleri bulunmaktadır.

--spoiler--
ormanda iki yola rastladım ve en az ayak izi olanına saptım. işte farklılık budur.
--spoiler--

deyişi ile, insanın özgün bir yapılanma uğraşına girmesi gerektiğini belirtmiştir.
friedrich wilhelm nietzsche' nin hayran olduğu amerikalı filozof ve rahip.

--spoiler--
kendimi Emerson'a o denli yakın buluyorum ki onu övmekten çekiniyorum, çünkü kendimi övmüş gibi olmaktan korkuyorum.
--spoiler-- *
Ralph Waldo Emerson (1803-1882) ABD'li düşünür, yazar. Amerikan transandantalizminin en önemli temsilcidir.

1803 yılında Boston'da doğdu. Babası ve dedesi Protestan papazıydı. 1826 yılında Harvard Üniversitesinden mezun oldu. Emerson da babası gibi papaz oldu ve 1829'da bir Üniteryan kilisesinin rahipliğini üstlendi, aynı yıl Ellen Louisa Tucker ile evlendi. Eşi 1831'de öldü. 1832'da ruhsal bir bunalımdan dolayı rahipliği bıraktı. Bu kararında karısının ve erkek kardeşlerinin ölümünün payı büyüktü. Biçimsel dinin geçerliliğini yitirdiği kanısına varan Emerson 1832-33 yıllarında ilk ingiltere yolculuğuna çıktı. Wordsworth, Landor, Coleridge John Stuart Mill ve Carlyle'ı tanıdı. Sonradan kendisini onların izleyicisi olarak görecekti.

Boston'a döndüğünde kendini gezilere ve konferanslara veren Emerson böylece ülkenin tümünü yakından tanıma olanağı buldu. 1835'de Concord Massachusetts'de bir ev aldı ve ikinci eşi Lydia Jackson ile evlendi. Concord'da Nathaniel Hawthorne ve Henry David Thoreau ile dost oldu. Eskiden verdiği vaazların yerini konferansları aldı. Zamanla ünü ABD'yi aştı, Avrupa'ya kadar yayıldı. Nietzsche,"kendimi Emerson'a o denli yakın buluyorum ki onu övmekten çekiniyorum, çünkü kendimi övmüş gibi olmaktan korkuyorum" diyordu. Birkaç yolculuk sayılmazsa hep Massachusetts Concord kasabasında yaşayan Emerson 27 Nisan 1882'de öldü.

bir kaç özlü sözü:

Halkı öyle bir eğitmeliyiz ki gırtlağımıza sarılmasın.
Birine göre adaletli olan şey, diğerine göre haksızlıktır; birine göre güzel olan, diğerine göre çirkindir; birine göre bilgelik olan, diğerine göre çılgınlıktır.
Aile, kralların bile giremediği bir kaledir.
Yapılırken heyacan duyulmayan işler başarılamaz.
Yolunu kaybetmiş birine yön sorulmaz.
iyi yapılmış bir işin ödülü, onu yapmış olmaktır.
Ben parantezleri sevmem, bana ne biliyorsun onu söyle.
Hepimiz başkalarını kendi yüreğimizde taşıdığımız biçimde görürüz.
Gördüklerim, görmediğimin varlığına inanmaya beni mecbur ediyor.
Davranışlarından utanıp, sıkılma; hayatın tümü bir denemedir.
Hepimiz, değişik derecelerde kaynarız.
Anlaşılmak bir lükstür.
iyi davranışlar küçük fedakarlıklardan oluşur.
Dikkatsizlik, pişmanlığın başlangıcıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ralph_Waldo_Emerson
"Aptalca bir tutarlılık, küçük akılların gulyabanisidir." sözünün sahibi düşünür.
next stop wonderland filminde sık sık kullanılan " consistency is the hobgoblin of little minds" sözününde yaratıcısıdır. "tutarlılık küçük beyinlerin saplantısıdır" diyede dilimize çevirebiliriz.
"Hayatımızdaki gölgelerin çoğu kendi güneşimizin önünde durmamızdan oluşur."
kişisel gelişim kitaplarında söylediği sözler örnek verilen düşünür. öyle ki bazı kitaplar ondan alıntılarla dolu. kitabın yazarıysa arada bir iki cümle kurmuş işte.
"Anlaşılmak bir lükstür" SÖZÜYLE iNSANLIĞIN ÖZÜNÜ ANLATMIŞ AMCAMIZDIR.
"Alkışı sessizce karşılayan alkışı hak etmiş demektir" SÖZÜNÜN SAHiBi.
"Başarısızlığınız ile soylu bir şekilde yüzleşin, başarıdan farkı kalmayacaktır" demiştir.
mutluluk...

öyle bir parfümdür ki, onu başkalarına sürdüğünüz zaman sizin de üstünüze birkaç damla düşer.
"Zengin bir kalp yoksa servet çirkin bir dilencidir" sözünün sahibi.
"Davranışlarından utanıp, sıkılma; hayatın tümü bir denemedir" SÖZÜNÜN SAHiBi.
"Uygarlığın gelişmesinde en büyük görev, kadınların üstündedir" SÖZÜNÜN SAHiBi.
"Sık ve çok gülmek; zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini, şefkatini kazanmak; dürüst eleştirilerin takdirine layık olmak ve yanlış arkadaşların ihanetlerine katlanabilmek; güzelliği takdir edebilmek, başkalarındaki "en iyiyi bulabilmek"; sağlıklı bir çocuk, bahçelik bir arazi ya da daha iyi hale getirilmiş bir sosyal durum yoluyla bu dünyayı olduğundan biraz daha iyi bırakarak terk etmek; bir tek yaşamın bile sırf siz yaşadınız diye daha rahat soluk almış olduğunu bilmek. işte "başarmış olmak" budur." sözünün sahibi.
"iyi davranışlar küçük fedakarlıklardan oluşur" sözünün sahibi.
"the transcendentalist" adlı eseri vardır.
'Gördüklerim, görmediğimin varlığına inanmaya beni mecbur ediyor.' efsane sözün sahibi filozoftur.
"yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ki iz bırakın."
"Yolun sizi götürdüğü yere gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ve iz bırakın" sözünün sahibidir.
"Gerçekten var olan bir sinek, bir ihtimal var olan bir melekten daha önemlidir."
(25 Mayıs 1803 - 27 Nisan 1882) Amerikan düşünür, yazar. Amerikan transandantalizminin en önemli temsilcidir.

1803 yılında Boston'da doğdu. Babası ve dedesi Protestan papazıydı. 1826 yılında Harvard Üniversitesinden mezun oldu. Emerson da babası gibi papaz oldu ve 1829'da bir Üniteryen kilisesinin rahipliğini üstlendi, aynı yıl Ellen Louisa Tucker ile evlendi. Eşi 1831'de öldü. 1832'da ruhsal bir bunalımdan dolayı rahipliği bıraktı. Bu kararında karısının ve erkek kardeşlerinin ölümünün payı büyüktü. Biçimsel dinin geçerliliğini yitirdiği kanısına varan Emerson 1832-33 yıllarında ilk ingiltere yolculuğuna çıktı. Wordsworth, Landor, Coleridge, John Stuart Mill ve Carlyle'ı tanıdı. Sonradan kendisini onların izleyicisi olarak görecekti.

Boston'a döndüğünde kendini gezilere ve konferanslara veren Emerson böylece ülkenin tümünü yakından tanıma olanağı buldu. 1835'de Concord Massachusetts'de bir ev aldı ve ikinci eşi Lydia Jackson ile evlendi. Concord'da Nathaniel Hawthorne ve Henry David Thoreau ile dost oldu. Eskiden verdiği vaazların yerini konferansları aldı. Zamanla ünü ABD'yi aştı, Avrupa'ya kadar yayıldı. Nietzsche, "kendimi Emerson'a o denli yakın buluyorum ki onu övmekten çekiniyorum, çünkü kendimi övmüş gibi olmaktan korkuyorum" diyordu. Birkaç yolculuk sayılmazsa hep Massachusetts Concord kasabasında yaşayan Emerson 27 Nisan 1882'de öldü.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ralph_Waldo_Emerson