bugün

final dergisi dershanelerinin kısaltması.
Turkiye'de en fazla şubeye sahip, elazig kökenli dershaneler zinciridir.
Bursa'da da iki adet şubesi bulunmaktadır.
gayet iyi bir eğitim vermekle beraber, össden 3 hafta önce öğrencilerini kampa yollar.*

bir oteli kapatarak gerçekleştirilir bu kamp. her ilde olmasa bile, çoğu ilde vardır. o ilde kamp yapılmıyorsa eğer, derhanenin en iyilerinden oluşan grubu bir başka ile, oradaki kampa yollarlar.
bu kamp diğer kamplar gibi değildir, herkesin rahat olduğu, sabah yürüyüşüyle başlayan, belli saatlerde oturup deneme çözülen, diğer zamanlarda oteldeki her branştan en az bir tane bulunan hocalardan anında ders alabileceğiniz veya soru sorabileceğiniz bir kamp. *
iki hafta süren kampta en az 2 kez, eğlence yapılır.
bir gün de adını şu an hatırlayamadığım; fakat bir üniversitede profesör olan birisini her kampa getirirler*, o anlatır siz dinlersiniz, öss strasinden bir nebze de olsa uzaklaşırsınız
konferanstan sonra özel de görüşebilirsiniz.

ayrıca,
kütüphanelerdeki kitapları eve götürebilirsiniz.
başarılı bir öğrenci iseniz eğer istediğiniz kitabın ismini verirsiniz, yarın elinizdedir. öğrencinin başarısı için her şeyi yaparlar.

öğretmenler odasında geçirdiğim gün sayısını ben bile unuttum.
saygılı olunmak koşuluyla herkesle istediğiniz an irtibattasınızdır.

üst düzeydeki yöneticileri ile de tanışma fırsatını bulduğum bir dershanedir.
şimdiye kadar 5 dershane değiştirmiş, 8 sene dershaneye gitmiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki,
türkiye'nin en iyi dershanesi; ama başarıyı isteyene..
duzenledigi kamplar sayesinde sevgilisi baska dershanede olanlari deli eden dershane.. kamp suresince aralar buz kesilir.
felaket deli dershane.
"disket sürücüsü" kısaltması.
(bkz: feridun dümdüzağaç)
"finalla kazanacaksınız", "hiçbir başarı tesadüf değildir." sloganına sahip, insanın üniversite okuma zorunluluğunu kafasına kafasına vurur gibi reklamlarında da "başarmak zorundayız." diyen, yurt genelinde 160'dan fazla şubesi bulunan dershane. (bkz: hızla büyüyor efendim durduramıyoruz)
her zaman olduğu gibi bu sene de öss birincisini çıkarmıştır bünyesinden.
Her sene dereceye giren öğrencilerine önünde final yazan 1 beden küçük beyaz T-shirt giydirip finalle çalıştım kazandım dedirten dershane
Başarılı olmasının yanında reklamı seven bir dershanedir. Özellikle bu seneki öss sınavları açıklanırken, birçok kamerayı ve üç beş öğrenciyi bir araya toplayıp sadece reklam amaçlı haberlerle gündeme gelmişlerdir. Ayrıca anlayamadığım şey, orda birsürü veli, hoca var, onlardan çok daha az öğrenci var, ordaki bütün öğrenciler sınav açıklanırken heyecanlılar ve hemen hemen hepsi de derece elde eden öğrenciler oluyor. bu öğrencileri tahmin mi ediyorsunuz, birinci olur bu diyorsunuz da veli, öğretmen ve bilimum kameraları çağırıyorsunuz? Hı önceden bilmiyorsunuz yani?
iyi peki buna da güzel dedik de madem oraya o kadar az öğrenci topladınız ki derece yapacagına güvendiginiz insanlar diyelim, niye o kazanan öğrenciler çok büyük heyecan ve sevinç duyuyorlar? E zaten belliymiş, çok muhtemelmiş ki basını oraya toplamayı göze almışlar.. Hele bir anne oğul coşuyordu ki, (bkz: herkes birgün 15dkligina meshur olacak)
Günlerce televizyonlara da konu oldular, haber oldular, reklam yaptılar bana göre..
istanbul/besiktaş'ta da subesi olan dersane.
ayrıca hergün koydukları etüt ve soru çözüm günleriyle çalışmak isteyen öğrenciler için biçilmiş kaftan.istediğiniz an istediğiniz soruyu herhangi bir hocaya sorma imkanınız var.tavsiye edilesi gidilesi dershaneler zinciri.
yeni sezonda forması altında test çözeceğim, nedense pek kanımın ısınmadığı, öğrenciye pek de saygı göstermeyen dershanedir.*
2005'te; besiktas'taki subesinin teneffüs zilinin "turkcell pabucu yarım cık dısarıya oynayalım" oldugu dershanedir..
salak bir isme sahip hede, ya final dergisi olursun ya final dershanesi ne bu şimdi böyle travesti gibi ?ne kadın ne erkek ortasında bir yerde sıkışmış kalmış...

(bkz: emlakbankası banka evleri)
(bkz: petrol ofisi petrol ofisleri)
(bkz: showtv show tvleri)
oss oncesi yaptigi kamplarin, cemaatci, fem kamplariyla kesinlikle karistirilmamasi gereken dershane. zira "kamp" deyince oncelikle o fem kamplari gelebilir akillara. yalnizca ve yalnizca oss'ye yonelik, sadece ders calismayi amaclayan, turlu zorlukta deneme sinavlarinin yapildigi, her bolgeden/ilden basarili ogrencilerin toplanarak biraraya getirildigi kamptir. kimse size hic bir sekilde karismaz, baski yapmaz. sadece ders calismaniz istenir.

http://www.fdd.com.tr
şu anda gittiğim dershane. gerçektende iyi bir dershane. seviyorum yaaa. sıcacık bir yuva. * ama bir de müdür yardımcısı hanımefendi her zil çalışının ardından cıyak cıyak bağırmasa daha çok sevicem. (bkz: emir zade)
bir de kusturana kadar ders çalıştırıyorlar. çalışmayınca laf sokup duruyorlar. her sınavdan sonra teker teker netleri değerlendiriyorlar. * *

edit: evet gerçektende dergi dershanesi. sürekli bir yayın dağıtıyorlar. peki yetiyo mu? artıyo bile *
(bkz: kullanılmamış dergiler çok ucuza satılıktır) *
öss de full yapan tek öğrenciyi çıkaran dershane. o seneden sonra fiyatlarına yaptıkları inanılmaz zamlarla büyük tepki çekmiş, düşüşe geçmiştir.
öğrencilere verdikleri döküman bakımından coşmuş kuruluş... harbiden de dergi dersanesiymiş be... ayrıca şunu da söylemek isterim ki, finalle kazandım *...
(bkz: reklam yapmak)
final dersanesinin janjanlı adı.. tenefüs zili olarak reklamlarda çalan müzikleriyle öğrencilerini motive etmeye çalışır. söz konusu reklamlarda halit kıvanç oynamıştı. öss'ye birkaç hafta kala hergün deneme verirler gazete bayîlerine.
(bkz: final dergisi dersaneleri)
başarılı öss ve oks öğrencilerine eğitim veren kurum.
(bkz: dersane yazılmaz dershane yazılır)
(bkz: final dergisi dershaneleri)
3 sene bunyesınde bulundugum dershaneler zıncırı, aynı zamanda tıcarethane, aynı zamanda bır ogrencısıne dagıttıgı yaprak testlerle yılda 100 bın soru cozdurmeyı ılke edınmıs, ama hıcbırzaman basaramayacak olan dershanedır. (bkz: final dergisi üniversitesi)
türkiye'nin her tarafına yayılmış dershaneler zincirinin adı.. bu dershane adını final dershanesi olarak değiştiremektedir çünkü final dershanesi diye bir dershane de ayrıca vardır- yani eskiden vardı şimdi kapandı mı kapanmadı mı bilemem de.. bu güzide dershanemiz hangi şehirde olursa olsun o x şehrindeki(bazen komşu şehirlerdeki bile) devlet fen lisesi öğrencilerini bi nevi transfer etmeye çalışır. fen lisesine nasıl girdiği belli bile olmayan, beyni geç basan adamı bile potansiyel şampiyon diye alır. onlara - tabii ki de- ücretsiz dershane, okuldan dershaneye(büyük kısmı yatılı olduğu için) ücretsiz ulaşım ve ücretsiz yemek* olanakları sağlarlar. yalnız öğrencilerine farklı yaklaşımları vardır;derece bekledikleri sınıflara ve öğrencilere gayet ilgili davranırken sınıf numarasıyla ters orantılı olarak saygı, ilgi ve sevgileri değişir. sınavlarda belli bir dereceye giren öğrencilere (bu sadece sayısalcılar için olur) başarısıyla orantılı para verirler. bir de bu dershanenin kampları vardır ki açıkçası ben dersle alakalı o kadar güzel vakit geçirdiğim bi zaman periyodu hatırlayamıyorum. sabahtan denemeni olursun, öğlen akşam yap dilediğini.. yani sonuç olarak öğrenciye zekası ve çalışkanlığına göre ilgi gösterip değer veren bir dershanedir ve diğer dershanelerden tek farkı iyi öğrencileri toplamasıdır, yoksa bu dershanenin bi "sihirli değnek"i yoktur, iyi öğrenci dershaneye bile gitmese kendisi yapacaktır yapacağını zaten.
kadıkoy rıhtım subesıne bır sene gıtmıs oldugum,ucuncu katta kucuk bı sıgara odası bulunan ve soguk havalarda ogrencılerın yakın ılıskıler kurmasını saglayan dershane...