bugün

şu anda son rakam 21 lira civarıdır. ye ye bitmezdir!
hakkari şırnak mardin siirt van ağrı ığdır diyarbakır ( tehlikeli bölgeler ) 180 ytl

şanlı urfa 38 ytl

tehlikeli olmayan tugaylar 17 ytl idi 2010 da şimdi 21 ytl sanırım (hala şikayet ediyorlar)

tugayda gundüz 2 saat nöbet tutup koca gün yatan insanlar 180 ytl para almayı umuyolar heralde yazıktır günahtır ben urfada sınırda 12 saat nöbet tutarken aramızda yarım saat olan mardinde sınır karakolunda 180 ytl maaş alıyolardı biz şikayet etmiyorduk tugayda askerlik yapanlar nasıl şikayet ediyorlar 21 ytl ona hayret ediyorum

bana kalırsa tugayda gundüz 2 saat nöbet tutanlara 21 ytl bile çok

gece kondu gibi ufacık karakolda yağmurda çamurda karda don da gündüz 4 gece 4 saat bide amm de 8 saat devriye atan askerlere 180 ytl para çok az.
koskoca 76 tl, neler yapılır neler..
18 yaşından küçüklere 3 tl de süt parası veriyorlarmış. birinden duymuştum.
Bir karton sigaraya bile yetmeyen maaş.
Er gazoinosunda içmeye yarayan maaştır.

içmek dediysek ancak çay amk.
Bu parayı ailesine gönderen saf, temiz askerler vardı.
Bildiğin çerez parasıydı (çavuş maaşı olduğunda bile 6 küsur tl falandı), ama yine de alırken karışık hisler yaşardık. Şafaktan bir ay daha eksilmiş olurdu neticede...
Maaş değilde o tırnak ne öyle içinde yeni bir dünya oluşmuş.
bozdur bozdur harca.
Lan 95 lira olmuş pazar günü hemen kebapçıya gidin o zaman. 95 lira olm boru değil.
Daha iki sene önce 41alıyordum çavuşlar 46.
maaş denmesi fazla ulu görünmesini sağlar, daha çok maaşçık.
hey gidi günler hey düşüncesine sevkeden bir maaş. askerliğim esnasında, çavuşluğa terfi etmeden önce 4-5 tl, çavuş olduktan sonra da 6 tl mertebesinde aldığım maaştı.
9 ay öncesine kadar 170 tl aldığım maaş.
Amerika'da 1638 dolardır.
https://www.military-ranks.org/army/private
er'in ingilizce karşılığı private'dır. (prayvıt)
2014 yılında Kıbrıs’ta yurtdışı görevinden mütevellit 78 tl olan maaştı. Hey yavrum hey, bir de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri askeri olmanın gururu. Bilmeyenler için bu askeri birlik G.I Joe gibi seçkin, özel eğitimli, operasyonel bir birliktir. swh
Benim şansızlıgim 6 ay askerlik yaptım
2/2.5 ay falan Bizim bölüğe yatmamışti

Hatta tabur komutanı Ankarayi falan aramıştı

Ha nemi oldu 3 ayda toplu olarak yattı.

O zamana kadar iddiadan kazandığım paralarla falan gecinmistim.

Dünyanın en şanssız insanı olabilirim.