bugün

entry'ler (11709)

hatalı şehir planlaması

Cumhuriyet kurulduktan sonra atatürk Avrupa’nın en ünlü kent planlamacılarını Anadolu şehirlerinin planını yapması için Türkiye’ye davet ediyor. Malatya için de bir şehir planı yapılıyor; özetle şehir merkezinin park ve sanayi tesisleri bünyesinde, dağ eteklerinin ise yerleşim yeri olarak tasarlandığı bir şehir planı ortaya çıkıyor.

görsel
Ancak maalesef bu plan uygulanamıyor, şehir merkezi yerleşime açılıyor.

Aradan geçen yüzyılda 6 Şubat depremlerinden sonra Malatya 11 il içinde depremden en çok zarar gören ikinci şehir oluyor. Eğer o gün o plana sadık kalınabilseydi bugün Malatya’da bu denli can kaybı yaşanmayacaktı.

Atatürk’ün o yıllarda kırsalda uygulanması için yoğun çaba gösterdiği ancak aşiretler ve feodal yapı yüzünden uygulanamayan ancak bugün Danimarka’da uygulandığı görüp iç geçirdiğimiz diğer projesi;

(bkz: köykent)

ciddi değilsen görüşmeyelim kızı

https://m.youtube.com/shorts/LgfSQBb0whI

Temsili değil!

bir sözlük kızı ile yakınlaşmak

Ben birisinin yarım kurabiyesini yedim o kabul olur mu?

adanada polisin saldırganın ayağına sıkması

Polis yıllardır en müdahale etmesi gereken yerlerde bile müdahale etmediğinden Olay her ne kadar takdir edilse de baştan sonra yanlışlarla dolu.

Havaya uyarı ateşi açmak diye birşey yoktur. Mevzuatımızda, polise yetki veren kanunlarda olmadığı gibi polis eğitiminde de yoktur. Havaya ateşlenen mermi 2,5 km çapında geniş bir alanda herhangi bir noktaya düşer, düşerken artık çizgisel dönme hareketini kaybedip taklalar atmaya başlar yani tahrip gücü ve canlı dokusuna harabiyeti daha da yükselir. Yani çok uzak bir yerde parkta herşeyden habersiz salıncakta sallanan bir çocuğun annesinin gözleri önünde ölümüne neden olabilir. Bunlar farazi varsayımlar değildir yüzlerce örneği vardır. Şehir içinde meskun mahalde havaya ateş edilmez!

Bıçaklı şahıs gözlüklü polisten çok daha yaşlı ve polise göre fiziken de zayıf. Her ne kadar kavga etse de polise karşı sözlü veya fiili bir tepkisi de yok. Polis burada silah kullanmak yerine biber gazı ve jop ile rahatlıkla şahsı etkisiz hale getirebilirdi. Olay her ne kadar sivil vatandaş olarak size çetrefilli ve karışık görünse de polisin silah kullanmasını gerektirmeyecek basit bir kavga.

Polisin yaşlı Şahsın ayağına ateş ettiği anda ise hedefin arkasında muhtemelen yaşlı Şahsın arkadaşı ve bu şahsı engellemeye çalışan başka bir polis var.

Mermiler düzgün ve sert yüzeylerden seker, bunu bilmek için çok tecrübeli olmaya gerek yok, polisokullarında öğretilir ve eğer silahınız varsa açın kullanma kılavuzunu okuyun orada bile yazar. Yani gözlüklü polis bu olayda hiç istemeden farkında olmadan diğer ekip arkadaşını ciddi şekilde yaralayabilir belki öldürebilirdi.

Zaten başlık da yanlış, “sıkması” değil “vurması” olacak, kurtlar vadisi mi sıfır bir mi ne zıkkımdır şiddeti o kadar meşrulaştırdı ki artık çizgi ve sınırlarını kavrayamaz olduk!

diyanet işleri başkanına audi 6 tahsis edilmesi

görsel

Papa clio’ya biniyo amk!

arkadaşlar cumaya neden gelmediniz

Seferiydim ben çok şe’apamadım!

evlilik

Tüm lezzetlerin sonudur.

akran zorbalığı

Lisede resmim çok kötüydü. Resim atölyesinde yağlıboya çalışıyorduk. Bilenler bilir dağlar spatulayla, çam ağaçlarının yaprakları da yelpaze fırçayla yapılır, dağ yapıyorum spatulayla ama bi sikime benzemiyor, fotoğraf gibi resim yapan bi piç var benim dağıma güldü. Sen nasıl benim dağıma gülersin diye ben bu pici dövdüm, gittim onun resmine çöktüm, resmini geri istedi yine dövdüm, hoca resmime bakarken bu resmi sen yapmamışsın dedi, yooo ben yaptım ama şu piç yardım etti hocam dedim, o piç de fırsattan istifade yardım etmedim o resim benim hocam dedi, lan piç sen beni nasıl şikayet edersin diye gittim bi daha dövdüm.

bir şarkı sözü der ki

Sorularınızın cevaplarını bakışlarımdan bulun
Silahlarımın acılarını kurşunlarımdan sorun!

karanlıkta siyah cisimler

Gecenin bi yarısı 3 tane çarşaflıya vuruyordum, allahtan karanlıktan daha Karaydılar da öyle farkettim.

taksici bahşişi

Ben paraüstü almıyorum, zaten bozuğu olmuyor!

yanlış anlaşılmış şarkı sözleri

Seht ihr mich*

400 bin dolara vatandaşlık alan pakistanlı

Vatandaş olman demek insanların mahremiyetini ihlal edebileceğin anlamına gelmez!

yaran x iletileri

görsel

sözlük erkeklerinin bugünkü kombinleri

görsel
Bir gün siyah renge sor, hep karanlık içimi yakar,
Bembeyazdım kirlendim, taşlandım yuhlandım bittim!

patiswiss

insani ilişkiler adıma Herkesin kendince dersler almasına sebep olmuş marka.

Herşey marka CEO’sunun bir müşteriyi aşağılayıp tehdit etmesiyle başladı. Ama gördük ki bu daha buzdağının görünen yüzüymüş.

takı takip uygulaması

Bizde halen beynelmilel kağıda yazılır, kültürümüz teknolojinin bu kadar esiri olmamalı!

çocukluk arkadaşları

Hepsi it kopuk; tetikçi, torbacı, karı pezevengi amk!

5 tane hot wheels in 400 tl olması

Biz matchboxçu olduğumuz için çok sallamadığımız durum.

centurion cesurluğu

Aynen karşim, yiğit derler candan ederler.