bugün

Kapalı bir alanda,karşılıklı açık pencere veya kapı arasında meydana gelen hava akıntısında kalmak ve bunun bünyede ters tepmesiyle sonuçlanan durumdur.
gripin,selpak,tylol hot, battaniye, evladım yat dinlen, uzar gider bu.........
(bkz: cereyan)
dunyada turklerden baska bu durumun bu kadar uzerinde duran baska bi millet var midir ki acep diye dusunmekten kendimi alikoyamadigim hadise..
bir de sozluk 60 yas ustu teyzelerin biraraya gelip olusturdugu bi yapilanma olsaydi.. sol frame'i surekli mesgul edeceginden kuskumun olmadigi ilgi alani.. ***
(bkz: yüksek gerilim hatti)
yeter uleyn deyip evdeki tüm pencereleri açınca önce tatlı tatlı esen rüzgarın peşinden adamı yerden yere vurmasıyla sonuçlanan tehlikeli durumdur.
insanlarda sonucu ya hastalık ya da sırtınızda bir yerlerin tutulması(hava girerek beze oluşturması) kuşlarda ise ölüm olan hava akımı durumu.
bunula ilgili windows u acık umutmuşsun tarzın da kötü esprilerin de yapıldığı görülmüştür
(bkz: kulunç)
terliyken yapıldıgında, o an icin iyi gelen, ama daha sonrasında neden ortaya çıktığı anlaşılamayan ağrılara, tutulmalara neden olan edim.
boynunun tutulmasını sağlayan fizyolojik bunaltıdır.
yıllar yılı çocukların korkulu rüyası olmuştur anneler sayesinde.
cereyanda kalırsa öleceğini düşünür çocuk.
iğneci teyzeden, dişçi amcadan yada çingenelerin onu kaçıracağı fikrinden bile daha çok korku verir cereyanda kalmak.
yıllar geçip koca birere insan olsak dahi bilinç altımıza kazınmış bu fikirden dolayı en sıcak anlarda bile cereyanda kalmaktan korkar ve çocuklarımızıda korkarak yetiştiririz.

taa ki 2011 temmuz ayına kadar.
dayanılamaz hale gelen sıcaklar çocukluk korkusunun yenilmesini sağlamış ve artık cereyandan korkmak yerine onunla yaşamaktan büyük keyif alınmaya başlanmış ve korkuyla geçirilen yıllara lanet edilerek gelecek nesillere cereyan sevdirilmeye çalışılmıştır.
annelere göre dünyanın en tehlikeli hastalığıdır. ne kanser ne de kalp rahatsızlığı sallanmaz hiç. şu ömrümde yılandan korkmadım cereyandan korktuğum kadar.
duştan sonra gerçekleştirilğinde bir nevi intihardır, yada mazoşist bünyenin kendine acı çektirme yöntemi.*
(bkz: fakir kliması)
Bizimdir.
Yavrum evladim buyuk sozu dinleyin, kalmayin ceryanda. Abarti falan deil hayatin gercegi bu. Bak ben dinlemedim ne oldu simdi. Kaburgalarimi elime verdi o cereyan.
Babamın en ufak bir hava sirkülasyonu hissedince aniden yapıştırdığı sözlerdir.
Sırt ağrısına sebep olabilir.
Karşılıklı iki açık pencere arasında esen sert rüzgarda kalmak.

Sanirim Muhabbet kuşlarını öldürdüğü için ananem de çok korkuyor bundan.
Dedem bir iki buna minik kuşum dediyse.

Yapılan araştırmalar cereyanda kalmanın insanı neden hasta ettiğini bulamamış Balkan halkı da buna mistik bir gücün yol açtığını söyleyerek adına promaja demiştir.
Yel girmesi sebebi.
(bkz: tutulma)
(bkz: cereyanda kalmak)