bugün

insanı deli eden, sinir seviyesini yükselten, hareketlerini kısıtlayan bir olaydır.

genellikle stres, üzüntü, yoğun iş temposu, uykusuzluk vb nedenlerden dolayı belirir imiş.
nefes almayı engelleyen insanı sinir eden bir rahatsızlık. şöyle kilolu birisi sırtıma çıksa öyle bir kütleseki bir daha canım kütletmek istemese der insan. tedavisi fizik tedavidir.*
anasını çok sevdiğim rahatsızlık. boyun fıtığıyla birlikte hiç çekilmiyor. gözüme uyku girmiyor artık, ne masaj yarıyor ne fizik tedavi. kulunçtan ölücem galiba.
nefes almayı zorlaştıran, sırtınızda adeta dünyayı taşıdığınız hissi uyandıran sinsi ağrının nedeni.
bilen kişinin anında sıkıntısını giderebidiği, genelde omuzlarda ve sırtta olan ağrılı durum.

*itinayla kuluncunuz kırılır :P.
evdeki kirişlerle, kapının yan tarafıyla*, sınıfta oturduğunuz sıranın dayanılan kısmı ile sevişme sebebidir.
ağrıyan bölgeye sıcak tatbik etmekle ve masaj yapmakla ağrısı hafifleyen bir hadise fakat tam olarak kesin bir tedavisi yok bu meretin bildiğim kadarı ile.

not: kuluncum falan yok. olan arkadaşlara yaptığım yoğun masaj terapileri sonucunda bu fikri edindim.
Diğer bir adı (bkz: fibromiyalji)

Genetik olduğu da söylenir, açtırmaya çalıstıkça daha da artarbir nevi alışkanlık oluşturur. Merkezi sinir sistemi kaynaklı olmasından mütevellit baş ağrısına sebep olur.
Halsizlik, yorgunluk, uyuyup uyku alamama durumları da cabasıdır.

An itibari ile öldürmeyip süründüren illettir beni de.
Cumartesi gecesi uyutmayandır. Sırtımdan parmaklarıma kadar indi ağrısı.
Resmen enseme yuva yapti. La havle cektiriyo.
hergün sırtımda oluşmasıyla hayatı bana zehir eden üşütme kaynaklı sırt ağrısı.
kütüphanede sabaha kadar yarınki sınava çalışmamı engelleyen şey. bugünü mü bekledin? arkamdan vurdun beni. sen de mi kuluncus?
sabah sabah ağrıdan uyutmayandir ya bi dur ramazanda demi oruç tutcaz surda Allah im nasil da yaniyo.
Babamın dinmek bilmez azabıdır.

Küçükken babamın nokia 3310'Unda yılan oynayabilmek için kıvranırdım ama söyleyemezdim. Anlardı bir şekilde. "Kızım kuluncumu ov, biraz rahat nefes alabildiğimde oynarsın telefonla. Zaten Doğru yaparsan bu kulunç kaybolur bir daha da yapmana gerek kalmaz." Derdi. Ben 626173827 saat kuluncu ovardım ama geçmek bilmezdi. Zaten ne parmağımda ne elimde derman kalırdı. Velhasılkelam Bir türlü yılan Oynayamazdım. Daha sonraları yılan oyunundan vazgeçtim. Yıllar sonra da öğrendim ki kulunç hiçbir şekilde kaybolmazmış ve babam beni mis gibi trollemiş.
Şöyle geçer demişler ;

http://www.dizihaberim.co...i-nasil-gecer-neden-oiur/
iki kürek kemiği ile omuz başları arasında kalan sırtın üst kısmına kulunç denir. Bu bölgede meydana gelen ağrı kulunç ağrısı olarak tanımlanır.

Beni an itibariyle uyutmayan ağrıdır. Bu kuluncları kıran bi masaj aleti falan yapsalar ya. Yemin ederim delirecegim boyun ve kürek kemiği ağrısından.
şu an kolona sürtünerek açmaya çalıştığım kas yumağı. ip gibi kaslar halat olmuş stresten.
açtırmak için bu işi bilen bir masör gerek.
Tedavi daha kötü yaptı, elimle dokununca catir çatır ses getirmesi zevkli.
Sol taraf diyorsun
Uyuşukluk ve karıncanlanma ki sol parmakta.

Bir kuluncun bunlara sebep olacağını pek sanmıyorum.

ihmal etmesen iyi edersin.
Kardiyolojiye gitmende fayda var.

Tnm: vücutta gezinebilen bir rahatsızlık.
elinizde uyusma varsa sinir sikismasi arkadaslar.
son iki parmak uyusur omuz basi agrir.
(bkz: meslek hastalığı)
halk arasinda (bkz: çamaşırcı eli)
(bkz: karpal tünel sendromu)

bakin kisin kulunc sirt agrisi cok oluyordu kas yirtilmasi boyun duzlesmesi sinir sıkismasi hepsi cikti.
gencken yaptigim bilincsiz agirlik kaldirma kas yapma derdi gibi seylere bagliyorum.

sicak dus iyi geliyor o kisma sicak su tutmak yani bir sure.
kireçlenme gibi omurganın eklemlerin bozulması sonucu ortaya çıkan kronik romatizmal bir hastalık olduğunu sanardım, değilmiş. gerilim sonucu kısalmış kasın gevşeyememesi nedeni ile oluşan kas düğümcükleri yani bizzat elle tutulur bir şeymiş.
bazen beni benden alıyor bu kahrolası kas kütlesi.

cereyanda kalma, terleyip soğuma, fazla yüklenme vb. nedenlerden dolayı kahredici bir ağrıma yapabilir bu kulunç. o derece şişer ki kol gibi belirir. tedavisi için spesifik bir ilaç olmamakla beraber sıcak ve masaj iyi gelir. bu nedenle göbek taşına yatma, yakı yapıştırma, ütüleme gibi yöntemlere başvurulur. ayrıca; şişe çekme, ayakla çiğnetme, olmadı - insan onuruyla bağdaşmasa da - kerpetenle sıkıştırma da başvurulan yöntemler arasında sayılabilir.