bugün

insanı içmeden sarhoş eden şarkılardandır. arabesk sevmeyen bünyeleri bile* alt-üst edebilecek düzeydedir. helaldir.
"Aşkın zehir olsa yine içerim
Yolun ecel olsa korkmam geçerim
Yeter ki sevdiğim de ben bu aşk ile
Dünyanın kahrına gülüp geçerim"

babamız orhan. diyarımız gencebay. duyguları ifade etmek konusunda okadar küçük kalır ki insan bazen, şarkılara bakar. ecnebiler, biraz ötekidir. rahat rahat dinlenir. türkçeler ise direkt kalbe beyne etkir. acıtır.

"ben sensiz yaşayamam"
ve bitersiniz.
sadece orhan gencebay'ın o duru sesine yakışan arabesk şarkı.. ne tarz müzik dinlenirse dinlensin , içki sofrasında en az bir kere söylenir..
sözlerinde bile, yeni bir felsefi akımın başladığının ipuçları olan şarkı.. felsefi akımın da kurucusu, tabii ki orhan gencebay olup, akımın adı da ''tesellizm''dir efendim.. bu derecede, kitleleri etkilemiş, her daim rakı sofralarında söylenmiş, dertlere akılmış bir şarkıdır.. orhan gencebay'ın aynı zamanda da, nasıl bir şair olduğunun da göstergesidir..
"Aşkın zehir olsa yine içerim
Yolun ecel olsa korkmam geçerim"

mısraları ile kadehlere can veren çığır açan slogan.
eskimeyen eski şarkıdır. bu şarkıyı dinleyipte aşkını, eski aşkını, beklenen aşkını düşünmeden edemez. bu şarkıdır beni beni melankoli yapan, bu şarkıdır beni orhan fanı yapan, lise yıllarımı bana dar eden.
ebru gündeş yorumu için;

http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=
aynı zamanda Orhan abimizin 1971 yılında çekilen ilk filmidir.
filmde Orhan abimiz zengin bir kıza gönlünü kaptıran fakir bir fabrika işçisini oynar.
orhan gencebay'ın bir kısmını londra'da yaptığı(londra'daki bir ispanyol güzele ithafen)tam tamına 40'ncı yasına giren klasik.
kolpa adlı grubun cover yaptığı efsane şarkı.
40 yaşında şarap misali şarkı.

yıllandıkça güzelleşiyor meret. ya da dinlendiğinde kafa güzelleşiyor bilemedim.
http://www.youtube.com/watch?v=3UTZy4p_5dE

burada da kamuran akkor ablamız seslendirmiştir. yorumdan ziyade solo kısmı daha bir hoş olmuştur. sanki ispanyol tarzı mübarek. nasıl iarkıysa artık nereye çeksen oraya gidiyor, hani öyle bir evrensel norma sahip.
rakı'nın en güzel mezesi.
orhan gencebay'ın ölümsüz eserlerinden en ünlü olanı diyebiliriz.
http://fizy.com/#s/1aisce

orhan gencebay klasiğidir. hemen her insan bu şarkıda kendinden bir şeyler bulabilir.
orhan babanın yıllardır bagırdıgı teselli henüz verilmeyen şarkısıdır.
hiç bir teselli beyninin sana söylediklerinden daha etkili değildir.
-bir teselli versene!
-kalmadı be abi!
al;

görsel
sayın orhan baba nın dinlendikçe gençleşen şarkısıdır. adamı kendinden geçirir, bir hoş olursun.

(bkz: klasik)
bütün şarkıları harika olan 1969 çıkışlı orhan gencebay albümü.
yarattığın mecnuna bir teselli bile veremeyecek o leylaya yazılmış bir şarkıdır. 'ben sensiz ahh yaşayamam'. aramızda başka biri varsa al aşkını!
--spoiler--
azıcık ucundan bir teselli ver.
--spoiler--
bülent ersoy'un yorumuyla yeniden hayat bulan orhan gencebay bestesidir. Orhan gencebay, bülent ersoy'un yorumu için, ''Bülent ersoy bu şarkıya yaptığı yorumla noktayı koymuştur. şarkı bundan daha iyi okunamaz.'' demiştir.