bugün

çayda kahvaltıda yenir, acaba nedir nedir? bisküvi deyince aklaaaaa, hemen onun adı gelir dınınınını.. yok yahu bu reklamdı sanki.

bu başlığın, başlığı açanın, yazılanın da neresinden tutsan elinde kalır. şu soruları irdelemezsem içime dert olur.

buyrunuz efenim..

+ neymiş? 12 eylül darbesinin şekillendirdiği dünyamızmış. neymiş? kürtleri anlamak için ne yapmışız. pardon da kim söylüyor dünyamızı darbenin şekillendirdiğini? niye kürtleri anlamak için bir şey yapmak zorundayız. kürtlerin ayrı bir kılavuzu var da benim mi haberim yok. varsa cidden söyleyin okumazsam top olayım. yok o erkekten oluyordu dimi?

+ pkk terörünü doğuran sebepler üzerine düşünmeliymişiz. vay anam bu da yeni çıktı. terör örgütünü doğuran hangi sebep onu meşru kılar ya da bir kürt -eğer destek vermiyorsa- neden pkk terörünün nedenine kafa yormamızı ister? kusura bakmayınız, ben dahil çoğumuzun çok daha mühim işleri var. mesela birazdan köpeğimin mamasını vermek durumundayım.

+ "ne mutlu türküm diyene" demek neden batıyor idrak edemiyorum. demeyene laf edilmemiş ki burda. diyene ne mutlu denmiş. diyorum ve mutluyum, de sen de ol. valla zor değil bak, denemelisin.

+ bu da başka bir bomba. pkk'yı büyüten biz olduk iyi mi? şu andan itibaren pkk kadrosuna bir kişi daha katılıyor, yazın beni listeye. hafazanallah!

+ işte asıl bomba bu soru. Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının hepsi kürtçe bilse ortalama genel kültürümüz daha yüksek olmaz mıymış? bir lisan bir insan demişler ama bu kadar abartmasak diyorum. niye herkes kürtçe bilmek zorunda olsun arkadaşım? biz her vatandaş türkçe bilmeli derken faşist olarak fişlenirken bu ne perhiz bu ne lahana?

hatm-ı kelamdan evvel;

serbaz türk milletini mülzem millet haline getirmek istiyorsanız bu kadarı vafi. gayretleriniz boşadır.

he mi gülüm?

silinmesintanımı: edepsizce cesarettir.
(bkz: ilk önce şu burnunu temizle ve öyle soru sor)
TC anayasasının 66. maddesine istinaden Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. bir kürt olarak bir türke soru soran kişi olsa olsa ırak , suriye ya da iran vatandaşıdır, inşallah ermeni değildir * aksi halde bu karşılaştırma türkiye vatandaşları arasında yapılamaz, Dolayısı ile bu tezi ortaya atmak saçma bir ironidir, olsa olsa bölücülük ateşini fitillemektir. anayasamız da böyle düşünmüş olacak ki; 66. madde şöyle devam etmektedir: ''hiçbir türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz''. buradan da yukarıdaki saçmalığı destekleyenlere, vatandaşlıktan çıkarılma ikazı verilmiştir.
bir türk olarak, göğsüm kabarmadan, nabzım hızlanmadan, gayet normal bir şekilde söylüyorum; bi sktir git allaasen. lütfen.
Dünyada sizin kadar ölmeyi seven bir ırk görmedik.

25 yıldır bu ülkenin dağlarında ölüyorsunuz ,askerlikten kaçmaktansa gönüllü olarak geliyorsunuz.

Hertürlü isyan ve ihanet bizde ama siz yine kardeşiz diyorsunuz, dedim ya sizin gibi bir millet görmedik biz, şimdi açılım maçılım yapıyorsunuz aslında olay şudur;
biz ırakta birilerine uşaklık yaptık şimdi efendimiz gidiyor bölgede var 200 milyon arap bizi bir kaşık suda boğacaklar efendimiz sonbir iyilik yaptı sizde açılım maçılım uğraşıyorsunuz. Sağ olun var olun.

(bkz: Apoş Şeyh Saidin devamıyım evet kullanıldım)
(bkz: şup şup şubip şubappa şubişubi şubappa)?
Bir sürü soruyu ve cevabı aklıma getiren kelimeler bütünüdür. Neden lazlar bize soru sormuyor? Neden başka bir ırk mensubu her şeyi devletten beklemiyor? Sadece işsizlik doğuda mı? Gümüşhane, Kastamonu gibi illerimizde ortalık fabrikalardan yıkılıyor mu? 12 Eylülde sadece olan kürtlere mi oldu? Neden sadece kürtler bu kadar kendilerini aşağılanmış, dışlanmış hissediyor? Her ırk kendi dilini konuşursa birbirimizi nasıl anlayacağız? Neden ortaklıklarımızı yıkmak için kürtler bu kadar istekli?
Evet sayın izleyiciler tüm ayrıntılar, cevaplar için: (bkz: kartal kanadına mektup). Sanırım tüm sorularınız bundan böyle cevapsız kalmayacak.
bir türk olarak son maddeye cevap veriyorum.
- sendeki yaralar daha agır ki * boyle baslık acıyorsun.
bir genelleme içeren soru şeklidir ve her genellemede olduğu gibi bir çok yanlış ifade içermektedir.
ben bu genellemenin dışına çıkarak iki halkada bir kaç soru sormak isterim,
öncelikle türkere sorayım, neden senelerce kürtlerin kuyruğu var diyip bu insanlarla dalga geçtiniz?(burda bütün türklerden bahsetmek kuşkusuz saçmalıktır)
ikinci sorum yine türklere ya da türklerden bir siyasi guruba neden kürt yok dediniz ve kürt tanımlamasını hitler vari bir şekilde kart kurt diye tanımladınız?
üçüncü sorum yine türklere neresi olduğunu belirtmeden aslen benimde oralı olduğum bir yerde ve içinde benimde soyumdan gelen bir çok insanın bulunduğu,kürtleri dereye neden attınız? neden hep çürük malları onlara satıyordunuz?türkçe bilmediği için neden kazıklıyordunuz bu insanları? hala geçip bunları övüne övüne anlatanlarınız yok mu?

bu verdiğim örnek doğu türkmenlerinin 70 li yıllara kadar şehire gelen kürtlere yaptıklarıdır.

gelelim kürtlere üçüncü örnekte belirtiğimi şimdide siz türkmenlere aynılarını yapıyorsunuz geçmişi gösterip bize bunlar böyle böyle yaptı derken şimdi sizinde yaptığınız faşistlik deil mi? 70 göçünden sonra az sayıda kalmış türkmenlere şimdi de siz neden baskı uyguluyorsunuz?

neyse iki tarafı boklu değnektr efendim türk, kürt diye zaten geneleme yapmak bilime aykırıdır.
bu pencereden bir bakmak istedim kötü oluyormuş *
hadi bi kop git kürt
* * *
(bkz: siz çekoslavakyalaştıramadıklarımızdanmısınız)
saat kaç?
bir türk olarak çok az sayıda türk'ün içtenlikle kafa yoracağına emin olduğum soruların yazar tarafından sorulmasıdır. sıralarında kendilerine vicdansızlık okutulan türklerin bu kadar çok olduğu bir ülkede cevap beklemenin anlamsız olduğu soruların sorulmasıdır ayrıca.
(bkz: seyh said isyani)*
soru soran herkesin kürt olduğu başlık.*

* format bu kadar becerildikten sonra üzerine attırmama gayretinin bir anlamı yok.
(bkz: bir türk olarak kürtlere soruyorum)

http://www.yozgathavadis....aber_detay.asp?haberID=77
türkleri adam yerine koymaktan ileri gelen sorma edimi. gerekli mi tartışılır.
bür türk olarak cevaplıyorum.

kürtlüğünü gözüme sokmadığın gün.
darbelerden tek acı çekenin sen olmadığını anladığın gün.
kürtçeyi konuşmana en gel çıkarılmasının yanlış olduğunu kabul ederek.tek ortak dilin üstünlükten iddiasından olmadığını anladığın gün.
kilit cevap budur:kürt sorununu ortaya çıkaran ve onu bastırıyorum diye hukuksuz müdahalelerle milleti birbirine düşüren gücün aynı oldugunu anladıgın gün.
bir toplumun sorunu varsa öncelikli sorunun o toplumun kendisinden kaynaklandıgını anlaması gerektigini anladıgın gün.cahilliğin ve fakirliğin suçu o bölgedeki toplumsal yapının sonucuda olabilr pekala.
romantizmi bırakıp ege marmara örneğini bırakıtıgın gün..içanadolu yu beğenmiyorsun ha..kürtler çok zeki anca ege ve marmara keser onları demi.
türkçülüğe karşı çıkarken kürtçülük yapmaman gerektiğini anladığın gün.
sen adam olursun.
ve sen halkına sahip çıkarsan halkında aydınlanır.bir toplumu yücelten kötülerin azlıgı degil iyilerin çoklugu olduguna göre.senin gibi yeni yetme at gözlüğüyle dünyaya bakan arkadaslar oldugu sürece ve o toplum sizlerle yön aldıgı sürece sorun cıkar...ama umudum var.artık akıllı kürtler de insiyatif alıyor.ve sonuçta akıllı kürtler ve akılllı türkler meseleyi halledecektir
(bkz: soru yorum sözlük)
elinde çuvaldız sürekli türk arayan kürtlerin sorularından ibarettir.

ben bir türk olarak kürtlere sormak istiyorum;

+ 1924 yılından bu yana, bölge kalkınmasın diye asfaltları kazıtan,tren yollarını söktüren, hastaneleri bastıran, öğretmenleri dövdüren, hatta imamları kovan ağalara karşı kürt halkı ne yapmıştır?

+ turgut özal tarafından ağaların elindeki topraklar kürtlere dağıtıldığında, o toprakları tekrar ağalara satan; devlet sayesinde elde ettikleri gelirle "kroyum ama para bende" mevzusunu yaratan kürtler değil midir?

+ batıda zenginler okul yaptırırken, kürtlerin zenginleri trilyonluk düğün yapıyorsa bunda türklerin suçu nedir?

+ kürt köylerini basıp, kürtlerden haraç toplayan pkk ya destek veren kimlerdir? o pkk nın partisine 2.2 milyon oy çıkması tesadüf müdür? zaten toplam 2.6 milyon oyu olan kürtlerin %95 inin pkk ya oy vermesi ne ile açıklanabilir?

+ türklüğün ırki bir kavram olmadığını, ulusal bir kavram olduğunu hala idrak edememek kimin sorunudur? "amerikan" ve "amerikalı" diye bir ayrım var mıdır?

+ türk-kürt ayrımını yapan türkler midir? kürtler midir? türkiye de türkçü olmak mı ırkçılıktır, kürtçü olmak mı ırkçılıktır? türkler kimseye siz kürtsünüz demiş midir? kendinden ayırmış mıdır? yoksa kürtler mi; biz kürtüz diyerek kendilerini ayırmışlardır?

+++

sorular uzar gider, bitmez. önemli olan ve görülmesi gereken şey; kürtlerin kendi içerisinde özeleştiri yapamayan, sürekli başka sorumlu arayan bir topluluk olduğu gerçeğidir. ortada bir kürt sorunu varsa bu sorunun %90 ı kürtlerden kaynaklanmaktadır. berdelden tutun, kan davasına kadar; namus cinayetinden alın, toplumsal pedofilliğe kadar kürtlerin bir çok sorunu vardır, ve bunların hiç birisine özleştiri getirilmemektedir.

türkiye de bütün hırsızların, gaspçıların, tecavüzcülerin; uyuşturucu kaçakçılarının, kadın ticaretçilerinin ve travesti vs . gibi insanların çok önemli kısmının kürt olması, sokakta tehlike arz eden madde bağımlısı evsiz çocuklardan tutun, çöplükte yaşayan insanlara kadar hepsinin kürt olması şüphesiz gene türk milletinin suçu değildir.

bu; kürtlerin kollektivite eksikliğinden gelmektedir. kürtlerin türk milletini suçlayana kadar çağdaşlaşma yolundan en az bir 100 senesi vardır.

herkes şunu bilsin; biz bu ülkeyi beraber kurmadık. kurtuluş savaşında kürtler yoktur. kurtuluş savaşında kürtler, yunan ordusu dahilinde bir çok ordu mensubu olarak karşımıza çıkmıştır. kuvai milliye de savaşan kürt sayısı sadece 700 dür; kuvai milliyenin bastırdığı isyanlarda ölen kürt sayısı 17'000 dir. bu memleket kürtlerle değil, kürtlere rağmen kurulmuştur.

etnik unsurların iki devlet arasında değiş tokuş yapılması daha evvel görülmüş bir şeydir. belki de gün gelir kuzey ırağa gidersiniz. ister misiniz? istemezsiniz.

kürtler, kurtuluş savaşı dahil olmak üzere bu memlekette türklere yaptıkları bir çok şey için milyonlarca özür borçludur. kürtler, türkiye de yaşadıkları için bu millete şükür borçludur. diğer taraftan türklerin kürtler üzerinden herhangi bir vebali yoktur.
(bkz: burada soruları biz sorarız ahbap)
işine gelince bağımsızlığım, kültürüm diye tepinen işine gelince savunduğu ideolojiyi görmezden gelip bu milleti sömürmekten de çekinmeyen temsili kürt propagandası;

istanbul a göçüp, muhtarlıktan, devletten, olabilecek her yerden 10 küsür çocuk için yardım alıp, kömür, yiyecek vs vs. yardımlarında da faydalanıp oy verme zamanı gelince yandaşlarına koşan bir ırk sakın ola soru sormasın! ondan önce verilecek cevaplar var.
yetkili kişiye ulaşılamadığında, birileri halktan uzak olduğunda vs. söylenen şu "soruyorum" "sesleniyorum" edalarının gafletine düşmüşlüğümüze yanmak zamanıdır. hey Kürt Türk dediğin senin amcanın oğludur *
istemiosan siktir git lan diye cevaplanacak sorular silsilesidir.
(bkz: bir dünyalı olarak türkiyedekilere soruyorum)
(bkz: napıyorsunuz olm siz)

bonus: (bkz: kafanız mı iyi)