bugün

daha önce de yazmıştım ama orada sadece islam özelinde tüm kanıtlarımla anlatmıştım. hafıza tazelemek için:

(bkz: kuran ı kerim in evrenin sırlarını anlatmaması)

bu sefer daha genele yani tüm dinlere yayıyorum. 19. yüzyılda hızla artan bilimsel çalışmalarla tüm evrenin maddi yasalardan ibaret olduğunun anlaşılması ve bütün dinlerin kökeninin çürümesidir.

1-atom altı parçacıklarının bulunması
2-hücresel organizmaların keşfedilmesi
3-ve belki de en önemlisi evrim teorisidir beyler.

şimdi bu evrim teorisi türkiye'de ne bir bilimsel kitapta ne de biyoloji eğitim kitaplarında yazar. darwin'in adı öyle bir üstünkörü geçiştirilir o kadar. ama darwin'in evrim teorisi artık bütün bilimsel çevrelerce kabul görmüştür. yurt dışındaki yayınları takip edin ne demek istediğimi anlarsınız. en basitinden canlıların sınıflandırılması dahil bu teoriye göre yapılmıştır. mesela bir örnek: insanoğlu yani bilimsel adıyla homo, primatlar yani maymunlar takımının insansılar familyasının goril ve şempanzeyle birlikte 3 üyesinden biridir. bu insanoğlunu maymunlarla akraba yapar. gerçekten de insanın genetik yapısının goril türleriyle çok benzer olduğu kanıtlanmıştır.

bu sınıflandırmayı anlamak için lütfen bir göz gezdiriniz:

http://urlac.net/4z3

böylelikle bilim hristiyanlığı da, islamı da, museviliği de alayını yırtıp çöpe atmıştır. yine batıda adamlar dinlerini ''update'' ettiği için kısmen görürsün ama türkiye'de bunların hiçbiri ne bilimsel kitaplarda yazar ne de okul kitaplarında. adamlarda farkında bunları yazsa dinle çelişecek. yoksa insanları nasıl sömürecekler öyle değil mi?

daha evren uydular, güneş sistemi, galaksiler falan bunlara girmedim bile.

not: hakaret/küfür edenler veya saçma sapan ayet döşeyecekler itinayla siklenmeyecektir. onların hepsini okudum zaten bildiğim ayetler merak etme.

not2: başlık çok uzun olmasın diye ana hatlarıyla değindim. yoksa daha bildiğim çok şey var.

edit: bir kez daha haklı çıktım:

(bkz: bir müslümanla din tartışmak/#35442534)
bilimin dinleri çürüttüğünü adı gibi bilen 2 lisans mezunu yüksek lisans öğrencisi aydın bir yazarın gerçekleri tüm çıplaklığıyla anlatması. ahahah işinize gelmiyor dininiz çürüyor koşun kurtarın.
- hımmm ne kadar çok şey biliyorsun.

+ mahallede bana ordinaryüs filozof memo derler. bu daha hiçbir şey bebeğim.

- ay çok iyi ya.

+ dur sana bi din çürüteyim. hangisi olsun, islam?

yeditepe: iki lisins bi yiksik lisins.*

doçentin biri çıkıp eline verse tamam diyecek sanki, yüksek yapıyorum diye yazmış buraya ya.*

yeditepe 1: dostum yaptığın tek şey içindeki hırsla inanlara olan nefretini kusmak.

kesinlikle doğru olan bir söz varsa o da ne söylediğinden çok nasıl söylediğindir.

iletişim kurmanın inceliklerini çözdüğünde çok güzel insanlarla çok güzel sohbetler, verimli tartışmalar yaşayabilirsin.

esen kal.
acı bir gerçektir.

evet tipik bir müslüman hareketiyle karşı karşıyayız.

hiç bir argüman yok. inandıkları tüm şeylerin birer birer çürüdüğünün farkındalar.

ve yapacakları tek şey köşeye sıkışmış bir sokak köpeği gibi ağzından salyalar akıtarak hakaret etmek.

zaten akıl mantık olsa müslüman olmazlardı ahahaha.

edit: insanların üslubunu eleştirmeden önce kendi alaycı üslubunuzu bir düzeltin. saygılar.
allah bilim istiyor da aynı zamanda küçük çocukların tecavüzünü, savaşı, sefaleti kıtlığı falan da istiyor onu anladım ben.

ayrıca o ateist zırvalıklara materyalizm denir ve materyalizm tüm evrenin maddi gerçek nesnel yasalarıdır.

tüm kalıpları yıkan acı bir gerçektir.
Fizikte belirme, ecnebicesi emergent olan bir tabir var. iste onu formulize edemediğimiz müddetçe dinler ya da daha doğrusu tanrı kavramı çürütülememis olarak kalacaktır. Misal bilim nöronlarin yapısını, çalışmasını en ince ayrıntısına kadar ortaya koyarken milyarlarca nöron bir araya geldiğinde adına bilinç dedigimiz şeyin nasıl ortaya çıktığına henüz net bir cevabı yok. Keza hücreleri meydana getiren yapılar bir araya geldiğinde canlılık dedigimiz şeyin nasıl ortaya çıktığına da net bir cevabımız olmaması gibi.

Ayrıca;
(bkz: Kuantum dalgalanması) buna da bakmanızı öneririm. Saygılar.
Adam doğru söylüyor. Yerden yere vurmuşsunuz. En basitinden bilim tek doğru kabul eder. Ama yeryüzünde bir çok din var. Ve Sen hiçbirine yanlış diyemezsin.

Aslında olay şu; nesnel ve öznel düşünceyi savaştırıYorsunuz. bilimin mükemnel bir dünyası var. Ama gidip de bunu inançlara uygulayamazsınız. Bilimsel bir gerçeği savunabilirsiniz ama neden inatla inanç savunursunuz anlamış değilim. Adı üstünde inanç, kişiden kişiye değişen bir şey.

Evrim teorisi neden reddedilir onu da anlamam mesela. Tanrı kişiyi isterse maymundan yaratamaz mı? bu şimdiki sizi maymun yapmaz korkmayın. insanın kibri bu da. Ben mi maymundan gelicem? düşüncesi.

Hem bilimle uğraşın hem istediğinize inanın arkadaşlar. Inancınızı da bilimle açıklamayı bırakın artık. Dinin özüne aykırı çünkü. Zaten böyle olduğu için adı inanç. Kanıtlamak zorunda drğilsin sen buna inanıyorsun sadece. bu demek değil bilimi bi kenara koy. Demek istediğim ikisini de benimse, özümse. Git krem peynire tap istersen. Bu bilimle uğraşmana engel değil. Bilim de krem peynire tapmana engel değil.
bilmin herhangi bir dinle ilgisi yoktur ki çürütsün ?

kırmızı rengi benzetme yapmadan tarif edebilirmisin ?

edemezsin.

kimse kimseye kırmızıyı sevdiremez.

aralarındaki ilişki en fazla bu kadardır.

ama,

" hayatta en hakiki gerçek, bilimdir ! "

K. Atatürk

hayattaki tek gerçek, budur.

hayattan sonrası için ise tartışılır.

hatta, insanlık var olalıberi tartışılmaktadır.
yaklaşık 300 yıl önce falan gerçekleşmiştir.
dinlerin etkili olmasını sağlayan şey insanlara cevap vadetmeleri. oysa bilim çok daha fazla cevap verip dinleri süpürüp atıyor.

dindarlara bir bakınca anlarsınız; ya bu işten maddi menfaatleri var, ya cezalandırılma fikrinden fazla korkmaktalar, ya da dinden başka hiç bir bilgi duymamışlar.
evrende diyalektik teorisinin işlediğini bilmeyenler tarafından ''itici güç tanrıdır'' şeklinde karşı çıkılan olay.

her şeyin ve her kavramın kendi içinde bir diyalektiği yani karşıtı/devinimi vardır.

suyun sıcaklığını 0 noktasından aşağı çekersen donar. bu diyalektiktir. hiçlikte kendi içinde varlığı yaratmıştır. ve varlık da belki bir zaman yokluğu yaratacaktır. bu devinim böyle sürer gider. bu tanrı denen olgudan bağımsız bir şeydir. çünkü her şeyin itici gücü veya karşıtı zaten kendi içindedir. bu diyalektik kuraldır. biraz şuna benzer:

(bkz: yin yang dengesi)

görsel
diyalektiği bilmeyen mallar tarafından itinayla göz ardı edilen gerçeklik.

diyalektik bir şeyi yoktan var etmez. diyalektik ne demek? aç oku öğren. biraz kitap yahu.

diyalektik her şeyin kendi içinde karşıtını ya da devindiricisini içermesidir. suyun 0'ın altında donması bir diyalektiktir. bu buzun yoktan var olduğu anlamına tabiki gelmiyor. çünkü buz suyun niceliksel olarak değişmesidir. suyun 0'ın altına düşmesi onun niceliğini değiştiriyor. yani buzu sıfırdan var etmiyor.

evrenin varoluşunda da böyle düşünün.

ayrıca ying yang felsefesini sadece bir örnek olarak verdim. diyalektik biraz buna benziyor dedim. yani bilimle başlayıp felsefeyle falan bitirmedim. evrenin kanunu ying yang felsefesidir diye bir şey demedim. hayır adam götüyle okuyor bi de laf soktuğunu sanıyor.
din de bir açıklamadır bilim de bir açıklamadır. din durağan ve kesinken, bilim dinamik ve sürekli kendini yalanlayarak doğruya ulaşan alandır.
din inanç temeline dayanır, bu yüzden neye inanırsan din o dur. bilim ise kanıta dayanır ve kanıtlanmayan hiçbir şey o olamaz.
bilimin duygulara hitap eden yanı olmadığı gibi insanlara hayal pazarlayıp onları tatmin de etmez. bilim gerçeğin peşindedir ve bundan çıkan sonuç kişinin kendi fantezisine kalmıştır.

bilim dini yalanlayamaz çünkü din bilimin alanına dahi giremez. bir şeyin yalan olması için doğruluğunun ihtimal dahilinde olması lazım. din tamamen palavra olduğu için bilim dini yalanlamıyor, sadece dikkate almaya değer görmüyor diyebiliriz.
diyalektiği felsefe sanan zerzevatları göstermiştir.

felsefe bilimi de sorgular ve onun nasıl iyi olacağını düşünür. felsefenin yöntemlerinden biri de budur.

ve diyalektik bir bilimsel yöntemdir. felsefe değil. önce bunu araştırın.

''yokluk'' da bir zaman ''varlık''ı doğurmuştur. bu itici güç değildir. ''şeyin'' içindeki saklı güçtür. bunun itici güçle ilgisi yok. çünkü diyalektiğe göre zaten her şey kendi içinde kendi gücünü (karşıtını/devindiricisini) barındırır. bunu sadece doğa bilimlerine değil toplum bilimlerine de uyarlayabilirsin.

göt oldukça göt oluyorsunuz. konu kapanmıştır.
--spoiler--

''diyalektik materyalizm denmesinin nedeni, doğa olaylarını ele alış biçimi, araştırma ve tanıma yöntemi diyalektik, ve doğa olaylarını yorumlayışı ve anlayışı teorisi materyalist olduğu içindir''

--spoiler--

stalin - diyalektik materyalizm ve tarihsel materyalizm

stalin diyor. bu bir yöntem diyor. doğa olaylarını, toplum olaylarını, kısacası bilimin konusu olan her şeyi yorumlama biçimi diyor. yani bir yöntem diyor. bilimsel bir metod diyor. felsfe demiyor.

--spoiler--

''diyalektik, karşıtların biri olmadan ötekinin de olamayacağını ve her hareketin, her değişikliğin, her biçim değiştirmenin, karşıtların savaşımıyla açıklandığını ortaya koyar.''

--spoiler--

g. politzer - felsefenin temel ilkeleri.

sanırım her şeyi açıklamış üstadlar. bana daha fazla söz düşmez. cahillerle tartışmak tam bir çin işkencesi çünkü. herkes bilmiş ya ne mal olduğumu ahahah.
Ulan bi tane allahçıda mantıklı Bi entry girsin. Ya adamla dalga geçersiniz ya da yalanlarla dolu Bi kitaptan ayetler yazarsınız. Dosdoğru olan önerme. Başparmağım bile tanrının var olmadığının kanıtıdır.
bazı beyin özürlülülerin konuyu saptırdığı çürütme.

kitabın adının felsefenin temel ilkeleri olması sadece felsefeden bahsediyor anlamına gelmez. dediğim gibi felsefenin konularından biri de bilimdir ve o kitapta felsefi kavram olarak çıkan diyalektiğin tüm bilimlere uygulanmasından bahseder yani onun bilimsel yöntemini savunur.

ayrıca stalin'in bahsettiği diyalektik materyalizmdir. yani diyalektik yöntemin materyalizmle birleştirilmesidir. bu noktada stalin'den örnek vermem çok da abes bir durum değildir.

kendimi çürütüyormuşum da asıl çürüyen sizin dininiz daha hala neyden bahsediyorsunuz. bizim oralarda şey derler ''karabiber tuz...'' ahahaha.

hayır adam anlamış dininin çürüdüğünü, bilimsel temellerle mahfettiğimi. nerden bulsam da adamı göt etsem diye kuyruk acısıyla düşünüyor, konuyla alakasız argümanlarla benim yanıma geliyor. neymiş bilim değilmiş, neymiş stalin diyalektikten bahsetmiyormuş, diyalektik materyalizmden bahsediyormuş ikisi aynı şey değilmiş.

yahu bu kadar cahil olunmaz pes ya.
(bkz: orospu çocuğu nedir nasıl olunur)
bilim, felsefe ve din konusuna girmeden önce herkesin izlemesi gereken kısa bir video:

https://youtu.be/GoW8Tf7hTGA
Evrim teorisi islama ters değil. Tane tane:

1- allah zaman kavramından bağımsızdır

2- bizim hemen kavramımız allah için yoktur. Onun için 1 saniye ile 100 milyon yıl arasında bir fark yoktur. Ama ikisinin bizim ve canlı cansız diğer varlıklar için farklı olduğunu bilir.

3- allah ol deyince oldu diyince akla "pşuv" diye ses çıkaran henry potter gelmesin. O ol demiş ve herşey bigbangden hatta daha öncesinden itibaren olmuş. Bütün o geçen zaman bizim için uzun olsada onun için önemsizdir, çünkü o zamandan bağımsızdır.

4- allah'ın verdiği aklı daha yararlı şeyler için kullanabilirsiniz. Yoksa kendinize eziyetten başka birşey yapmasınız. Kendimden biliyorum.
olmayan şeydir. Arkadaş bunu burada açıklayacak kadar amele değilim; merak edenler ömer çelakıl izleyebilir. saygılarımla.

Yine sözlüğün cahillik ortalaması epey artmış.
Yazar x ' in hunharca kucuk zenci' ye tecavüz ettiği başlık olmuştur. Beyler dağılın.
hiçbir bilimsel argümanlarla gelmiyor diyenlere şunu götlerine monte etmesini öneririm bakın ilk entrymde ne yazmışım:

''en basitinden canlıların sınıflandırılması dahil bu teoriye göre yapılmıştır. mesela bir örnek: insanoğlu yani bilimsel adıyla homo, primatlar yani maymunlar takımının insansılar familyasının goril ve şempanzeyle birlikte 3 üyesinden biridir. bu insanoğlunu maymunlarla akraba yapar. gerçekten de insanın genetik yapısının goril türleriyle çok benzer olduğu kanıtlanmıştır.''

evrim teorisinin bütün bilimsel camiada geçerli olduğunu söylemişim hala beni bilimsel bir argümanla gelmemekle suçluyorlar. ayrıca bu hıyartolar konu saptırarak hedef değiştirmekte ve başlığın asıl açılma amacı olan bilimin dinleri çürüttüğü doğruluğunu saptırmaya ve konuyu bertaraf etmeye çalışıyorlar. bir kaç entellektüel cümleyle çomarların beğenisini kazanmaları da cabası.

hadi hepsini geçtim stalin için diyalektikle alakası yok diyen zır cahillerle tartışıyoruz.

formatın anasını siken bazı çomarlar da bunlara yalaklık ediyor. neymiş ''tocovoz otmoşşşş'' çıkar o ağzındakini çomar. ağızda bir şey varken konuşulmaz.
Diyalektiğin felsefe ürünü olduğunu bile bilmeyen adamla esas olarak fiziğin alanına giren bilimi nasıl tartışacaksın. Cehalet dizboyu azizim.

Not: Hatırı sayılır miktarda felsefe ve sosyoloji eğitimi almış kişiyim.
götten element uydurmak diz boyu. uçkurundan anlamak türk toplumunun genetiğine işlemiş.

diyalektik bir felsefe ürünüdür. dayanağı çıkış noktası felsefedir. zamanla bilimsel bir düzleme oturup bütün bilimlerin yöntemi metodu olmuştur. sabahtan beri bunu demeye çalışıyorum ama bazı orangutanlar lafı götünden anlamaya çok meraklı.

burada konu diyalektik falan değildir zaten hedef saptırmayın.

burada konu bilimlerin bütün dinleri çatır çatır çürüttüğü ve çöpe attığı gerçeğidir.