bugün

sabırlı, anlayışlı, kıskanç, sinirlendiğinde susmayı tercih edip sustuğun da insanı çileden çıkaran, duygusal, titiz ve sadık bir burçtur. *
yakısıklıdırlar,akıllıdırlar,sevecen duyguludurlar,iyi sözlük yazarı olur bunlardan.
bazı özellikleri şöyledir. başlıklar halinde ele alacağım.

-ukala olmaları: ukaladır bunlar. bazen şakayla karışık, bazen ciddi anlamda sizinle taşak geçebilirler. ukalalık onların doğalarında vardır.

-eleştiri yapmaları: otu boku eleştirmeye bayılırlar. kendilerinin hataları söylendiğinde triplere girip konuyu kapatmaya çalışırlar. onlar hep mükemmel, cici erkektir(!) onları eleştirmeyin, hiç gelemezler eleştiriye.

-bencil olmaları: başak erkekleri benmerkezci tiplerdir. biraz narsist bi yapıları vardır. kendilerini sever ve değer verirler.

-kendine has bir çekiciliğe sahip olması: başak erkekleri ilginç bir şekilde cool bi tiptir. çekicilik mıknatısı taşımaktadır. en kalabalık ortamda bile göz göze gelince sizi etkileyebilir.

-ikna kabiliyeti: çok iyi bi ikna kabiliyeti vardır bu erkeklerde. kendi dediklerini yaptırmakta üstüne yoktur. bir de bunu öyle bi şekilde yapar ki sanki siz istiyormuşsunuz da kendi hür iradenizle yapıyormuşsunuz gibi bi hava yaratır. hitabeti çok kuvvetlidir.

-özel bir ilgi alanı olması: başak erkekleri müzik, sinema, dans, spor, giyim-kuşam vs mutlaka bir şeye özel bir ilgi duyar.

-ayrıntıcı olması: ilgi duyduğu şeylerle alakalı olarak araştırma yapmayı ve detayları öğrenmeye bayılır.

-titiz ve takıntılı olmaları: yapılan yemeğe bahane bulabilirler mesela ya da gömleğinin iyi ütülenmediğini söyleyebilir. titizdirler ve annelerine kan kusturabilirler evde. sonrada gider pasaklı kadınlarla ve iyi yemek yapamayan kadınlarla evlenirler.

-bakımlı, hanımefendi, abartısız kadınları severler. bakımsız bir kadınsanız yanına bile yaklaşmayın.

-bağlanma korkusu olması, dengesizliği: ıssız adam tipler başak erkeklerinden çıkar genelde. birgün sizsiz olamayacağınızı söylerken, ertesi gün kafasını dinlemek istediğini ve onu bi süre rahat bırakmanızı isteyebilir. sikinin doğrusuna gider yani. görüp görülebilecek en dengesiz erkeklerdendir.

-kıskançlığını belli etmeyi sevmemesi: başak erkekleri kıskançtır ama kıskandığını belli etmekten nefret eder. dikkatli olursanız, gözündeki ateşi, sinir harbini görebilirsiniz. genelde susup iç çekerler ve uzaklaşırlar. damarına çok basarsanız yolda elinizi bırakıp kendi başına yürümeye devam edebilir.

not: benim tespitlerim böyle ama özel bi ricam olacak. isviçreli bilim adamlarının başak burcu erkeklerini incelemelerini istiyorum. kinder süpriz yumurta gibi hepsi de. içinden ne çıkacağını bilmiyorsunuz ama çikolata çok lezzetli.
entry lerini okuyuncak ''biz neymişiz be abi'' diye kalakaldığım erkek grubunun burcudur ...
birde bunlar son haddede mükemmeliyetçi insanlardır ki bu huyları hayatlarını zindan edebilir kendilerine ...

(bkz: kendimden biliyorum)
ilk intiba olarak soğukturlar. öyle bir bakışları vardır ki sanki sizi azarlıyormuş gibi hissedersiniz. eğer "vallahi ben öyle değilim" takıntılı (bkz: ben) bir insansanız, çekine çekine kendinizi anlatmaya başlarsınız. bunu yaparken olabildiğince cesaretli davranabilirsiniz çünkü onu aşağılayacak bir şey yapmadığınız sürece son derece kibar bir adamdır. hatta cesaret göstergelerinden de hoşlanırlar çünkü onun en çok zorlandığı iş olan içini açma kısmını üzerinize almış olursunuz ve bu onu çok rahatlatır. ancak, onun çelik gibi ön yargılarını aşmak için çelik gibi bir sabır gerekir. çünkü onun bir insanı sevmesi çok zordur.

tabi ki bu, onun duygusuz biri olduğunu göstermez ki görüp görebileceğiniz en duygusal adamlardır. hatta o kadar duyguludurlar ki, hepsini birden göstermek delikanlılığa yakışmayacağından, bir kısmını saklamayı tercih etmişlerdir genç yaşlarda. ama bu zamanla hepsini saklama davranışına dönüşmüştür ki, başak erkeğine yapılan en yanlış yakıştırmalardan birine, duygusuz oldukları fikrine sebebiyet vermiştir.

sonuç olarak sevdiği insanlar arasına girdiniz mi? -ki onun sevdiği insanlar doğal olarak çok sevdikleridir.. ya çok sever ya hiç sevmezler- o zaman hayatınızın en önemsendiğiniz dönemini yaşayabilirsiniz. güveni, huzuru, rahatlığı sonuna kadar yaşarsınız.

ha kötü özellikleri yok mudur, vardır.. size karşı yapmasa bile eleştiriciliğinden bazen kafasını gözünü patlatmak istersiniz.. ama en kötü özellikleri ne midir? bitmek bilmeyen duygu sömürüleri. hemen her gün onun ağzından öleceğine dair binbir çeşit cümle duyarsınız. hele bir yeri mi ağrıyor?! kesin kanser olmuştur. çünkü o dünyanın en bahtsız, en şanssız adamıdır. bütün dertler gelir onu bulur.

sonuç olarak herkeste kötü özellikler olacağı için, az bulunan pırlanta değerindeki iyi özelliklerini yastığınızın altında daima saklarsınız. şanslıysanız da, sonsuza dek mutlu mesut yaşarsınız.
başak erkekleri sanıldığı kadar kıl insanlar değildir ,sanıldığından daha da kıl insanlardır.(bende başak erkeğiyim..yani burç bizde kıllık bizde)
tespitlerime devam ediyorum.

-kadınların argo konuşmasından nefret etmeleri: kadınların argo kelimelerle, lanlı lunlu konuşmaları bu erkekleri çok rahatsız eder. çok hoşlandıkları bir kadının böyle konuştuğunu gördüğünde anında soğuyabilir ve ondan uzaklaşabilir ki genelde öyle olur. çok aşıklar ise belki görmezden gelebilirler ama.

-ağzı sıkı olmaları: başak burcu erkeğine bir sır verin ve sırrınız mezara kadar onunla gitsin. öyle mert, öyle delikanlı insanlardır bunlar. en güzel huyları budur belki de. bu anlamda en güvenilir erkek olduklarını söyleyebilirim.

-hatalarını itiraf etmesi: eğer saçma bi harekette bulunduysa, belli bir zamandan sonra bunu size itiraf edip, af dileyebilir. küçük bir çocuk gibi davranabilir. sinirlendiğinde sizi kırıp sonra hatasını anlayabilir ve telafi etmeye çabalar. siz hatalıysanız, doğru kelimelerle onu kandırabilirsiniz.

-gamsız olmaları: kolay kolay, hiçbir şeyi kendilerine dert edinmezler. çoğu zaman gamsızdır, vurdumduymazdır. bu, olayları önemsemediğinden veya takmadığından değil, hayata olan bağlılığından ve üzülmeyi mantıksız bulmasından kaynaklanır. ona göre hayat, hiçbi şeye üzülmeye değmeyecek kadar kısa ve güzeldir. çevresinde depresif, ağlak kızlar görmeye tahammül edemeyebilir. başak erkeği, bir şeye ağlıyorsa çok özel bi durum olmuştur bilin ki. gözyaşlarını yalnız iken harcar. gururludur.

-hafızasının çok iyi olması: hafızaları çok iyidir başar erkeklerinin ve yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmazlar. iyiliği takdir ederler, kötülükler hakkında pek konuşmazlar. dedim ya, sinirlerini bozmak istemezler. zaten oturup dert yanan, sıkıntılarını paylaşan bi erkek tipi değildir.

-içine kapanık olmaları: evet, dediğim gibi. dert anlatmazlar, bir şey paylaşmazlar kolay kolay. güçlü ifadelerini korumak isterler. bu huyları, onların biraz içine kapanık olduğunu söyleme hakkını veriyor sanırım bana. * her zaman olmasa da genelde böyle bi kapalı kutu tavırları vardır.

-ikna edilmesi zor erkek: kendilerinin ikna kabiliyeti çok iyi olmasına rağmen, ikna edilmesi, laf dinletilmesi zor erkeklerdendir. biraz mükemmeliyetçi olmasından dolayı kolay ikna olmaz. beraber alışveriş yaparken "o renk sana hiç olmadı, bence maviyi denemelisin" diye fikir bile verebilir.

-kinci olması: yapılanları unutmaz demiştim. bunun bi üst seviyesinde de kinci olduğunu söyleyebilirim. başak burcu erkeği birine kin tutmuşsa o kişi yandı, boku yedi ben söyleyeyim baştan.

-kolay sıkılır. işine gelince ilgili işine gelmeyince ilgisizdir. yalan söylemeyi pek beceremez.

-aşık olduklarında; gözü kimseleri görmez. romeo gibidirler. sadakat en üst düzeydedir. 2-3 saatlik yolu, elinde çiçeklerle sizi 20 dk görebilmek için bile gelecek kadar romantiktir. sevgisini damarlarınızda bile hissedersiniz. prensesmişsiniz gibi davranır.

kısacası; başak burcu erkeği, yağmurda el ele koşabileceğiniz, gideceğini ve birgün sizden sıkılabileceğini bile bile sımsıkı sarılabileceğiniz, size aşık olduğunu söylerken sesinin titremesine engel olamayan çocuk ruhlu kocaman yürekli bir adamdır.

not: başak burcu erkeği yazılarımın hepsi senin içindi, sende gördüklerimdi. şimdi sen yoksun, ne çok iz bırakmışsın başak burcu erkeği...
(bkz: evlenilecek erkek)

şimdi kesinlikle kendim diye söylemiyorum. valla bak. öyle övünmeyi falan da sevmem hiç, bilirsiniz.. önermeyi sağlam temeller üzerine oturtmaya çalışalım madem öyle:

şöyle ki başak burcu erkekleri duygusaldır.. bu negatif bir özellik olarak da görülebilir sıklıkla hemdem amma ve lakin kafi miktarda duygusal olmak bayan kişinin evlenmek isteye(bile)ceği erkeklerde aranan bir özelliktir. ki duygusuz olmaktan (lafım meclisten dışarı, bir kalas olmaktan yani..) çok daha yeğdir bu.. aynı zamanda başak burcu erkekleri titiz ve düzenlidirler. bu bile başlı başına evlenilecek erkek sıfatında bir sıfır öne geçirir başak erkeklerini. zira çorapları tek halinde sağda solda olmaz, misal gömlekleri düzenli bir şekilde dolaplarında askıda bulunur. ve bunları eşlerinden beklemez, kendileri yaparlar. mükemmeliyetçidirler. iş hayatlarında tutarlı ve azimli olmaları kuvvetle muhtemeldir ki bunun evlilik hayatlarına yansıması da kuvvetle muhtemeldir. sevgi dolu ve merhametlidirler. yani iyi bir aile "baba"sı olmaya en yakın duran erkeklerdir. bundan kaynaklı şöyle bir önerme daha geliştirilebilir; dişi kişiler kendi mutluluklarının yanı sıra çocuklarına en iyi babalık yapabilecek erkeğin eşi olmayı isterler. çok iddialı olacak belki ama başak erkekleri bu sıfata uygundurlar genel itibariyle.. işbu özelliklerinden mütevellit başak burcu erkekleri bir bayan için ideal eş vasfına girmektedirler.. bilgilerinize saygılarımla arz ederim..

ha benim evlenmeye niyetim mi var yakında zamanda? yok tabii ki.. ben bunları sadece genel kültür olsun diye yazdım.. *

tanım: 24 ağustos-23 eylül tarihleri arasında dünyaya gelmiş erkeklerdir.
hem başak
hem burcu
hem erkek
Bu burcun erkekleri koskocaman XY kromozonuna sahiptir. Yumuşak huylu sakin titiz düzenli olsalarda esasında öle değillerdir. Ama öpüp başa konulup en güsel yataklarda yatırılması gereken yegane erkek cinsidir.
arkadaş olarak son derece ıyı ama partner olarak en kotü erkek burcudur;

-kendi dünyası olan ama karsısındakı bayana bunu yaşatmayan,
-deli gibi kıskanç olup, aynı zamanda belli etmemeye çalışarak komikleşen,
-her şeyi sadece kendisinin bildiğini düşünen,
-yaptığı çapkınlıkları eline yüzüne bulaştıran,
-evet sorumluluk sahibi,
-sevdiğini kaybedince aklını başına alan ama herşey yoluna girince bildiğini okuyan,
-anlamsızca çekip giden, sonra ağlayarak geri dönen,
-her zaman gizli bir kutuları olan ve içini asla göstermeyen,
erkek tiplemeleridir.
bi rivayete göre evrenin büyücüleri olduğu söylenen erkeklerdir.
vurdum duymaz, buz gibi, bakışlarıyla karşısındakini istemediğini belli eden, çok açık bir şekilde insan ayrımı yapan, herkesi sevmeyen, 5-6 taneden fazla çok iyi anlaştığı arkadaşı olmayan, herkesle anlaşamayan, mantığı ve yaşadıklarını paylaşmasını seven, götü havada dolaşmayı da seven, arabası yoksa bile dogan gorunumlu sahin yerine audi q7 almayi planlayan artistlerdir. ask hayatlari superdir. kimseyi secemezler ve keser sapi gibi ortada kalirlar. ulasilmasi zor kisilere asik olurlar. onlar için eğlenilecek ve evlenilecek kadın ayrımı yoktur. tek kadınla her seyi denemeyi ister. esinin mutlulugu icin ceketini bile satabilecek erkeklerdir. is hayatlari seks gibidir.. cunku amaclari kariyerdir. kariyer yaptiktan hemen sonra cocuk yaparlar. yalnizken titiz degillerdir. evi bok goturur ama birden cildirip her seyi duzenlemeye calisirlar. fazla konusmayan, konustugunda da sacmalamak istemeyen ama dinlemeye bayilan tiplerdir. saygilar hepsine.
aşkı bulamayan burç.gördüğü kızlarda aşık olmamak için bir neden bulabilir ama aşık olacak birni bulursa o zaman iş değişir.hemen açılmaz bekler kendini yargılar, kalbiyle mantığının tartışmasını izler sonra açılır ama genelde kız kabul etmez çünkü seçilen kızlar hep zor kızlardır sonra baktı yaş kemale eriyor ne yapalım der ve görücü usulüne başvurur.
ben ve 5 yakın arkadaşımın içinde bulunduğu grup.

burada yazılanları okuyunca şok oldum , ben dahil yakından tanıdığım bu 6 kişinin ortak özelliği :

* temizliği sever ama hijyen budalası veya metroseksüel falan değildir
* çekingendir , insanları tanıyana kadar soğuk ve temkinlidir
* sevdiği insanların arasında süper makara ve neşelidir
* dostluğa önem verir , iyi dosttur , vefalıdır.
* ilişkilerde güvenilirdir , satmaz , aldatmaz
* dürüsttür , yalan söylemesi gereken yerlerde bile söylemez söyleyemez
* sakin imajı haksızlıklar karşısında tamamen değişir
* zekidir , planlıdır
* bilinçsiz hataları affeder , kin tutmaz
* ancak kazıklamayın , asla affetmez.
* evcimendir , evi sever , süper aile babasıdır

eksiler de var tabi :

* çok dikkatlidir , satır aralarını iyi okur , bu yüzden çok hata yakalar ve bu yüzden de her yakaladığı hatada tepki vermez ancak unutmaz , biriktirir
* dışardan bakanlar için soğuktur
* ilişkilerde ilk adımı atmaz , temkinlidir, reddedilmeyeceğinden emin olmadan adım atmaz.
* bekaret burcu olmasına rağmen başak erkeği azgındır ama bunu eyleme dökmez. içinde dalgalı bir testesteron denizi vardır. ama karşıdan bakan bunu anlamaz , tutkusuz donuk ve sıkıcı bir tip izlenimi uyandırır.
* pek misafir sevmez , evi kutsal alanıdır , bu kutsal alanda yabancı istemez pek.
muhteşem erkeklerdir bunlar. insanı burçlara inandırırlar. bir kova burcu bayanı olarak kime aşık olduysam başak burcuydu. başak burcu erkeklerinin çoğu hemen hemen aynı şekilde kutsal olup diğer burçların erkeklerine benzemezler. çok ama çok derinden sevip bunu söyleyerek bile kirletmekten korkarlar. kendileri gibi sevgileri de kutsaldır. ancak gözlerinizin içine öylesine derin bir bakış atar ki söylese bu kadar büyülü olamayacağını düşünürsünüz. kalabalık içindeyken bile mahcup gülümsemesini gördüğünüzde başbaşaymışsınız gibi hissedersiniz. çoğunluğu her gün "seni seviyorum." demez. bir bakışı yeter. sadakati maneviyatı aşkı sevgisi saygısı sizi kendine hayran bırakır. en azından ben hep hayran olmuşumdur. çok belli etmeselerde herkesten derin duyguları vardır. kapalı kapılar ardında ağlarlar.