bugün

uzun zamandır anlatmak için bir taraflarımızı yırttığımız şeyleri, nihayet kendisi de görmüş ve uyarmıştır, bizi sallamayanlar *, umarız onu dikkate alır, admin ya hani o bakımdan...

onları boşver, umarız ki zall, dediklerini yapar ve sözlüğü şöyle güzeeelce bir temizler.
sözlük sahibi. bugün gelişmeler bölümünden arzı endam etmiş yüksek zevat. gelişmeler bölümüne yazıyı koymazdan önce meşhur istatistiklerinden birini; gelişmelerde aynı konu üzerine yapılmış açıklamalara dair yapıp baksaydı daha iyi olurdu.
yaptığı açıklamada haklı olan sözlük sahibi.

ancak benim anlamadığım ''sözlükle alakalı yazan kişilere gereği yapılacak'' bu sözü ben pek anlamadım? yani sözlüğü eleştirmek bu saatten sonra yasak mı oluyor ne oluyor, bence bu konuda bir açıklama yapması lazım çünkü ben gerçekte anlamadım.

mesela ''zall ın verdiği ultimatom'' ''zall ın başlık açılımı'' gibi başlıklar açmak tehlikeli mi oluyor? bence bu konuyu açmak gerekiyor çünkü kafalar biraz karıştı. en azından benim öyle...

yaptığı açıklamaya gelince de evet çok saçma başlıklar açılıyordu, birbirinin aynı olan başlıklar ufak kelime değişikliği ile tekrar açılıyordu, bunların önüne geçme çabası güzel...

yaptığı açıklama genel olarak evet güzel, ancak bunu uygulamada gösterecekleri eşitlik bu uygulamanın yürüyüp yürümeyeceğini gösterecek.

''türban giymiş orospu'' ''herkese veren laik kız'' gibi açılacak olan başlıklar bir ceza görecektir illaki önemli olan bu cezayı herkesin görmesi.

elini masaya vurdu zall bakalım o masada ki tozları kaldırabilecek mi? soru bu...
sonunda uyanan devdir. bi de ufak çaplı bir temizlik yapılsa görürüz o zaman sol frame ne güzel temizlenmiş, saygılı, nazik yazarlarını belki de geri kazanmış sözlük.

(bkz: zall abinizi dinleyin çocuklar)
(bkz: #5846104)

(bkz: zall ın verdiği ultimatom)
sözlük diktatörü. yakında hangi kelimeleri kullanabileceğimize, hangilerini kullanamayacağımıza bile o karar verecek diye korkmaktayım. "belli bir düşünceyi öne çıkarıcı başlık açmayın" ne demektir yahu? burası benim fikir tartışması yapabileceğim bi yer değil miydi? fikrim de illa ki öznel olacak. ne düşündüğünü pek anlamış değilim vesselam.
ilk gün itibariyle sözünün arkasında durmaya çalışan kişidir.
hakkında bu kadar çok entry girilince merak ettiğim uuser. *
mesajlara cevap vermemesiyle meşhurdur...
(#5847121)

ayrıca yalakaları boldur. bol s w h ler.
geç kaldığını düşündüğüm sözlük sahibi.

geç kalmış ama en azından görüyoruz ki hala ilgileniyor sözlükle. bu iyi bir şey. aylardır isyanlarda olan "yazar"ları dinlemiş sonunda. paragraflarca yazılan isyan entrylerini dikkate almış. sözlükteki iyi yazar sayısının azaldığını farketmiş. hiç görmemesinden iyidir.

"ben kapitalistim" demişti zamanında. bu lafı, şahsımı korkutmuştu. "hah bunu dediyse sözlüğün kıraathaneye dönmesine göz yumacaktır" diye düşünmüştüm son zamanlarda. ama görüyorum ki buna engel olmaya başlıyor artık. sözlüğü elit bir cafeye çevirmeye çalışıyor. yakında kültür-sanat cafeye yahut bir kütüphaneye dönüştürür diye umuyorum.

trollerin binlercesiyle kısa zamanda baş etmesini diliyorum. yapması gerekenleri yapar ve sözlüğün kıvamını tutturursa eski yazarlarını bile getirebilir geri.
gün itibariyle uludağ sözlük yazarlarına gelişmelerden ulaşan; ultimatom verdiği söylenen yönetici.

diyeceklerimi söylemeden önce, bi süre önce yazdığım, sözlüğe dair şu yazımın ara sıcak niyetine okunmasını istiyorum:

(bkz: #5481485)

şimdi... gelişmelerden yapılan bu uyarının zamanlamasına dair gerekenleri birçok kişi söylemiş, takip edebildiğim kadarıyla okudum. o sebepten bu husus üzerinde çok fazla durmak istemiyorum. tek söyleyebileceğim, 4 yıl boyunca garip, çoğu kişinin kullanmaya tenezzül bile etmediği * uygulamalarla sözlüğü öyle veya böyle götürüp, onca zamanlık adminlik hayatında ilk defa "ayağınızı denk alın lan" tadında bir uyarıyla karşımıza çıkması gerçekten trajikomik. bu tür temel yapılanma kuralları/uyarıları için birkaç ay beklersin, 1 yıl beklersin anlarım ama 4 yıl sonra yapılanma çabası da neyin nesi zall? sözlükte yeni kaydolanlar dışında neredeyse hiç yazar kalmadığını/kalanların da yazmadığını fark etmene vermeye çalışıyorum bu gecikmeni. umarım öyledir de, en azından bu söylediğimin farkındasındır.

sonra gelişmelerdeki "ultimatom"una bakıyorum tekrar. gözüm ısrarla aynı yerlere takılıyor, aynı yerler rahatsız ediyor fena halde.

"toplumun belli bir kesimini rahatsız edici, o kesime hakaret eden, hakareti ima eden başlık açmayın. bu şekilde başlıklar düzeltilmeden silinecektir. zaten hakaret ceza almayı gerektirir."

diyorsun önce...

"trollüğe heves etmeyin. sol frame'i amacı dışında kullanmayın. trollük doğrudan çaylak olma/silinme sebebidir."

diye de devam ediyor ve rahatsızlığımı hat safhaya ulaştırıyorsun zall.

bizzat ellerinle şu 4 yıllık süreçte defalarca ortalığı karıştırmış, sayısız fake hesabınla trollük yapmış -ve moderatörlerine yaptırmış- olan sen bunları nasıl gönül rahatlığıyla yazabiliyorsun aklım almıyor. (#19191919) diye özel köşe yaptığın atatürk'e sırf sözlüğün hit kazanması için ettiğin hakaretleri nasıl yok sayabiliyorsun aklım almıyor inan. trolleri en büyük hit kaynağı olarak gören ve sözlüğünde at koşturmalarına her defasında uzun süreler boyunca izin veren sen, bu sözleri nasıl için rahat söyleyebiliyorsun gerçekten merak ediyorum. o yazıyı yazarkenki yüz ifadeni merak ediyorum. sonra çok klasik bir söz geliyor aklıma, bilirsin sen de: "imam osurursa cemaat sıçar".

sen osurma aşamasını çoktan geçtin ve cemaatin de malesef yıllardır ishal zall. o yüzden bu açıklamaların, birçok kişinin kalbini fetheden bu "ultimatom"un bana göre samimiyetsizlikten, riyakarlıktan öteye gidemiyor malesef.

senden ve sözlüğünden ümidini çoktan kesen ve uzun süredir başka bir sözlükte yazan biri olarak bunca harfi hala tüketmemin tek nedeni bu samimiyetsizliğine tahammül edemememdi. senin için hiçbir önemi olmayacak, zerre kaale almayacaksın biliyorum ve okuduktan sonra belki yeni bir application için kolları sıvayıp, birkaç ayı daha kotarmış olacaksın onu da biliyorum; ama huy bu işte, çıkmıyor, içimden bağırmak gelirken susmayı öğrenemedim yıllardır.

o kadar zaman geçirdiğim, başlık açıp entry girdiğim ortamın böyle iğrenç bir yer haline gelmesinden ben bu kadar rahatsızsam, sahibi olarak sen de biraz rahatsızlık duy artık.
açılan sınırsız sayıdaki gereksiz başlık ve tartışma kokulu girilen entryler sonrasında gereken müdahaleyi yapmış admin kişisi, umarım devamı gelecektir.**
"kitap ismi, haber başlığı, ünlü bir söz vb. değilse aklınıza gelen her soruyu/sloganı/diyalogu başlık şeklinde açıp, altına yazar söylemi, kişi söylemi, akıldan geçen düşünce diye zorlama tanımlar girerek başlık açmayın."

Son duyurudaki yazdığı garip cümleden yola çıkarak dellendiğini* düşündüğüm yazar. Sözlük kurallarına uymayanları kılıçtan geçireceğini söylemiştir. Ayrıca trollere hakaret ettiğinden dolayı bir sonraki seçimlerde orclardan alacağı oy oranının yarı yarıya düşeceğini tahmin etmekteyim.
her ay sonu bir adamın çıkıp hakkında uzunca bir eleştiri yazısı yazdığı adam.

sözlük elitizminden bahsediyorlar bu eleştiren adamlar, kötü yollarda olduğunu söylüyor ve "evet şimdi tepkiler..." diyerek çekiliyor kenara. yok arkadaş senin misyonun nedir bu sözlükte? ha istediğin ortam cidden hoş bir ortam fakat bu ortam bundan 6 yıl önce ekşi sözlük'te son buldu. devir değişti kısaca. reklam gelirleri, click katsayıları girdi devreye. geçiceksin bu işleri dostum.

bir mekan açarsın, tabelasız, ufak. gelen insanlar samimi insanlardır, zeki, çevik, ahlaklı, kültürlü, elit insanlardır. sohbetleri güzeldir. bir süre sonra bu insanlar o senin mekanın ortamından etkilenip arkadaşlarını çağırırlar. o çağırılanlarda bir süre sonra kendi arkadaşlarını. artık dolar taşar mekan. ya genişleteceksin ya kapatacaksın. iyi de iş yapıyorsun. gündemdesin sürekli. neden kapatasın ki? genişletiyorsun mekanın boyutlarını, fiyatlarla oynuyorsun ufaktan, tabela asıyorsun mekanın önüne. reklam alıyorsun. sürekli büyüyen bir popülasyonun oluyor. e siz de bilirsiniz ki herkes zeki, elit, kültürlü bir çevreye sahip değil. bir süre sonra mekanın rengi değişiyor ama çokta iyi iş yapıyor. iyi iş yaptığı için ses çıkartmıyorsun ki bu da kapitalizmin en temel dayanak noktasıdır. bak kapitalizm dedim.

kısaca, bu tür oluşumlara uzunca hebele hübele edip kuruluş günlerine döndürebileceğini zanneden adamın ben aklından şaşarım. çok rahatsız ediyorsa bu mekan seni zaten gitmezsin değil mi sevgili arkadaşım?

garipsiniz gerçekten. ha, bu bahsettiğim şeylerden bu uzun eleştirileri yapan adamlar habersiz mi? asla ve kat-a. bilhassa benden daha fazla farkındalardır ama işte ne yaparsın popularite onların da kanına işlemiştir.

sürekli eleştirilen sözlük ortamı, elit olmayan sözlük ortamına girip elit eleştiriler yapmak nedir? bu kadar saçma hareketin tek bir başlığı var o da bende saklı.
dün bir uyarıyla sözlüğe gözdağı vermiş pek sevgili adminimizdir.

baktım ki herkes bir şeyler yazmış, çizmiş. aslında malum ramazan geldi. bu yüzden ben de bir süredir entry orucuna başlamıştım. ama bu duyuru, orucu bozmaya değer sanki.

öncelikle zall'ın söylediklerine katılmamak elde değil. bazı arkadaşlar üsluptan falan dem vurmuşlar ama ben bunlara fazla kafa yormam. kafa yormayı seven bir yapım yok. ona rağmen çok bariz bir şey fark ettim. kel baştaki iki tel saç kadar belirgin bir gerçek var ortada: bu duyuru hikaye. hatta siz türkler ne der, ıı tıraşşş...

henüz bir senelik yazar bile değilim ama çok okudum. yazdığımın yüz katı okudum belki. geçmişi karıştırdım, şimdiyi takip ettim. az çok çoğu yazarı tanıdım. ama en az entrysini okuduğum yazarlardan biri olan zall'ı herkesten çok tanıdım. kesinlikle biliyorum ki bu adam sözlükteki curcunalı ortamı seviyor. çünkü bu curcunalı ortam sayesinde kalabalık burası. reklam geliri falan da diyorlar. o işlerden de anlamam. ama bu kaos ortamının zall'a bir şekilde yaradığı kesin. peki böyle bir şey varken bu duyurunun samimiyetine ne kadar inanalım? ne değişti bunca yıl sonra zall?

kendimiz sorduk cevabı da kendimiz vereceğiz. hiçbir şey. değişen hiçbir şey yok. duyuru sadece göz boyama hamlesi. birçoğumuz da farkındayız zaten bunun. sözlük bundan sonra çok daha güzel bir yer olmayacak arkadaşlar. zall sadece kendi izni dışında türeyen troll tayfasına bir uyarı çekti. böylece yıllardır adminlerinden bir ses, soluk bekleyen yazarlar da istediklerine kavuştu. yeni bir umut oldu bu onlar için. ama trollerimiz yine sözlükte at koşturacak, polemikler yine coşacak, sözlük yine pek bir şenlikli olacak.

kısacası beyler, bayanlar ve bizi okuyorsan eğer ahmet yildiz olmedi; her şey aynı tas aynı hamam devam edecek. dört senede bir gelen duyurularla sözlük kurtarılmaz. bu yüzden bu duyuruyu hiç sallamadan, hatta iğrençleşerek zallamadan sözlük yaşantıma devam edeceğim. ama isterim ki göt et beni zall. ne kadar şeyindeyim bilmem ama hadi beni göt et.

sevgilerimle,
en büyük hayranın...
boş iş süpervizörü. millet sözlüğün şu anki kalitesini görüp ağlamaklı olurken o hala ulu video, cevab abi gibi mistik işlerle uğraşmakta.

türkçe karaktere geçeli kaç zaman oldu, hala gelişmelerden millet uyarılıyor. okuyucunu msn'e geçirmeden önce keşke bi okuyacağı şeyleri denetlemeye ağırlık versek dimi ama...

hayırlısı tabi bu işler.
kendisi demiş ki burası sözlük, başkalarına faydalı birşeyler biliyorsanız yazın, bilmiyorsanız da susun yazmayın. güzel fikirler vermiş. madem böyle birşey yapmış, ben de bir fikir vermek istiyorum ve bu sevgili arkadaşa demek istiyorum ki;

senin faydalı olacağını düşündüğün şeylerin bulunabileceği çok güzel bir yer var. http://www.google.com
senin faydalı olacağını düşündüğün bu sözlüğün orjinali, bilgi vereni, ve halihazırda yapılmışı da var. http://sozluk.sourtimes.org

madem bu sözlükte amaca hizmet etmeyen durumlar var, yazarlara örnek olmak adına ilk adımı sen atmalısın, ve sözlüğünü kapatmalısın. sözlüğünü diyorum, çünkü burası uludağsözlük adında bir sözlük uygulaması değil, zall rumuzunu kullanan bir insanın kendini otorite ve patron hissetmek amacıyla yaptığı bir internet sitesi.
"başlık açılımı" olarak da adlandırılan sert çıkışından sonra kendisinden "entry açılımı" da beklediğimizi belirtmiştik lakin gün itibari ile bu iki açılım sonrası belki de son ve altın vuruş olarak "boş bkz açılımı" da istiyoruz.. yani herkes aklına gelen her sikimsonic şeyi bkz olarak vermesin.. hatta bunu ayar olarak kullananlar daha büyük yaptırımlara tabi tutulsun sahip.. bir başlığı okumak için açıyoruz hop bir ton sik gibi bkz.. hayır içinde ne bir ironi, ne bir espri ne de ayar kırıntısı var.. bildiğin foseptik çukuru arkadaş..
Uzun zamandır ilk defa içimde sözlük için bir umut ışığı oluşmasına sebebiyet veren duyurunun sahibi.
Sözlüğün de.
Tabi bu hareketin devamı olmalı. Ben lafımı söyledim anlayan anlar düşüncesinde olunmamalı. Söylemlerin takipçisi olunmalı. Ucunun kime dokunduğu düşünülmemeli.
"Giderse sözlük yamulur" denenlerin pek çoğu şu an yok, sözlük var. ileride de olması için disiplin şart.
her önüne gelenin ayar verdiği kişi .
şimdi biraz geriye gidecek olursak , örneğin ;
bizim eleman yada / ayarcı kişi sanıyorki , kitleleri peşinden sürüklüyor . her yazdığı bir numara . hele de haftanın en iyileri/kötüleri sıralamasına girmişse demeyin keyfine . ama asıl sorun burdan sonra başlıyor .
ulan yazıyorsun seviliyorsun otur oturduğun yerde ... malesef , arkadaş gündem yaratıyor ya uludag sözlük te , hemen zall a ayar verme derdine giriyor . yok efendim sözlüğü terk ederim giderim tiripleri . efendim burası nasıl sözlükmüş . sanıyorki milyonları peşinden sürüklüyor . kendisi kızınca milyonlarında kızdığını sanıyor .... bunlar boş işler arkadaş . çekip gitsen kimsenin unrunda bile değil ... benden demesi .
örneğin ;
ben 2006 dan beri buradayım . yazı/entry yazma konusunda pek parlak olduğum söylemez ama güzel okurum . o yüzden uludağ sözlük ü yazmaktan çok okumayı çok seviyorum . zaten bu sözlük formatı nerdir bir türlü kafam sarmadı . ama bu süre zarfında ilgimi çeken gelişmelerde oluyor . bir yazarın doğup , gelişip , yokoluşunu çok rahat gözlemleye biliyorum . sıralacak olursak ;
1- yazarın ilgi çekmeye başlaması dönemi
2- sağa sola laf sokmaya başlaması dönemi
3- yönetime / zall a laf sokmaya başmaması dönemi
4- sözlüğü terk etme dönemi
5- tekrardan sözlüğe geri dönme modeli

uzar gider
malesef bu adam / zall bu tiplerle uğraşmak zorunda ben buna üzülüyorum . sonuçta burası bir internet sayfası . bu adama / zall a sayfalarca küfür yazsan ne olacak yazmasan ne olacak .
sözlüğün sahibi, admini vs. si olmasından daha da önemlisi kötü gidişatı kabüllenmeyen bir insandır.

aslında öyle çok seviyoruz ki kabullenmeyi. herşeye alışıyoruz şu türkiye de. bakın apo ile yaşamaya bile alıştık. baktık, büyüttük, besledik.

şimdi de bağrımıza basmaya hazırlanıyoruz; kürt açılımı ya da demokratik açılımı başlığı altında.

ve adam gibi birileri çıkıp muhalefet olamıyor. afedersiniz ama bu rezilliği kabulleniyoruz mal gibi.

sözlük br oluşum. sözlük aynı zamanda fikirlerin sunumu herkese. burası türkiye nin aynası. ve biz kabulleniyoruz farkında olmadan aptal saptal başlıkları, lise talebelerinin acıklı hallerini, ağlaşmalarını, sümüklü kavgalarını...

bu adam buranın sahibi evet ama aynı zamanda kabullenmeyiş ya bu adam!

keşke herkes bugün biraz itiraz edebilme kabiliyetine haiz olsa.
sözlükte benden nefret etmesi en muhtemel yazardır. adı zanlıya benzemektedir. olsun genede tarafımca sevilmektedir.
arkadaş benim şu küçük aklımın almadığı mesele şu:

sana yığınla eleştiri geliyor. tamam her eleştiriye cevap verecek değilsin ama, misal şu entryde (#5849319) adam demediğini bırakmamış lan. sövse daha iyi bundan. fake nicklerinle, sözlüğe hit kazandırmak için atatürk başlığı altına hakaretler yazdın demiş. ağam paşam, taş mısın duvar mısın mına koyiim ya! yalansa eğer çık ortaya, bu adam bana iftira atıyor, öyle bişey yapmam söz konusu olamaz de. savun kendini! piç ettiniz lan beni de. gelen giden enseme şaplak atıyor, skerim böyle işi de. yalansa söyle bunları.

ha, yazılanlar doğruysa ben skeyim böyle işi! fake nickle sözlüğü karıştıran sözlük sahibi bide gelişmelerden esip gürlemeye çalışıyorsa, ya acilen tedavi edilmesi gereken bi şizofrenin sitesinde yazıyoruz, ya da yazarlarla taşşak geçen bi sahtekarın!

taş değilsen, duvar değilsen savun kendini paşam. iyice taşşak melzemesi olma millete.
- zall, kopush nickli biri senin için çok acayip şeyler söylemiş. bi cevabın var mı bunlara?
+ ahahaa
- ne gülüyon bilader hasta mısın yaa?
+ kopush diye biri yok ki. o da benim nicklerimden biri. ahahaaa..
- hananıskii!