bugün

çoğu firmanın arka plan işlerini halletmek adına hem maliyet hem de lisans sorunlarından ötürü halen kullandığı işletim sistemi. en son adana da lazer ameliyatı yapan bir hastanenin ameliyatı kontrol ettiği bilgisayarın xp olduğunu öğrenmiştim. gel de delirme. adamlara neden xp diye sorduğumda da, güncellemek için makinenin sahibi firmadan lisans almak gerektiğini, o lisansı alacağına da cihazı modifiye etmeyi tercih edeceklerini söylediler.
şirket merkezinde (genel merkezde idari personel) 200 kişiye yakın bir personel ve burada 9 kişilik b.i.m (bilgi işlem merkezi) personeli vardı.
windows xp de neymiş eheeheehe tartışmalarına kanıp notebooklarında (lenova thinkpad) ubuntu ve debian kullanmaya dönen (örn: linux'a dönen, bendeniz de bunların arasında oldum) bazı personel yüzünden b.i.m personelinin başını kaşıyacak zamanı kalmamıştı.

ubuntu, debian kullanan biri bu yazılıma aşina olmalıydı, güncelleme yapmak için bile belli bir bilgi birikim gerekirdi. ikide bir b.i.m personeline notebook da yaşanan sorunlar için alo demeleri yüzünden b.i.m personeli şirkette katlar arasında mekik dokuyordu.
b.i.m personelini yerinde bulmak imkansız olmuştu.
toplantıda b.i.m müdürü dayanamamış en sonunda "ya b.i.m bünyesinde personel sayısını ya 20 kişiye çıkarın ya da şirketin vermiş olduğu notebooklarda orjinal xp/7 ler kullanılsın" demişti.
en sonunda şirket bilgisaraylarında lisanslı windows dışında bir yazılım kullanılmaması kararı yönetim kurulundan çıkmıştı.
meşhur duvar kağıdının yeni versiyonu

görsel
ilk olarka windows 98 kullanmış olsam da, asıl bebeğim windows xp dir. gerçekten stabil sürümdü. eskidi gitti.
Windows 2000 in üzerine inşa edilmiş nt 5.1 çekirdek versiyonuna sahip işletim sistemi.
görsel
pek çok yazılım desteğini kesse dahi hala temel görevleri yerine getirebilecek kabiliyette olan eski işletim sistemidir.

tarayıcı olarak mozilla firefox kullanın, yoksa sertifika hatası alıp bazı sitelere giremeyebilirsiniz. kaliteli video izlemek için medya çözücülerini de kurun, k-lite codec pack belli bir sürüme kadar xp'ye destek veriyordu. belge işleri içinse isteğe bağlı olarak microsoft office 2003, 2007 veya 2010 kullanılabilir.
görsel
Tüm atm cihazlarının da işletim sistemi aynı zamanda. Duyduğuma göre hack'lenme ihtimali daha zayıf olduğu için atm'lerde hala Xp kullanılıyormuş.
açılış sesi çocukluğumu anımsatır. gece gizli gizli kaç kere bizimkilere yakalandım sayesinde. bebek giydirme oyunları falan oynuyorduk hey gidi.
Halen devlet dairesinde kullanılıyor. Geçen kaymakamlığa gittim crt tüplü monitörde o meşhur duvar kağıdıyla halen hizmet veriyor.
işletim sisteminde bir çağ kapatıp bir çağ açmıştır. Nerede bir yeşil tepe görsek aklımıza gelir.
Nt tabanlı windows 2000 in üzerine kurulmuş efsane işletim sistemi. Nt tabanlı son işletim sistemidir. Hala çoğu atm ve kamusal cihazda çalışmakta olan işletim sistemi. Günümüzde kullanmaya kalksanız hiçbir güncel programı çalıştırmaz.
lise sondan beri kullanmıyordum geçen deneme amaçlı cdden yükledim acayip çağ dışı windows 95 gibi geldi gözüme. zaten ne oyun program hiç bir şey kullanılamıyor artık desteklerin hepsi çekilmiş. birde tek tek yüklenen sürücü olayı iyi çıldırtmıyormuş bizi.
meşhur duvar kağıdındaki yerin son hali
görsel
görsel
hala bazı terminallerde kullanılan işletim sistemiymiş.

geçen çöken yapı kredi atm'sinde kendisini görüp dumur oldum.
yasal kopyasının yaklaşık 40 katı sahte kopyasının ülkemizde kullanıldığı Microsoft markasına ait kişisel bilgisayarlar (Personal Computer - PC ) için üretilmiş işletim sistemi.
2008-2012 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti bilişim suçları araştırma komisyonu ( bsa ) ile ortak çalışan Microsoft distribütörleri ( arena - logosoft - index ) sayesinde yüz binlerce kaçak lisans tespit edilip gerekli cezai işlemler uygulanmış, günümüz Türkiye'sinde lisanslı kullanım %90 seviyelerine gelmesi sağlanmıştır.

not: ev kullanıcısı microsoft'un umurunda bile değil, ev kullanıcıları kürekli ürün kullanmaya devam ediyor...o kısımda denetleme filan yok...
Opera deneyebilirsin.
bunda sorunsuz çalışan tarayıcı var mı?
bilen varsa, yeşillendirsin. ( bu lafı da ilk defa kullanıyorum )
En stabil ve kullanımı kolay olan işletim sistemi.
bugüne kadar yapılmış en iyi windows serisi. ilk 98 le tanışmıştım pixeli düşük uçan pencere logosuyla sonra xp ile tanıştım bune be dedim. adamlar yapmiş dedim. herşeyi yapıyorsun kurcalamaya müsait herşey elinin altında. telefonda nokia neyse xp de bilgisayarda buydu. tabi sonra yok vista yok longhorn cart curt windows 10 bilmem ne. desteklemesi devam etse biraz geliştirilse xp de xp gerisi hikaye. hele win 7 miydi 8 mi ne tam sürümü hatırlamıyorum amabir ucube vardı tam moloz. xp olmazsa win 10 u seçerim oda güzel. birde arayüzle bu kadar niye oynuyorlar. mesela office 2003 ya da 2007 kullanım süper , autocad 2007 vb. başka sürüme geçince ışık tutulmuş tavşan gibi oluyorsun. ha linux daha stabil daha iyi dediler ama hiç kullanma fırsatım olmadı.
98'den sonra çıkan en stabil windows işletim sistemi.
Görünümü ve kullanımı huzur veren bir işletim sistemi. Programların sorunsuz çalışması ve hızıyla bir zamanlar mest etmişti.
basit rahat bir kullanım sunmasıyla tercihimdir. şimdi windows 10 öylemi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar