bugün

insanı psikopata bağlayan, amerika'dan çıkan, japonya'dan yayılan 9 adet rakamla hayat bulan bulmaca.
kalem silgi ikilisiyle tadı başkadır ama daha önce çözmemiş olanlar için önizleme tadında http://www.websudoku.com
ilk başta anlamsız gelen fakat kısa sürede sarıp hayatınızın vazgeçilmezleri arasına girmeye aday bulmaca.
müthiş zihin açan çok zevkli bir bulmaca
bagimlilik yapar. o yüzden baslamayin derim ben.
(bkz: kokoloji)
bir tik uzakta guzel ornekleri bulunabilen oyun.
http://www.life.com/Life/sudoku/
babamın son günlerde sardığı bulmaca.geçenlerde bi kitap almış sudoku isminde, içinde bir dolu bulmaca var.en zor olanı yaparsan kara kuşak veriyolarmış, peder sonucu göndermiş web sitesine, bi takdir belgesi gelmiş hava atıyor şimdi ben kara kuşağım diye.
bu başlıktataki entrylerde nasıl oynandığı, yani o karelere ne yazınca, nereye ulaşacaksın gibi bilgiler olmalıydı diye düşünmeden edemiyor insan.*
Sevdiğimin sudoku su bu, çözüp çözüp gitmeyin. Sonra laf ediyor, kim çözdü bu sudoku yu diye. E ne diyeceksin. Yavşak arkadaşlarım mı çözdü diyeceksin. Yavşak arkadaşlarım çözdü diyorum. Vay efendim niye çözdürdün de, onların kendi sudokuları yok muymuş da, benim sudokuma mı kalmışlar da, benim sudokumu niye çözmüşler de, neler çekiyorum ya. Çözmeyin .mına koyiim şunun sudokusunu ya. Hakikaten sizin kendi sudokunuz yok mu. Yoksa ben alayım. Akşama kadar çöz. Yeter ki şu sevdiğimin sudokusunu çözmeyin arkadaş. Bambaşka biri oluyor sudokusu çözülünce. Skicem onun da en sonunda sudokusunu ama sen dur. Arkadaşım çözmeyeceksiniz sevdiğimin sodukosunu. Bak kalbinizi kırarım. Sevdiğimle arama, yavşak arkadaşlarım tarafından çözülmüş bir sudokunun girmesine izin vermem. Seviyorum. Haa, ben sudokusunda değilim. Sudokudur bu, çözülür. Ama herkes kendi sudokusunu çözsün. Ben senin sevdiğinin sudokusunu çözüyor muyum. Çözmüyorum. O zaman sen de benim sevdiğimin sudokusunu çözmeyeceksin arkadaş. Beni deli etmeyin. Benim deli tarafım çok pistir. Oh ne ala memleket be. Çözüp çözüp git. Kendi sudokunu niye çözmüyorsun. Biter diye mi korkuyorsun. Seninki sudoku da sevdiğiminki ne. Sevdiğiminki de sudoku değil mi. Sudoku. Senin sudokun bitiyor da sevdiğimin sudokusu bitmiyor mu çözmeyle. Bırak, bundan sonra kesiyorum seninle olan arkadaşlığımı. Senin nasıl bir insan olduğunu şu andan itibaren anlamış bulunmaktayım. Şerefsizsin sen. Senin yüzünden sevdiğimle az kalsın ayrılma noktasına geldik, biliyor musun. Şerefsiz. Lan sktir git..
(bkz: alpay erdem)
japonların dünyanın kafasını bulandırmak , zamanını çalmak için çıkardığı yeni nesil zeka oyunu..
süper bi zeka oyunu,tavsiye ederim,kendine güvenmeyen oynamasın yoksa kafayı yiyebilir
(bkz: bakin bakin ne anlatacagim)
(bkz: dakikada 4 geyik)
japoncada tek* ve sayı* kelimelerinin yanyana gelişiyle oluşan oyun adı. kuralları şöyledir;

- yatay ve dikey sütunlarda 1,2,3,4,5,6,7,8,9 rakamlarından birer adet bulunacak,
- küçük karelerde de(üç kareye üç kare) bu rakamlaradan birer adet bulunacaktır.
(bkz: ömrümü yedin)
alzhaimer hastalıgınında tek ilacıdır aynı zamanda.
sessiz ortam ve sakin kafayla çözülebilecek, oldukça eğlenceli, çözemediğimizde başağrısı yaratan, özellikle hafta sonlarının eğlencesi oyun. çözmeden uyutmuyor insanı. bağımlılık yaratabilir ve dellendirebilir.
geyik kaynagi, birligi kurulasi bulmaca oyunu *
sudoku.ntvmsnbc.com/
Sudoku'nun isim babası, 1984 yılında Japonya'da oyunu piyasaya süren Nikoli firmasının başkanı Kaji Maki'dir. Bulmacanın ilk adı, "Rakamlar Tek Olmalı" anlamına gelen Suji wa dokushin ni kagiru idi. Bu isim daha sonra kısaltılarak, Sudoku halini aldı. Su=rakam, Doku=tek kişilik demektir.
Oyun ilk kez 1979 yılında ABDde bir bulmaca dergisinde yayınlanmış. Bunun ardından Yeni Zelandalı emekli yargıç Wayne Gould, Sudokuyu 1997 yılında Tokyo seyahati sırasında satın aldığı bir bulmaca kitabında keşfetmiş ve oyunun bilgisayar programını yazmak için altı yılını harcamış. Gouldun bilgisayar programını gönderdiği The Times gazetesi oyunu ancak 2004 yılında yayınladı. Bu tarihten sonra bu oyun ilgi görmeye başladı. Gouldun Japonyadan ingiltereye getirdiği oyun kısa sürede o kadar büyük bir hızla yayıldı ki emekli hakim bu oyun sayesinde küçük bir servet bile yapmayı başardı. Dünyada Sudokunun kitabını yayınlayan ilk kişi ise bir Türk, Nevzat Erkmen. Erkmen, zeka Oyunları Federasyonunun kurucu üyesi ve Türkiye temsilcisi, aynı zamanda Gouldun keşfinde 3 yıl önce oyunu Türkiyeye taşıyıp bizleri bu oyunla tanıştıran isim olmuştur
oyunlar zorluklarına göre sınıflandırılırlar. Oyunlarda başlangıç için verilenlerin sayısı her zaman oyunun zorluk derecesini belirlemez. Verileni az olan bir oyunun çok zor olabileceği gibi verileni fazla olan bir oyunda düşündüğümüzden çok daha zor olabilir. Bir oyunun zorluğu verilenlerinin miktarından çok verilenlerinin uyguluğu ve pozisyonlarına bağlıdır.
evde canın sıkıldıgında cozulecek bir bulmaca turu.ama yanında sevgilin olmassa tadı cıkmıyor.karısması lazım ki zevklı olsun dimi.
diğer bulmacalarla kıyaslandığında her gün aynı tarz sorular sorulmadığı için insanı baymayan, basit, orta, zor ve çok zor olarak 4 tane seviyesi bulunan ayrıca çocuklar için de yaşlarına göre gruplandırılmış versiyonları olan süper bir oyun. çözerken kafanızdaki herşey yitip gidiyor. uzun uğraşlar baş ağrısı yapabiliyor yine de vazgeçilemiyor.
dikkat şahan çıkabilir' in dakikada 4 geyik skecinde sunay akın tarafından sıkça lafı açılan oyun.
arkadaşlarımdan birinin suduko dediği harbiden bağımlık yaratan bir japon şaheseri. oyunun esprisi şu biçimde özetlenebilir. 9 küçük karecik vardır ve bu bir kareyi oluşturur. bu kareden de 9 tane vardır. her bir kareye 1'den 9'a kadar her biri bir kez kullanılmak üzere rakamlar yerleştirilir. bu rakamlar öyle bir yerleştirilmelidir ki satır ve sütun boyunca bulunan 9 karecikte aynı rakamdan bir kere daha görülmesin. kafa yoran bir oyun olmakla birlikte ingiltere'de yapılan fakat satışları artırmak için ni yoksa nesnel bir gerçeliğe dayanarak mı ölçülmüştür bilinmez olan bir araştırmada zekayı artırdığı saptanmıştır. sudoku böyle hayatın içine edeyim diyen arkadaşlara şiddetle önereceğim yaptığı işte mantık arayanların oyunu.
su: rakam doku: tek kişilik demektir efendim.ilk sudoku kitabını yayınlayan ise bir türk. nevzat erkmen zeka Oyunları Federasyonu'nun kurucu üyesi.
Çok uğraştığım ancak bir türlü çözemediğim. En sonunda 'ama ama ya bu mantık dersinin aynısı gibi benim mantığım beşti lisedeyden kandırdılar beni' diye düşündürten hede.