bugün

yabancısı olduğunuz bir ortamda sigara içen birine sorduğunuzda, bir ömür boyu sürecek bir dostluğun kapılarını açabilecek soru.
sigaranın ortalama fiyatının 5.5 lira civarında ve askeri ücretin 577 lira olduğu bir ülkede genel olarak "son tekimdi be kardeşim" yanıtını alacağınız sorudur.
kesinlikle bütün kapıları ardına kadar açan sorudur:

- pardon, sigaranız var mıydı?
- yok ya, bitmiş...
- benim de yok, koş o zaman iki paket kap gel...

(tek tek bütün kapılar açılır ve dışarı çıkılır...)
sonrasında "evet" denilerek, ikinci bir soruya fırsat bırakmadan oradan uzaklaşılmalıdır.
bugünlerde yollarda karşılaştığım soru.

genelde üstü-başı düzgün gençler utanarak yaklaşıp ''bi sigara verir misin abi'' diyolar.

bi sigara uzatıyorum ben de ama içim eziliyor sözlük. ülke batmış.
sigara sinyali cümlesidir.
- pardon yolda kaldıkta sigaranız var mı? *
Her parkta civarlarında rastlanan bir durumdur. Genellikle giyimi anormal gençler* tarafından karşı karşıya kaldığımız durum. Eğer sigarası varsa, bu seferde farklı nevalelara göz dikilme durumu ortaya çıkıyor*.
Bireyin yanında sigara taşımadan bile kızla muhabbete girebileceği , yani sigaraya iytiyaç duymayacağı sorudur. Ateş var buyrun *
hiç unutmam geçen sene tam bu zamanlarda work and travel amaçlı gittiğim nevyork city de off günüm ve oranın milli park diye niteliyebileceğimiz güzide yerlerinden biri olan union square de bi bankda oturuyorum.cebimde 9.90 $ bayılıp aldığım marlboro yu gözüm gibi saklıyorum ve otlanma olmasın diye dal dal çıkarıp içiyorum.bilenler bilir orda homeless lar yada normal gençler gelir sigara ister bi dal ve yaşı küçükler yada büfeden alamayanlar ise para karşılığı bi adet isterler olan insanlardan ordaki piyasa da 1$ dolar canlarım ,,parası olmayan da ''allah rızası için hebelübe hebelübe bi dal ver be hacıı '' gibilerinden sigara dilenir.Bir elaman yanaştı ve bi dal istedi bende klasik türk mantığı hemen ağzımdan istemdışı tamamen refleks olarak yani ''it's the last one bro (son dal be kardeşim ) lafı çıktı..nese fuck off unu çekti ve ordan uzaklaştı herif. Derken diğer bankların dolu olmasından mı yoksa beni görüp hoşlandığı için mi bilinmez ( ben kendimi 2.ihtimale yakın hissetmiştim o zamanlar ) çıtın biri geldi yanıma oturdu. çok geçmeden 'do u have any cigarette (sigaran varmı hiç ) ? ' diye muhabbete daldı fırsat bu fırsat hatun iş koydu diye düşünüp paketi olduğu gibi kıza uzattım .kız ın fiziksel özellikleri gayet iyiydi asyalı fakat hafif karamel teniyle adete görenleri büyüleyen ve türkiyede olsa taksimde 39 kere tacize uğruycak türdendi ..neyse..benim unutamadığım asıl kısma yaklaşıyoruz..kız cebinden 1 dolar çıkardı sigaranın karşılığı olarak ve tabiki ben kabul etmedim .ulan delikanlılık öldümü?? bi sigaranın da parasını istiyceksek boşuna yaşıyoruz demektir dedim içimden ve parayı kabul etmeyince asyalı hatun aynen şöyle dedi ( bu kısmı türkçe yazmak istiyorum yoksa ingilizceme laf getirtmem bile * ..'
*sen buralı değilsin bence çünkü burda herkes sigara karşılığında bu parayı kabul eder saol gerçekten şaşırdım şuan ,nerelisin ?
-türkiyeden geldim türküm
* belli belli bi kaç türk arkadaşım var o da aynen senin gibi çok iyi insanlardır.,
- evet ya öleyizdir genelde ( yardır amk sanki bidaha görceksin hatunu ) .
*ok saol ozaman ihihih ... bu diyalogdan sonra kız kalkar gider. işin bok tarafı şudur ki ilk sigara isteyen dallama da bizim hemen yakınımızdaymış ve ben onu görmediğim için langırt diye çıkarttım paketi kıza uzatmıştım .5 dk sonra adam yanıma geldi vee '' artık bi sigara verirsin hea bro ?'' tabiki gülme efekti de yanında cabası.. siz siz olun sigara istenildiğinde ayrımcılığa yeltenmeyin abazalığın lüzumu yok .

özet : sigara sağlığa zararlıdır.!!
(bkz: valla son tekim kardeş)
Otlakçı arkadaşın sürekli kullandığı cümle. Arkadaş selam vermeden önce nassın diye sormadan önce genellikle ' sigara var mı? ' diye sorar.
fakir sorusu. paketten sigara çıkarırken sorar bu ibneler, 'var' der giderim genelde.