bugün

Seni ezmeye çalışanı anasından doğduğuna pişman edeceksin.

Yılışık bi götveren tartışamayacağım bir ortamda bana yalaka dedi. Vardır böyle anlar.. o an ortamda bi müşteri olur, vatandaş olur, başka bir birimin amiri olur, işin olur, vs, vs... adam gibi kavga edemezsin...ne diyon la sen bile diyemedim, götünü döndü kaçtı resmen. Bu arada yalaka demesine sebep olan konu ikimizin yapması gereken bir işin kendi kısmımı ilgilendiren bölümünü yaptığım halde kendisinin yapmaması, yapmamakta diretmesi, işi tamamen bana yıkmak istemesi...

Devamında iş ortamında diğer arkadaşlara “falancaya yalaka dedim bana bişey diyemedi, haklıyım çünkü” diyerek piyasa yapmaya çalışması...

iş yoğunluğundan gün içinde denk düşürüp ne diyon la sen diyemedim, diyemedim ya sinirden kendimi yedim amk! Bu götveren ayak altında dolaşıyor, yavşak yavşak gülüyor tabi her gördüğünde. Akşama kadar sürdü bu mutluluğu...

Akşam ortam sakinleşince millet çıkış moduna girince girdim odasına kapıyı içerden kitledim...

La terbiyesizin çocuğu, bi bok yedin götünü dönüp kaçmayacaksın, delikanlı olacaksın, iyi bi bok yemiş gibi dedikodusunu yapmayacaksın, delikanlı olacaksın, yüz yüze gelince karşımda it gibi zangır zangır titremeyeceksin delikanlı olacaksın, ananı avradını çatır çutur sikerim la senin dedim... önce laf arasında bana bağırma diye karşı koymaya çalıştı, baktı ciddiyim beti benzi gitti...

Sonra kurum amirinin yanına gittim, bak bu orospu çocuğu öyle böyle değil birinci sınıf bi orospu çocuğu dedim, adam önce bi gerildi, sonra koydu kahkahayı... öyle mi dedin la harbi dedi. He aynen öyle dedim... tamam yine de daha fazla üstüne gitme dedi... tamam dedim... o gün bu gündür bu götveren beni gördü mü kuyruğunu kıstırmış it gibi geziyor. Bir kere sığışamadık asansörden indirdim, bi kere de mutfakta kahve alacaktık bana bardak kalmamıştı, makinadan yeni doldurduğu kahveyi eyvallah sağol deyip elinden aldım...

Mobbing yapıyor muyum, yapıyorum ama böyle orospu çocukları hak ediyor. Ya bulaşmıyim ne gerek var ağzımızın tadı kaçmasın dediğin an o senin ananı sikecek. Temel prensibim ilk önce herkese dost canlısı yaklaşıp, insanların karakterine göre bu dostluğu ilerletmek, nötr olmak veya anası sikilecekler grubuna koymaktır. iş hayatımdaki başarımı buna borçluyum, herkesle dost olmaya çalışmanın çok yıpratıcı olduğunu uzun zaman önce farkettim.
sizi güçsüz kılan şey alternatifsiz olmanızdır. evliyseniz ve paranız da yoksa mobbinge meydan okumak zor olur. Para ve güç meselesi.
insanı iş hayatından soğutur. ben ilginç bir şekilde patrondan çok beraber çalıştığım insanlardan mobbing gördüm. bir kez çalıştığım yere tekrar çağrılmama rağmen gitmememin en büyük sebebi o kişilerdir. kariyerime taş koydunuz allahın belaları. neyse sakinim. Ben bir daha buna maruz kalmamak ve akli dengemi korumak adına şimdilik özel sektörde hatta hiç bir sektörde iş aramıyorum.
Siktirip giderek hiç bişey ruh sagligindan önemli değil .
mobbing yapan her kimse ona boyun eğmeyin. eninde sonunda o işten çıkacAksınız.
Mobbingle Nasıl Baş edilir?

1-Karşındakini adam yerine koymayacaksın, ona hayalet muamelesi yapacaksın.

2- Bu tarz durumlarda sinirlenmemek önemlidir, sinirlenirsen karşı tarafın ekmeğine yağ sürersin.

3- Mobbingi yapan sadece yöneticilerse diğer çalışanların desteğini almaya çalış.

4- Yöneticiler ve çalışma arkadaşların dahil herkes sana karşıysa eğer daha fazla direnme istifa et sende bir ibnelik var demek ki, rahat bırak adamları.
Mobbing yapan adamı sivil hayatta döverek.
Mobbing uygulayan insanların ortak özellikleri gerizekalı olmalarıdır. Bir gerizekalı ile sabırlı olan ve sakince hareket eden herkes baş edebilir.
Yaşanan sıkıntıları bir kenara bırakmak, sinir stres yapmamak gerekir bunun için.
Patronun yalakalarından uzak durmak gerekir, patronu sevmeyen ama ona tavır da alamayacak dostlar edinmemek gerekir ki bunlar ancak ağlayıp zırlar sizin moralinizi daha da bozar.
Bir şekilde, doğrucu insanları kendi tarafına çekmek ve patrona karşı çoğunluk sağlamak gerekir.
iki senedir ne çekiyorum bi ben bilirim. Neyse yaaa.
Mobbingi çalışanın mı, patronun mu uyguladığı önemli bir ayrıntı. Benim başıma gelen vakada ilk amirim olan ustabaşı (patronun bir numaralı yalakası) mobbing yapmıştı. Önce psikoloğa gidip neler yapabileceğim hakkında olanı biteni anlattım. Bana dedi ki "bugün yağmur yağacak diye kendini eve kapatman doğru olmaz, yağmur yağacak ise sen de ona göre önlemini almalısın, planlarını yağmura göre yapmalısın." Dedi.

Yasal itibarı olan deliller biriktirdim, benim gibi mağdur olan arkadaşlarımdan mahkemede şahit olabilecek olanlarla çeşitli diyaloglarım oldu. Velhasıl fırsat kovalamaya başladım ve bir gün geldi o fırsatı yakaladım.

Bir sabah bana hitap ederken ağzından "oğlum" kaçtı. Hemen orada tepkimi gösterdim iyi bir tartışma başlattım yüksek tondan. Sonra başladım sıralı amirlere şikayete. Önce üretim müdürü, sonra insan kaynakları, sonra fabrika müdürü, en son genel müdüre çıktım. iki saatlik bir süre içerisinde hepsine şunu dedim: "bu terbiyesiz bana hangi hakla böyle hitap edebilir? Ben sizi bir ay önce aynı konuda rahatsız etmiştim ve siz bu problemi çözemiyorsunuz. Bu andan itibaren bu problemi ben ele alıyorum, ben çözeceğim. Olacaklar için şimdiden üzgünüm. Ne yapacaksın diye sordu insan kaynakları, "ne gerekirse onu yapacağım. Konuşmaksa konuşmak, dövüşmekse dövüşmek, her şey olacağına varacak." dedim.

En son genel müdürle konuşurken bana dedi ki "senin burada mutlu olamadığını işittim, ben ekibimde negatif duygularla işe gelen kişiyle çalışmak istemem. Eğer istersen çıkış işlemlerini bir yolla halledelim, biz bir şeylerden vaz geçelim, sende biraz feragat et ve bu meseleyi çözelim." Eğer dediğiniz gibi olursa elinizi öper öyle giderim dedim.

Dümenden 'görev değişikliği' formu getirdiler, kabul etmeyip iş akdimi tek taraflı fesih ettim. Sonunda kıdem tazminatımı aldım, ihbar tazminatımı bıraktım. iş akdimi tek taraflı fesih ettiğim için işsizlik maaşına da hak kazandım.

Şimdi düşünüyorum da gerçekten işkenceden beter bir hadise mobbinge maruz kalmak. Uykularım düzeldi çok şükür.
Bazen "mob"un kendi başını yemesini beklemek de işe yarayabiliyor (genelde -her ne kadar gizlemeye çalışsalar da- arıza tipler oldukları ve bu durum da başka taraftan da patladığı için). (Ama tabii ki kendinizi ezdirmeyin, ruh sağlığınızı bozdurmayın böyle zorbalara; temkinli takılın.)
ya çekersin ya gidersin.
sineye çekmeyerek, aranırsa yol bulunur, elbet.
dışarda kafa göz dalarak.

serseri ve psikopatik tavırlara sahip olduğum için mobbinge uğrayamıyorum.

ama kadınlar için çok zor bir şey. onlar için vereceğim tavsiye şahit olan birilerini bulmaları ve dava yoluna gitmeleri.
Rennie tablet ve gaviscon surup sponsorlugunda.
Kanun hep amirden yana, ağzını açamazsın onlar hep haklı çıkar.
sizlerded e az kabahat yok ananızın babanızın dediğini yapmazsınız onlara domalırsınız .
kalıp, erkek gibi savaşarak.
Patron’a mail ile”Bu orospu çocuğunu şirketinizde çalıştırmak size hangi anlamda kısa ve uzun vadede kar getirecektir”başlıklı soruyu sorarak bir nebze baş edilebilir.Kafadan pes edip istifa edeceğinize en azından yüzde elli şansınızı denemiş olursunuz.belki “aq mununu” işten falan atarlar...ha notes bölümünü unutmayın.mobbing details falan vs.o önemli.
Moving toping bilmem
Bildiğim seni işten atacaklar ve
Yolunu yapıyorlar.
Önce bir düşün
Yalnis bir işlerin var
Ve onu Arabul ve düzelt
Birde buradaki kahveden cihanı kurtaran
Amsalaklari dinleme tut ki
Müdürü falan dövdün
Icinde rahatladı
Ama o senin siciline geçecek ve diğer iş başvurularında
Hep karşına çıkacak.
Yalnis düzelt
Veya hep başkalarını suçla.
Şahit ayarlayın. istifa edip şirkete dava açın. Ancak şahitinde ayrılması kacınılmaz olacak. Çünkü gizli şahitlik yok.
mobbing uygulayanı yatırıp sikerek.
edemezsin. hassas noktandan yakalayıp üzerine gidiyorlar.
delil toplayın. kesinlikle. er geç kullanacağınız gün gelir.
müdürün kapısına tekmeyi vurup girin

benim adım tatar ramazan abduraman çavuşun amına korum deyip gırtlağına yapışın.