bugün
tavsiye

teknoloji orospu çocuğu amerikalılara rağmen ucuz

ABD, ASML'nin Çin'e ait çip ekipmanlarına hizmet vermeyi bırakmasını istiyor

ASML, Washington'un Hollanda hükümetinden şirketin Çin'deki müşterilere sattığı çip yapım ekipmanlarının bakım ve onarımını durdurmasını istediği yönündeki haberlerle yeniden çip savaşları tartışmasının merkezinde yer alıyor.

Bloomberg'e göre bu hareket, Biden yönetiminin, Çin'in gelişmiş yarı iletkenler geliştirme ve üretme yeteneğini kısıtlamak amacıyla halihazırda yürürlükte olan ihracat kısıtlamalarını sıkılaştırma yönündeki daha geniş çaplı çabasının bir parçası.

Biden yönetimi, aralarında Almanya, Japonya, Güney Kore ve fotolitografi devi ASML'nin evi olan Hollanda'nın da bulunduğu müttefik ülkelere, Pekin'in mevcut kısıtlamalara rağmen çip üretimi çabalarını ilerletmesini engellemek için ek önlemler almaları konusunda baskı yapıyor.

Konuya aşina olduğu söylenen isimsiz kaynaklara dayandıran Bloomberg, Washington'un şaşırtıcı olmayan bir şekilde müttefiklerin direnişiyle karşılaştığını, bunların çoğunun üreticilere zarar verebilecek başka bir önlem turuna başlamadan önce mevcut kısıtlamaların etkisinin nasıl ortaya çıkacağını bekleyip görmek istediğini bildiriyor.

ASML de tüm bunların içinde yer alıyor. çünkü fotolitografi makineleri, üretim sürecinin önemli bir parçası olarak dünya çapındaki çip üreticileri tarafından yüksek talep görüyor.

Geçtiğimiz yıl Hollanda. Washington'un aylarca süren baskılarının ardından, Çin'in son teknoloji yarı iletkenleri geliştirmeye ve üretmeye yönelik araçlara erişimini engellemeye yönelik çabalarına resmenb katıldı.

Şirketin en gelişmiş aşırı ultraviyole (EUV) sistemlerinin Çin'e ihracatı zaten yasaklanmış olsa da, Hollanda hükümeti bazı derin ultraviyole (DUV) kitlerini de kapsayan yeni kısıtlamalar getirdi.

Bununla yetinmeyen abd nin ocak ayında bazı sevkiyatları iptal etmeye zorladığı ortaya çıktı.

Görünen o ki ABD, Hollanda'nın daha da ileri gitmesini ve ASML'nin Çinli müşterilerin kısıtlamalar uygulanmadan önce satın aldığı çip üretim ekipmanına bakım ve onarım yapmasını engellemesini de istiyor.

nvidia nöroçipleriyle yapılan yapay zeka filmleri

--spoiler--
etkileyici olan şey, yapımcıları sanat yönetmenlerine, senaristlere, grafikerlere, kodculara on binlerce dolar ödenek ayırmaktan kurtaran, basit promptlarla yüzlerce saate bedel blender, autocad, adobe photoshop uygulamalarını hem müzik, atmosfer, hem de sahne tasarımlarıyla ortaya koyan makine beyni, ve gördükleriniz sadece başlangıç!
--spoiler--

Autocad mi, photoshop mu dalga mı geçiyorsun olum haha. Bu tip animasyonlarda 3d max kullanılır en basitinden. Hatta 3d max ilkel kalır daha gelişmiş programlar var. Tabii yz.hepsini sikip attı. Evet.

bülent uygun

milletin anasına avradına sövüyor da manaj ikinci golü attığında yüzündeki ifade ''şimdi sıçtık'' tadındaydı.

takımı puan alacak hocanın böyle bir ifade takındığını 30 senedir izlediğim bu oyunda ilk defa gördüm.

ayrıca hırvat kalecisiyle ziya'yı neden kestiğini, uğur'a nasıl 90 dakika katlandığını da bi anlatsın dinleyelim mesela. nedir yani?

youtube premium a ciddi ciddi para ödemek

Çok ciddi olmadığım anlarda Hesaptan otomatik çekiyorlar. Çok mutluyum YouTube Premium kullandığım için. Kaç paradır nedir onu bile bilmiyorum.

Hayatımın en elit seviyesidir YouTube premiuma para ödemek.

monster notebook

beni oyundan soğutan illalah ettiren bir önceki gaming laptop markası olur kendileri yinede sevenleri kullananları vardır belki bendeki model sıkıntılıydı bilemiyorum ama şuan excalibur kullanıyorum kafam rahat açıkçası...

sözlük yazarlarının pankekleri

Daha dumanı üstünde sıcacık. Biraz tipleri kayık ama olsun tadı harika. Hatta daha kayıkları kimse görmeden yedim. Nutella yok dut reçeli var isteyen alsın gelsin.

görsel

hayata dair iç burkan detaylar

dun aksam bizim burda, halkalı da arenapark ta, avm de yuruyordum.
bi cocugun tisortu gozume carptı.
ustunde: -please dont hurt me.. -lutfen bana zarar verme, lutfen canımı acıtma-
yazıyordu. icim buruldu. ühü.

bim in kanada da şube açması

görsel

Kanada hükümeti tarafından resmi olarak ülkede faaliyet göstermesi için davet edildiği iddia edilen BiM'in CEO'su Haluk Dortluoğlu konuya ilişkin açıklama yaptı. Dortluoğlu, "Kanada hükümeti tarafından talep edilirse elbette bir değerlendirme yaparız. Piyasayı analiz edip görüş bildiririz" dedi.

https://www.cumhuriyet.co...tten-ilk-aciklama-2198804

borçlusunun mezarını açıp ateşe veren adam

görsel

Aksaray’da geçtiğimiz hafta intihar ederek yaşamına son veren borçlusunun mezarın başına giden şahıs mezarın bir kısmını ateşe verdi. Mezarı tamamen açmak üzereyken polis ve bekçiler tarafından yakalanan şahıs, tüm bu yaptıklarını sosyal medya hesabından canlı olarak yayınladı.

https://www.tv100.com/aks...nda-paylasti-haber-750137

motosiklet kazası

Almanya da otoban da giderken bi kere denk geldim, tente germişlerdi, çünkü sürücü parçalanmış, trafiği de güvenli bi mesafede durdurup, o tentenin olduğu yerden belirli bi süratin altına düşmeden geçiriyolardı, yanık et kokusu almasın millet diye herhalde...

Bi emekli trafik polisi anlatmıştı, herif çok süratli giderken bi tır, motorun hızını kestirememiş, yola çıkmış, motor tır'ın kasasına çarpmış, motorcunun kafası kopmuş, kafa "degaj çekilmiş futbol topu" gibi uçmuş, polisler, gece sabaha kadar kafa aramışlar, falan...iğrenç iğrenc hikayeler...

Genellikle, ölümle diil, "feci bi şekilde ölümle" sonuçlanan kaza türü.

Hastası çok, ıçlerinde çok da kadın var, o da ayrı tabii...
güncel Önemli Başlıklar