bugün

entry'ler (1609)

biontech mi sinovac mı

Bugün aklımı kurcalayan yegane soru. Sorduğum kişiler biontech dedi, sanırım onu olacağım ben de. Sonunda bize de sıra geldi ya, buna da şükür. Hasta olmadan olayım bari aşımı. Bilime güveniyorum, bakalım.

gecenin şarkısı

tam da bu gece çıkan bir şarkı olsun.

https://www.youtube.com/w...mp;ab_channel=CeylanErtem

ahmet ümit

"beyoğlu rapsodisi" ile "sis ve gece" kitaplarını okuyup beğendiğim bir yazar. okurken merak uyandıran, sade bir anlatıma sahip ve bence sürükleyici bir tarzı var.

bugün kendimiz ve dünya için hayırlı ne yaptık

kendim için 1 saat eğitim izledim, dünya için bir şey yapmadım üzgünüm.

pitbull beslemek

yavrusuna 1 ay civarı bakmışlığım var. sevimli bir şeydi, çok da insan canlısıydı. dışarda gören cinsini söyleyince bile korkuyordu. büyüyünce neye dönüştüğü hakkında bir fikrim yok. hayvanın cinsinde de vardır belki ama saldırganlık insanların yetiştirme tarzından dolayı oluyor diye düşünüyorum.

ekonomi kötüyse neden herkeste iphone var

Bende yok mesela. Muhtemelen de olmayacak. Param olsa da almam çünkü hiç kullanışlı değil bana kalırsa. Şu an kullandığım telefonu da çalıştığım parayla aldım.

birinci nesil yazar

Denk gelince arkeolojik kazı yapmışsın hissi veren yazar türü. Çok enteresan, 2006 falan yazıyor.

hassas cilt

sinek ısırığında hayvan gibi kabaran cilt tipi. bir yere çarptığında da anında kızarır, derken morarır, sonra yeşile döner, sarı falan bütün renk skalasını görürsün.

yüzüklerin efendisi

harry potter kadar değer görmediğini düşünüyorum. bence görmeli.

filtre kahve

Önceden asla içemediğim, acı gelen kahve türü. Ders çalışırken alışınca çok güzel geldi. Tabii yanında bişeyler de yiyince daha zevkli oluyor içmesi. Standart bi marka olan Kuru Kahveci Mehmet Efendi alıyorum. Öyle kahve kültürüm yok, tadı güzel geleni içerim. Bu bitince Jacobs Monarch denicem bakalım onun tadı nasıl. Makinem yok, french press kullanıyorum. iş görüyor bence zaten evde içen tek kişi benim. Öyle çok para dökmeye gerek yok bunun için.

şu an çalan şarkı

https://youtu.be/2bogFCHDAzE

düşe kalka toz toprağa azar azar karıştım.

anın görüntüsü

görsel
En Uzak Sahil - Ursula K. Le Guin.

gecenin şiiri

Üç kez seni seviyorum diye uyandım
Tuttum sonra çiçeklerin suyunu değiştirdim
Bir bulut başını almış gidiyordu görüyordum.

Sabahın bir yerinden düşmüş gibiydi yüzün.

Sokağı balkonları yarım kalmış bir şiiri teptim
Sıkıldım yemekler yaptım kendime otlar kuruttum
-Taflanım! diyordu bir ses duyuyordum.

Cumhuriyetin ilk günleri gibiydi yüzün.

Kalktım sonra bir aşağı bir yukarı dolaştım
Şiirler okudum şiirlerdeki yaşa geldim
Karanfil sakız kokan soluğunu üstümde duydum.

Eskitiyorum eskitiyorum kalıyor ne kadar güzel olduğun.

Deniz Eskisi
ilhan Berk

netflix dizi tavsiyeleri

Community. Kendine has karakterleri olan, her bölüm başka bir olayın yaşandığı, sıradanlıktan uzak bir okul dizisi.

malcolm and marie

bir netflix filmi. yakın zamanda izleyip beğendiğim filmler arasında yerini aldı. filmin konusu ve sadeliği, ilişki dinamiğini alabildiğine gerçek ve çarpıcı bir şekilde göstermesi bayağı hoş olmuş. zaten bu vıcık vıcık aşk filmlerindense bence aşk bütün gerçekliği, kavgası, travmaları ve o sıcaklığı ile anlatılmalı. siyah beyaz oluşu da ayrı bir hava katmış diye düşünüyorum. filmin müziklerine ayrıca bayıldım. konusuna ve fragmanına bakıp izlemeyi düşünen olursa tavsiye ederim.

iyi menemenin sırrı

domatesin kabuğu soyulmalı, biber minik doğranmalı, biraz da baharat atılabilir, yumurta da karıştırılıp iyi pişirilmeli. bi de gözünüzü seveyim menemene soğan mı konur ya! afiyet olsun.

en kötü özelliğiniz

üşengeçlik ve memnuniyetsizlik. bir de her işi son ana kadar erteleme huyu.

sözlük yazarlarının itirafları

zor günlerden geçiyoruz. hem bireysel olarak hem ülke olarak hatta ve hatta dünya olarak. ama tabii insanın derdi kendine büyük gelir hep. bu zamana kadar göz ardı ettiğim ne varsa bir bir çıktı karşıma, büyüyerek. sıkıldım, bunaldım, streslerden stres beğendim. tüm bunlar çok uzun değil öyle birkaç gün içinde oldu. sorumluluk almam gerektiğini öğrendim, boşvermişliğin iyi sonuçlar doğurmadığını. ama karanlık günlerin ardından doğan güneşler de varmış. bunu en iyi bu zamanda anladım. beni seven bir insan, kötü gün dostum, ailem varmış. onlar zaten vardı ama bu süreçte bazı varoluşlar daha bi derinden hissettiriyor kendini. umudum yoktu hayata dair, insanlara dair. ama bazen bi küçücük an insana hala umut var dedirtiyor. zor günleri atlatıp bir oh çekmeyi diliyorum. hayat cidden ne zor bazen.

1 şubat 2021 doğalgaz zammı

bi bu eksikti.

ezberlenen en saçma şey

Ub maşka mürülö
ineb esmik zamatut
Nes elib nıszamatut
Ralzıdlıy zamatut
Rib muruçu ibig mireşüd nednirelzög
Nirelzög ineb zamatut

Murat kekilli'nin bu akşam ölürüm şarkısının nakaratını tersten ezbere biliyorum.