bugün

sadece bakan iki gözdedir. güzel bakıyorsan karşıdakini de güzel görürsün.
Güzellik, kısa süren bir saltanattır.*
yararı kadar, zararı da görülen, göreceli kavram.
güzel dediğin 1 tanedir,eğer 2cisi oluyorsa senin güzellik kavramında sorun vardır
ÇiFT KAĞITLI. HEP iKiYE AYRILDIĞI DÜŞÜNÜLÜR, iÇ GÜZELLiK DIŞ GÜZELLiK ŞEKLiNDE. AMA DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE BiR TON PARA YATIRIP BU iŞE, DIŞINI GÜZEL ( YANi NiSPETEN DE OLSA) GÜZEL YAPABiLiRSiN AMA iÇiNi NAPICAKSIN. SONUÇTA ÜSTAD VEYSEL BiLE, GÜZELLiĞiN ON PAR ETMEZ BU BENDEKi AŞK OLMASA DEMiŞ E BU ADAMLAR BU SÖZLERi SÖYLEMiŞLER HERHALDE VARDIR BiR BiLDiKLERi DEĞiLMi. BEN BiR DE BAKANIN GÖZÜ OLAYINA ÇOK iNANIRIM NASIL BAKARSAN ÖYLE GÖRÜRSÜN OLAYINA, 'AHAAHH O SiZiN GÜZELLiĞiNiZ'' OLAYINA YANi. EVET BiR BÜTÜNDÜR GÜZELLiK ONADA EYVALLAH, FAKAT GÖNÜL KiMi SEVERSE O DUR GÜZEL. BiR DE ÇOK GÜZEL BiR HiTAP ŞEKLi BENCE, BiRi BANA DURUP DURURKEN '' NABER GÜZELLiK'' DE SE, BEN ONA ÖLÜRÜM ÖLÜRÜM.
kişiden kişiye değiştiği için tartışılması gereksiz kavram.
oldukça göreceli ve değişken kavram.
(bkz: venüs heykeli)
(bkz: twiggy)
(bkz: nicole kidman)
(bkz: angelina jolie)
çekicilik ile karıştırılıp göreceli yaftası yapıştırılan olgu. güzel güzeldir. çirkin de çirkin. bir şey seni gıdıklamışsa o çekiciliğindendir, güzelliğinden değil. aranızda liv tyler için -çirkindir- diyecek olan var mı?
muhatabından çok sahibinin başını döndürendir.
baki olmadığı kanıtlanmış olan,kaybedilmesinin bir sivilceye bakabileceği muhtemel atasözleriyle belirtilen * hededir.* *
onun güzelliğini herkes görüyorsa o bence az güzeldir.
Herkes biliyorsa o bence hiç güzel değildir.
onun güzelliğini yalnız ben görüyorsam bu sevgidir.
Yalnız ben biliyorsam bu aşktır.
hiç kimse görmüyorsa bu yalnızlıktır.

özdemir asaf
yeri geldiğinde başa bela olan birşeydir.
insanın aynaya baktığı zaman gördüğü kusursuz, eşsiz, dünya ötesi varlığı gördüğünde ağzından dökülen ilk kelimedir.
arif nihat asya şiiri.

Hastalık, sevgisizlik, öksüzlük...
Neler geçirdim ben!
Çıkabilseydi bir, "güzel" diyecek
Güzelleşirdim ben!
Güzellik diye bir şey yok, özellikle insan yüzünde. fizyonomi dediğimiz şey. Hatlar arası uyum söz konusudur, matematikseldir. Burun fazla göze batmasın, yanlar modaya uygun olsun, kulak memeleri fazla iri olmasın, saçlar uzun. Genellemelerden oluşmuş bir serap. Kimileri bazı yüzleri harikulade bulur, ama gerçekte, son kertede, değillerdir. Sıfıra eşitlenmiş cebirsel bir denklem. Gerçek güzellik, tabii ki, kişilikte yatar. Kaşların biçiminde değil. Pek çok kadın bana beni harikulade bulduklarını söylemiştir. oysa benim yüzüme bakmak bir kase çorbaya bakmaktan farksızdır.

charles bukowski
gözü okşama katsayısına göre değerlendirme.
içten bir gülümseme, güzel ve mutlu bakan gözlerdir.
güzellik aptalların göremeyeceği öz ile biçim arasındaki ince çizgidir.
güzellik, hüzünlü bir kadın başıdır... *
güzellik bakış açısında saklıdır.
dişi güzelliği öyle bir şeydir ki sahibi bunu elinden kaçırdıgı zaman aklını da kaçırabilir.
kapladıgı yer olsa olsa aile boyu bir paket fıstık kadar olan beyin, patlayarak akıl almaz davranış komutları verir; kadın, yitip giden güzelliğin apansız geri geldiğini gösteren bir takım bulgular aramaya koyulur.
yolda giderken yanından geçenlerin bakışlarına bel bağlar... *
beğenilerin ortak bilinçlerle sağduyu özelliği oluşturmasının objektifliğin estetik beğeni içersinde erimesi gibi bir algılayışın köktencilik çıkarımları her daim bireycilik savunucularının anti kolektivist yapıya olan inançsızlığını savunmaları liberal açılımların dünyada yarattığı somut boşluğu görmemizle pekte haklı bir kanıya sahip olmadıklarını anlayabilmemiz lazım ki ortak zevklerin varlığı tek tip insan yaratımının bir neticesi olmaktan öte gerçekçiliğin nicel sapitliğidir ve bu sabitlik güzel olanın ne olduğu konusunda en azından güzellik adına bize tanım üretme şansı verir.
"ooo naber ya güzellik?" şeklinde söylendiğinde, söyleyeni aşırı derecede itici yapar.
(bkz: yvonne strahovski)
GÜZELLiKLER AYRINTILARDA SAKLI! ! !

Güzellik bir annenin süt kokan göğsünde..
güzellik bir güvercinin özgür kanatlarında..
güzellik bir babanın evladına verdiği nasihatta..
güzellik bir dilim ekmeği cömertçe paylaşmakta..
güzellik bir çift umuttur gözde..
...
güzellik masumca gülen dudaklarda..
güzellik merhamerle uzatılan dort ellerde..
güzellik içimizi ısıtan bir tas çorbada..
güzellik alın teriyle kazanılan bir kaç kuruş parada..
güzellik bayram sabahları avuçlarımıza sıkıştırılan
beyaz bir mendilde saklıdır..