bugün

arkadaşım oynarken bir film edasında ekrana kilitlendiğim muhteşem oyun.
bir arkadaşın, oyungezer dergisinin kapağında görüp, "savaşın allahı" diye tercüme edip, 5 metre yakınındaki herkesi yardığı oyun.

aynı zamanda mitolojik efanelere dayalı bir senaryoya ama çok da güzel sayılmayacak bir grafiğe sahip oyun... biraz +18'imsidir.
üçüncü versiyonunun muhteşem trailerları youtubeda dönen oyundur.
devil may cry serileri gibi, prince of persia serileri gibi türünün benzeri oyunlarla mukayese dahi edilemeyecek kadar başarılı olan ps 2 oyunu.
hatta ps 3 çıkmasına rağmen ps 2’yi ayakta tutan yegane kalesi konumundadır.
efektleriyle, müziğiyle, konusuyla, mekanlarıyla, mitolojik atmosferi ve elbette ki insan azmanı, ölü tenli, dövmelerine kurban olduğum, kendinden 100 kat büyük ejderhalar da dahil olmak üzere, ineği olsun yılanı olsun bin bir çeşit yaratığı mutfak robotu edasıyla kesip biçen, keçi sakallı psikopat yok edici kratos’uyla oyun zevkini katladıkça katlayan oyun.
god of war da devil may cry’daki gibi insanı çileden çıkartan ömür törpüsü labirentli mekanlar yoktur. mekanlar daha gösterişlidir ve her kapıya gir mantığından ziyade ilerlemek için akılcı bulmacalar çözmeyi gerektirir.
kratos öyle biridir ki dante gibi eline kılıcını yahut gudik gitarını alıp teknikten yoksun şekilde adete havada sinek avlamaya çalışıyor ya da yüzmeyi bilmediği halde manasız kulaçlar atıyor izlenimi vermez. deli gibi oraya buraya kılıç savurmadan gayet şık hareketlerle ve ardı arkası kesilmeyen comboları ile, o ne yaptığının bilincinde bir profesyoneldir.
ayrıca prince of persia’daki gibi her daim maymunluk yapmanıza gerek bırakmaz. tırmanması gerektiğinde tırmanır, hoplaması gerektiğinde hoplar, koşması gerektiğinde kopar.
işte kratos böyle biridir. dante de kimmiş ebesini ziker valla.
tek pis tarafı bossları öldürmek için dakikada 1000 defa aynı tuşa basmanızı gerektirmesidir.

ama her zaman daha iyisi mutlaka bulunur.
buyurunuz buradan bakınız;

(bkz: assassin s creed)
ps2'nin tartışmasız en iyi oyunudur . konu olsun , cutscene'ler olsun , demolar olsun , kombolar , seslendirmeler , her şeyiyle mükemmel bir oyun . çok fena gaza getirir .

--spoiler--

ilk oyunda olayımız , ailemizi hunharca şekilde katletmemize neden olan ares'i , tanrıların da desteğiyle ortadan kaldırmaktır .

ikinci oyunda olayımız , ares üzerinde bizi kullanan , daha sonra tuvalet kağıdı gibi bizi bir kenara atan zeus'tan intikam almaktır .

üçüncü oyunu oynayamayacağım lan , ps3'e çıktı...

--spoiler--
kesinlikle oynanmaması gerekir. insanı playstation dan soğutuyor. hani birini çok seversiniz onunla doruklara çıkarsınız ama bir şekilde biter. sonra gelen ilişkilerde hep onu ararsınız, onunla kıyaslarsınız ama hepsi yavan kalır.böyle bir oyun bu.tekrarlıyorum oynamayın.
vizelerden bir hafta önce birincisini, finallerden bir hafta önce de ikincisini bitirdikten sonra yaz okulunda en ön sıraya sahip olmanızı sağlayan efsanevi oyun.
sony tarafından piyasaya sürülen ps2 oyunu. kurgusu, grafikleri ve ana kahramanıyla tamamen "kusursuz" olarak nitelendirilebilir. başarısını şuradan da ölçebiliriz;
genellikle ilki aşırı tutan oyunların devamı piyasaya sürüldüğünde beğenilmiyor. eski tadı alamadığını söylüyor kullanıcılar. ancak gow 2 ilk oyunda yaşadığımız mükemmel dünyaya yenilerini ekliyor. ve gow 3 de yolda. sabırsızlıkla bekliyorum.
oyun içinde artı güç kazanmak için kadınlarla sevişen ölümlü savaş tanrısı.
insanı kendine bağımlı yapan ve sanıldığından da zor olan bir oyundur. görüntü efektleri ve kurgulanışı ile kendi alanında bir çığır açmıştır. keşke son oyunda ps 2 de olsaydı.
bildiğin conanı al vücudunun yarısını kırmızıya boya. kimmerya yerine de antik yunan koy. tanrı tanrıça ne varsa hepsini de kaypak yap. sonra vur aksiyonun beline. ilk playstationımı sırf bu oyunu oynamak için almıştım. oynadıktan sonrada uzun süre açmamıştım bile. exclusive ps2 game diye ondan diyorlar zaten. ps2 sattırıyor. öte yandan aynısını siyah uzun saçlı conanla oynasak, boss kestikçe de "crom count the dead" diye bağırsak. hay amına koyim ya. işte abi efsaneye ramak kalmak dediğin bu. nihayetinde eksik kalmış bir oyun bu açıdan.
insana günlerce yunan mitolojisi üzerine araştırmalar yaptırtmayı başaran dehşet ötesi oyundur . keşke gow3 tüm konsollar için çıksaydıda paramız cebimizde kalsaydı dedirtmişdir.
her anı ve her karesinde yeni şeyler keşfedilebilen oyundur. tek kelimeyle müthiştir. yalnız 6 saat boyunca dev gibi ares'e saldırma hayalleri kurup da bir kılıç sallamadan yanlışlıkla oyunu başa sararsanız intiharınıza bile vesile olabilir. O yüzden (bkz: eline koluna hakim ol)
zamaninda ps2 sahibi olmama ragmen oynayamadigim, ps3 icin cikan restored collectors edition'i alarak, tadindan yiyemedigim oyun. 300 filmini yapanlar kesinlikle bu oyundan esinlenmistir. isin kötüsü yarin öbürgün god of war'in film'i ciksa, oyunu tanimayanlar "ne bicim film len! herseyi 300'dan calmislar!" diyeceklerdir, eminim.
inanılmaz derecede övgü alan, fakat oynayınca zannımca çok bir numarası görünmeyen oyun. kusura bakmayın beklentileri artıran sizlersiniz.
-abi sizde god of war mı?
+yok kardeşim kalmadı.
-peki kolof dati?
hayatımda oynadığım en inanılmaz oyun gördüğüm en inanılmaz ve acımasız karakter. bölesi gelemez..
(bkz: kratos)
(bkz: adamın amına koyar)
oynarken kendimi kaybettiğim, muhtelif arkadaşlarıma kendi imalatım olan, yağ tenekesi ve zincir muhteviyatlı savaş silahları ile deneme amaçlı saldırdığım. rüyalarıma giren ve davudi ses tonuyla konuşmama sebep olan oyun.

(bkz: oynamalısın adamım)
izlemesi inanılmaz zevkli bir oyundur. action filmi izleneceğine bu oyunu oynayan biri izlenebilir.
dünyanın en iyi oyunu seçilmiştir. hiçbir oyunu oynarken bu kadar zevk almadım. mükemmel ötesidir. zeka ister. bazen bir bölümü geçmek için çok düşünmen gerekir. çok iyi tasarlanmış, çok iyi düşünülmüş şahesel oyun.
üçüncü oyunu sadece playstation 3 için programlanan oyun.*
soundtrack'ını türkler yapsaydı muhtemelen şöyle olurdu:
ismail yk- patlat gitsin
ibrahim tatlıses-yıkılmışım ben
güçlü soydemir-on beş kişiye saldırdım
alihan- sana mı tapacaktım?
ferdi tayfur-canına okuyacağım
pc de karşılığı ki tam karşılığı asla sayılmaz, sanıyorum prince of persia serisidir, ancak onda da vahşet yok. hayır yani varsa muadili, şükelasını vereceğim söz, biri çıtlatsın.
(bkz: fear kratos)
playstation 2'ime seneler önce bu ne ki lan acaba diyip aldığım o senelerden beri bir türlü bırakamadığım bağımlılık.