bugün

Siyasi herhangi bir tartışmada beni en çok yıldıran şey: bir konuda fikir beyanında bulunurken, bir yanlışı ifade ederken "şu adamdan daha mı kötü", "sen öyle diyorsun ama senin övdüğün adam da bunları yapmış" minvalinde sözler duymak. Ya huuu be adam kıyas yapılmıyor ki olay/durum değerlendiriliyor, onun özelinde bir şeyler söyleyeceksen söyle, mevzuyu saptırma, başka yerlere çekme, ölçeği kaçırma. Bunu bilmeyen adam ile beş dakika konuşulmaz, boşuna nefesinizi tüketmeyin.
Tarihten bir kişinin yaptıklarını değerlendirirken dönem şartlarını düşünmeden konuşmayınız ahali.
#aydın, çağdaş geçinen kitleye bak sen. bu mantıkla süleymaniye caminin tarihini bilmek için 500 yaşında mı olmak gerekiyor?#

Ben aydın değil, cahil serserinin tekiyim.
Çapulcu seven, Türk oğlu Türk'ün ekiyim.
Cami tarihi bilirim elbet; ama,
500 sene de geçse yalan yalandır, hep yereyim.
Fatih'e dua edip, Atatürk'e sayan soysuzdur; onu da bir güzel diyeyim.
herhangi bir gerçeklik payı bulunmayan ve asla düşünülemeyecek durum.
konuyu ne açıdan tartıştığınızı anlamadım.
ağzı olan konuşacağı bir seviyede tartışmanıza güleceğim geliyor.
komik ötesi, cehalet ötesi argümanlar sunuyorsunuz.

ne bileyim...
din-teoloji açısından tartışmış olsaydınız; hani şu müslümanım diyenlerin dini veya allah'ın dini olan islam açısından cami ahır yapıldı konusunu tartışsaydınız bir kaç kelam ederdik.
ya da sosyoloji, felsefe, siyaset-politika, kamu idaresi açısından tartışsanız yine söyleyecek sözümüz vardı ama konu cahilce a partisi ya da b partisi, ali veya veli üzerinden tartışılıyor.
Yani klasik Türkiye e işte ne olacaktı tabi.

Sonraki depremde dümdüz olunca yine ahır yaparsınız.

Vay beyinsizler ya.

Aferin böyle devam edin.

AKP iktidardan düştüğünde görecez kurtarıyor mu o ahırlar.

Evinizde oturuuun

Ve kuduruuun.

Bunu bir kenara yazdım.

Gökdelen dikemeyeceğine göre.
50 - 70 hanelik evde 3 götünün kılı ağarmış ihtiyara namaz kıldırmak iç.iin ma aile oraya giden imam ve ailesine tahsis edilen o lojmanlar bir yana bu 70 50 hanelik köyde 5-10 çocuk taşımalı eğitim görüyor
ülkedeki camilerin %80i çok boşa masraf. ülkenin sırtında kamburdur. imamlık mesleğinin de acilen artık memuriyetten çıakrılması gerekmektedir.
bunun yerine mümkünse camiler gerekirse ahıra çevrilsin. çok daha işlevli vqatana millete faydalı olacaktır.
ha gönül ister ki okul olsun ama bizim memleketin insanı öküzüne evladından daha çok değer veriyor malesef.
(bkz: bizimle böyle sik sik konuşma)

öncelikle.

akabinde;

bu ülkede 80.000 e yakın cami var, ama az ama çok.

hangisi ahır olmuş?

ülkede ahır mı kaldı? tüm sığırlar içimizde yaşıyor artık...

özetle bu tip ucuz argümanları bırakın. o işler "bitti", insanlar yemiyor artık bunları.
Kapatılsın.
kaynak şu oluyor: şurda, rte içinde "bu ne insafsızlık. cami, ahır olarak kullanılıyordu. chp tekrar cami haline getirecek" yazan gazete kupürünü, "bu ne insafsızlık. chp camiyi ahır yaptı" olarak okuyup, milletvekillerinin karşısında, gündelik cahil ukalası yüz ifadesiyle ve utanmadan yalan söylerken:
görsel
görsel
Bunu dillendirip duran kişilerin ne hikmetse istanbul'da yolları genişletmek için Demokrat Parti'nin Osmanlı'dan kalma tarihi camileri yıktırdığından bahsetmezler hiç şüphesiz.. Masklavi yine bildiğimiz masklavi işte.. savunduğu taraf olunca üç maymuna döner ama karşı taraf olunca susmak bilmez.. Çifte standartçısınız mide bulandırıyorsunuz resmen..
Devlet dine düşman olsa ülkede cami kalmazdı. Irakta, suriyede binlerce cami yıkıldı, Allah hiç bir şey yapmadı yıkana. Sırf, kendi ruh hastası takipçilerini nefretle doldurmak için sürekli yalan sıkıp duruyorlar? insan mısınız acaba siz?
Yok canım öyle bişey olmadı....yalnız batıda, büyük veba salgınından sonra, halk tamamen kırıldığı, din adamlarının foyaları meydana çıktığı için, almanya da isviçre de din düşmanlığı yaşandığı din adamlarının öldürüldüğü, 1390 1410 yılları arasında, intikam amaclı olarak, siz bizim ölmemize sebep oldunuz, her evden cenaze çıkarken kendi götünüzü kurtarmaya baktınız, düşüncesi yüzünden, biz sizin mabedinizi tanımıyoruz babından, kiliseleri yaktıkları, bir kısmını domuz ahırı, kümes yaptıkları, doğrudur...

Bu önce anglo sakson, sonra, protestan kırılmasını getirdi, sonrasında da otuz yıl savaşları, akabinde de rönesans gerçekleşti.

Bu, batının gelişmesine sebep oldu.

Müslüman coğrafyaları, sadede türkiye 'de diil, batıda gerçekten olmuş birtakım şeyleri, kendi coğrafyalarında da olmuş gibi anlatıp, bundan oy, nüfuz ve statü devşirmeye çalışırlar. Sadece türkiye de diil, mısır da cezayir de falan da yaparlar bunu.

Ve çok kere başarılı da olurlar. Gerçekte doğu coğrafyaları, küçük periyod ve gruplar hariç, hiçbir zaman, "kul" ya da "tebaa" olmaktan çıkamamış, rönesans yaşamamış, cahillikten kurtulamadığı için bireyselleşememiş, bireyselleşmeye düşman olmuş toplumlardır.

Almanya da yaşayan mısırlıların "ama biz de piramitleri yaptık!!" demeleri bundandır !!
Masklavi ile tartışmanıza gerek yok.

O yemekte tuz eksik olsa Atatürkçülerden bilir.
18. YY'DAN beri açık ve kullanımda olan cami allahın hikmeti cehape döneminde harap ve kapalı hale geliyor.

niye sorgulayayım mk koyun muyum ben (!)

ayrıca soruma da halen yanıt gelmemiş. senin mantıkla süleymaniye tarihini bilmek için 500 yaşında mı olmamız gerekiyor söylesene.

bana 18. yy camisini bulmuş internetten, sen nereden biliyorsun doğruluğunu, 250 yaşında mısın? (!)
(bkz: new aktrolls loading empty titles)
---
bu mantıkla süleymaniye caminin tarihini bilmek için 500 yaşında mı olmak gerekiyor?
---

ya evet neyse ki internet var. oturduğum yerden yalanlarına, çarpıtmalarına alet ettiğin caminin durumunu şıp diye buldum da senin ve maalesef birçok benzerinin bu ülkeye kinini, hıyanetini bulamadım. gerçi o da profil fotoğrafında saklı herhalde.
görsel

burası büyük bir felakete bağlı olarak geçici hapishane yapılınca kesin gürcü deden gidecek camii bulamamıştır.
görsel

dede deyince aklıma geldi, rahmetliyi ölünce kolonyalı mendille kendiniz mi yıkamıştınız? hani sizden saraylara sığamayan gürcü ekonomist anlatmıştı, ölülerini yıkamaya imam bulamazlarmış ya. o bakımdan sordum.
--spoiler--
sen kaç yaşındasın? bu hesaba göre chp en son 1950'de iktidar olduğuna göre; 70 küsür oradan, 10 yaşında iken falan da bu olay gerçekleşse, bigbang'ten de elde var 2, preveze deniz zaferi'nin tanjantını da üstüne eklersek... ne olur? benim kafam karıştı. beni bırakın, siz gidin! ben sizi korurum. ged avt! ged avt solcır!
--spoiler--

aydın, çağdaş geçinen kitleye bak sen. bu mantıkla süleymaniye caminin tarihini bilmek için 500 yaşında mı olmak gerekiyor?
#50 metre ilerimdeki caminin cehape döneminde kapatılarak yıllarca hapishaneye çevrildiğini bile bile sana mı inanayım ben şimdi?#

Sen kaç yaşındasın? Bu hesaba göre CHP en son 1950'de iktidar olduğuna göre; 70 küsür oradan, 10 yaşında iken falan da bu olay gerçekleşse, bigbang'ten de elde var 2, Preveze Deniz Zaferi'nin tanjantını da üstüne eklersek... Ne olur? Benim kafam karıştı. Beni bırakın, siz gidin! Ben sizi korurum. Ged avt! Ged avt solcır!
olabilir. sokakta da namaz kılan oldu haberlerde falan. temiz olan her yerde namaz kılınmıyor muydu.
Lozan’ın gizli maddelerine de “ ben biliyorum kesin bilgi ” derlerdi 2023 oldu armut gibi kaldılar.

Öyle bir kitle ki en büyük argümanları iftira atmak.

islamın 5 şartını 6 yaptılar.

(bkz: iftira atmak)
50 metre ilerimdeki caminin cehape döneminde kapatılarak yıllarca hapishaneye çevrildiğini bile bile sana mı inanayım ben şimdi?

sorsak millete koyun dersiniz, sadece belli kaynakları okuyarak zihniyet geliştiriyorsunuz. o kaynakları da kimlerin yazdığı belli.
Prof.Fritz Neumark'ın "Tarihten Türkler çıkarılırsa, tarih diye bir şey kalmaz." sözünün ötesinde, gayet anlaşılır şekilde yazacağım: Türk Tarihi'nin en büyük askeri dehalarından biri, gelmiş geçmiş en büyük siyasi dehası tartışmasız 2. Abdülham... şaka şaka, Atatürk'tür. Yalanlara inanan ve kulağına üfürülenleri gerçek sayan insanlar bunu kavrayamayabilir; fakat tarihte en çok toprak kaybeden bir padişahın "tek karış toprak kaybetmediğine" inananların olduğu yerde ( nasıl bir karış anlayışları varsa artık) Atatürk'ün camileri ahır yaptığını söyleyen sözümona "din alimi" soyhalara inanılması iğrenç. Doğru kabul edelim: Öyleyse ben o dedelerimin gelmişini geçmişini, yedi ceddini, sülalesini... Ama tabiki böyle bir şey hiç olmadı. Kıç organını farklı işlerde kullananların eseri bu.
bu ülkede bir camiyi ahır yapabilecek bir delikanlı henüz anasından çıkmadı. 80 sene önce de çıkmamıştı türkiye cumhuriyeti payidar oldukça da çıkamaz. hodri meydan.
cuhapenin 70 yıldır neden tek başına iktidar olamadığı gösteren acı ama çok çarpıcı realitelerden biridir.

görsel
sultanahmet meydanında sakallı çevirmesi haberleri geliyor. idam ediyorlarmış.