bugün

Asgari yaşam için maksimum yaşayanların biçtiği değerdir.
Asgari değil, yok hükmündedir.
Kandırmacadır, acımasızlıktır. Ev kirasını bile karşılamayan bir ücrete, hayatını asgari düzeyde yaşayabileceğin bir ücrettir diyemezsin.
Ünlü rahmetli filozof Erol Büyükburç' un dediği gibi, "Ben insanım, saksı değilim!"
Bu ücretle fotosentez bile yapamazsın birader, ne asgarisi, neyin asgarisi?!?!
Çok möhim not: Ayrıca asgari ücrete, " askeri ücret" diyenler kapatılsın, yerine AVM kurulsun! Evet!
asgari ücret şu anda 350 dolar gibi yani günde 12 dolar. Norveçte ingilterede isviçrede almanyada çöpçü saatte 20 dolar alıyor. Dikkat edin, saatte yirmi dolar alıyor, günde değil. Günde 150 dolar ayda 4500 dolar alıyor biz 350 dolar. insanlar çok ucuz Türkiye'de ama daha da ucuz olmaları lazım çünkü yatırımcılar gelmiyor, fabrika yapmıyor, güvenmiyor, üretemiyoruz, borç alıyoruz, bu yüzden yabancılar her şeyimizi aldı, markalara inanmayın bankalar turistik tesisler şirketler hepsi yabancıların, arap, yahudi, ingiliz, amerikan, rus vb sermayesi oldu.

Asgari ücret en az bin beşyüz dolar olsa, yani günde 50 dolar, ayda türk lirası olarak 45.000 lira olur, bununla türkiyede yaşayabilirsin ancak yaşayabilirsin.

Biz neyi konuşuyoruz, 15.000, 17.000 vırt zırt. Yapın daha dört beş on beş çocuk, Çok olan ucuz olur, ucuz olan israf olur, bizi bozuk para gibi harcarlar böyle.
Tahminimce bakan çıkacak ve 16bin civarı bir rakam söyleyecek sonra c.başkanı çıkacak olur mu yahu deyip 18bin yapın diye talimat verecek.
Artis artik yilda tek olacagi icin maksimum 18k civarinda olacaktir.
Hadi olm şu zam oranını açıklayın da yeni anlaşacağımız firma olursa ona göre fiyat çekelim aq.
1 kişinin yaşamını geçirmesi için gereken aylık mininmum ücrettir.

peki gerçekten öyle mi?

asgari ücret 11.000 TL civarında. istanbul ve izmir'de bir evin kirası 15.000 üstü. Demek ki bu asgari ücret değil. Asgari ücret adı altında ucuz insan gücü olarak sömürülüyorsunuz. seçim zamanı yılda 2 kere, seçim yoksa yılda 1 kere "zam" adı altında hiçbir anlam ifade etmeyen bir değişim görüyorsunuz. Sizi diri diri mezara koymuşlar ama siz nefes almayı yaşamak zannediyorsunuz.

Hükümet parayı pul etmiş, sendikacılar onların kuklası, kağıda bakmadan iki lafı bir araya getiremeyen muhalefet partileri hükümete şükrettiriyor. basın diye bir şey 2002 yılından beri yok. Bunun yanında halkta tam bir tutulma gerçekleşmiş durumda. kimseden bir itiraz ya da tepki de yok. bir insan ne için çalışır, neden yaşar?

aklını kullanan insanları hollanda'ya gidip bok temizlemeye mahkum etmiş bu ülke. en kalifiye vatandaşlarını gelişmiş ülkelerde 1200-1500 dolar alıp para biriktirmeye teşvik etmiş. gencine iş kurmayı düşünmediği gibi işsiz kalanlara da "gss prim borcu" getirmiş. baştan aşağı rezalet. elini nereye atarsan at kalıyor. ben daha fazla kafa patlatamayağım. halinden memnun olan halk düşünsün.
asgari ücret artışları enflasyonun üzerindeymiş yani buna göre halk nasıl fakirleşiyor anlamak mümkün değil bilakis zenginleşiyor.
https://www.google.com/am...nflasyonun-altina-dusmedi
görsel
bize ulkemize bicilen asgari ucret $400 civarıdır. o yuzden kac para alıcam diye dusunmenize gerek yok bu seviyenin kolay kolay degisecegini sanmıyorum.
her sene aralık ayı 30 gun boyunca gundem asgari ucret ne kadar olacak diye mesgul edilir, bos haberden baska bir sey degil aslında.
ben size soyleyiyim bundan sonraki yıllarda asgari ucret ne kadar olacak;
2025==> $400
2026==> $400
2027==> $400 ...
şuan herkes elinde zam fişleriyle gongun çalmasını bekliyor eminim. bazı senaryolar varmış rakamla alakalı ama en fazla 3 ay far keder herhâlde. 2024 umarım güzel bir yıl olur. Şahsen Ben asgari ücret artışının ülkece toplu zamma yoruyorum.

https://www.sabah.com.tr/...de-asgari-ucret-gorusmesi
17.000TL olarak açıklanmıştır.

aşırı derece de sıçrama yapmış. muhtemelen 1 yıl boyunca ara zam yapılmayacak 2023'e nazaran. vatana millete hayırlı olsun demek isterdim ama, enflasyonun gram düşmemesi ve böylesine uçuk bir miktar asgari ücretin ardından, 2024'te de bizleri çok büyük ekonomik krizler bekliyor olacak.

şimdiden akaryakıta ve marketlere zam gelmiş. sıra elektronikte ve diğer tüm sektörlerde. bazı cep telefonlarına çoktan gelmiş bile. bu geceyi bitirmeden eski fiyattan ne alâbilirseniz kâr arkadaşlar, yoksa her şey için çok geç olacak.

dolar yılbaşından sonra 40-45TL olacak, buna da ayrıca hazırlanın.
2024 yılı için açıklanan rakam (17.002 tl) çok az gerçekten çok az.

neden? çünkü yarından itibaren zincir marketler iğneden ipliğe zamlara başlayacak. orada çalışan kasiyerler, raf elemanları vs. asgari ücret ile çalışan emekçiler. kiralar olmuş 15 bin lira en düşük doğalgaz faturası 2 bin lira geliyor. elektrik ve su ona keza, halk vergi borçları altında ezilmiş durumda. markette 750 gram peynir 150 lira, kıymanın kilosu 500 lira, bir adet kangal sucuk ortalama 300 lira tutuyor. küçük ekmek yeni yıldan itibaren 10 veya 12 lira olacak ortalama bir depo benzin 2 bin lira olmuş şimdi ne yapacak 17 bin lira alan adam? kiraya mı verecek, faturalara mı yoksa mutfak masrafına mı? birde daha önce açıklandığı gibi yıl boyunca başka zam olmayacak yani 17 bin lira ile yıl boyu geçinecek herkes yani özetle enflasyon altında ezilen bir ülkede o rakam çok düşük kaldı.
6 günde 7 dolar eridi

https://www.memurlar.net/...eridi.html?source=twitter
Dolar kurundaki artış nedeniyle asgari ücret açıklandığından bu yana 12$ azaldı. yani 370 tl kayıp var şu an.
Bu para iki sene önce genel müdür maaşıydı ama eski mütevazi rakamlar geçim için daha elverişliydi..
milletin 3 senesi bu para trafiğine alışmakla geçti önümüzdeki 4 senede böyle geçer sonrasını bilmiyorum. ya herkes muhasebeci olur ya da deli.
Asgari ücret, çalışanın eline geçmeden 579 dolardan 564 dolara düşerek 15 dolar eridi.yani 451,22 Türk Lirası.
akp'den önce 163 liraydı, 21 senede tam 104 kat arttırdı reis. askeri hücretlinin yüzü ak bardi sayesinde gülüyor.
Türkiye'de geçinmenin mümkün olmadığı ama bir insanın minimum geçim maaşı olarak belirlenmesine rağmen akp'nin emeklilere daha azını verdiği ücret...
17 oldu hemen mallar tavan fiyata geçti. Yani gene hiçbir şey değişmedi. Bana asgari ücretin 3.500 lira olduğu günümü verin.
z kuşağı kardeşlerim bilmez akpden önce emekliler hep dünya turuna çıkardı bizde asgari ücret 1'se en düşük emekli maaşı 5'ti zaten söylemeye gerek yok (!)
evet gençler, eskiden emekli ikramiyesiyle ev, araba falan alabilirdiniz ama bu çomarların hakimiyetinde üçün birini alabilirsiniz artık...
Gereksiz fazla olan ücrettir. Bu ücret temel ücrettir ve sadece çok çok ultra vasıfsızlara teklif edilmesi gereken ücrettir. Şu an biraz kalifiye olan biri bile asgari ücretin iki katından başlamalıdır.
doları düşüremediğimiz için amı götü dağıtmış maaştır daha iflah olmaz.
isterse 100 bin olsun.alim gücü değişmeden bir anlamı yok.