bugün

hitit tarihinin en önemli isimlerinden biridir. hitit devletini imparatorluk seviyesine çıkarmıştır. mısır seferinde ele geçirdiği esirlerden kaptığı veba kendisini ve halkını kırıma uğratmıştır.

ayrıca imparatorlar tarihinde görüp görülebilecek en orjinal en eğlenceli isimlerden birine sahiptir.
sanat tarihine giriş dersinde haluk bilginer'in filan oynadığı hitit belgeselinde duymuştum ilk defa bu ismi. ismin komikliğine bakıp aldanmayın büyük hükümdarmış zamanında.
ölümüyle anadolu ve suriye' deki hitit otoritesi sarsıntıya uğramıştır.kendisine bağlı krallıkların isyan etmesi sonucunda oğlu II. murşili arzava'nın üzerine giderek suriye'deki egemenliği sürdürdü.
ilk takma göze sahip heykeldir.
http://www.turktime.com/h...in-Heykeli-Bulundu/186403
ismiyle yerlere yatıran adamdır. ne o lan öyle ciklet ismi mi, palyaço lakabı mı olduğu belli olmayan isim.
"-gençler bu adamın adını tam olarak şöyle yazacaksınız; şuppiluliuma. ben bunun bir harfini unuttuğum için sınfta kaldım o yüzden siz de bunu tam yazmazsanız siz de sınıfta kalırsınız."

işte bu yüzden bu adamın adını hep doğru yazdım ulan. bir alluvamna var ki bu ismin yanında esamesi okunmaz..
yazılışı bi ayrı okunuşu bi ayrı sıkıntı olan hitit kralı.

birinci sınıf tarih öğrencilerinin korkulu rüyası.
atsız'ın en beğendiğim romanlarından "dalkavuklar gecesi" nde geçen "hatti ülkesinin ulu kralı".
sınavda ismini doğru yazana kadar canım çıkmıştı.
yalnız ismine aldanmayın, hitit tarihinde yeri büyüktür.

hititlere selam olsun. *
Kıral yaktın be bizi. Iki senedir dersi veremiyorum senin yüzünden.

Acayip ismi olan kıral. Ağa paşa.
çok kral adamdır. Meşhur heykeli hatay arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.
görsel
Hatay arkeoloji müzesi'nde sergilenen ve yeni deprem ile artçı sarsıntılara karşı özel kafes ve kum torbaları ile korumaya alınmış olan, müzenin en ikonik eseri olan şaşkın bakışlı hükümdar heykeli.