bugün

şizofreni,gerçeklerle olan ilişkilerin büyük ölçüde azalması, düşünce, duygu ve davranış alanlarında önemli bozulmaların ortaya çıkması vb. belirtiler gösteren bir ruh hastalığıdır.
belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:
-çeşitli hezeyanlar (paranoyalar vs)
-işitsel ve görsel varsanılar (gaipten sesler duymak, değişik varlıklar görmek vb.)
-konuşmadaki gariplikler (konuşmada bütünlük olmaması,laf salatası yapmak, kafiyeli konuşmak)
-garip davranışlar (herkesin içinde hacet giderme vs.)
-dış görünüşte değişiklikler görülmesi mümkündür.

6 aydan daha uzun bir süre bu tip belirtileri gösteren hastalara şizofreni diyebiliriz.
''@1 benim fikirlerimi çalıp başlık açmış'' diyebilmektir.
şiirsel, kafiyeli konuşmak. kelimeleri sık sık tekrar etmek.

onu öldürmek istedim, istedim, istedim.

ve asla ona inanmayacağımı söyledim.

gibi.
diğerini hapsettiğinde duyduğun mutsuzluk hissi. *
ben öyle yaptım ve mutsuz diğer yarım.
Önce, espri yapmak.
sonra kendi esprine gülmek.
daha sonra kendi gülüşüne gülmek.
son olarakta buna neden güldüm diye gülmek. *
banyo aynasına kahkaha atmak.
"bir şey mi oldu, neden yazmıyorsun, başına bir şey mi geldi" gibi her defasında karşınızdakini böyle sorularla bıktıracak şizofren bir olay. bu kadarına gerek yok.
ilgin belirtilerdir. iyi mi götü mü bilemedim, kararsız kalıp eksiledim, sonra güldüm.
Şizofreni kelimesi, Yunanca ayrık veya bölünmüş anlamına gelen 'şizo' ve akıl anlamına gelen ' frenos ' kelimelerinin birleşiminden gelir. Anlatılmak istenen kişinin iki kişilikli olması değil,aynı anda iki farklı gerçekliğe inanmasıdır. 'Gerçek Gerçeklik' normal, sıradan bir insanın algılamasına denk düşerken, 'ikinci Gerçeklik' sağlıklı bir insanın anlayamayacağı, çoğu kez belli bir sisteme dayalı bir gerçekliktir.
--spoiler--
yıl 2010: pkk ile görüşmedik görüştüğümüzü söyleyenler şerefsizdir.
yıl 2011: pkk ile biz görüşmedik devlet görüştü.
yıl 2012: pkk ile görüşen arkadaşı ben gönderdim sıkıntısı olan varsa bana söylesin.
--spoiler--
Hayalı bır arkadas yaratmasıdır daha dogrusu hayatının hayalden ıbaret olması ama o ınsanın onlrı gercek gormesıdır.
(bkz: şizofren filmi)

bu filmde hastalığın tüm belirtilerini izleyeceksiniz.
kendinden başka kimsenin görmediği insanları görüyorsa bu bir şizofreni belirtisidir.
ŞiZOFRENi iSHAL GiBi BiR HASTALIK DEĞiLDiR Ki BAĞIRSAKLARIMDA HAREKETLENME VAR AZ SONRA TUVALETE KOŞMALIYIM DiYEMEZ. ŞiZOFRENi HASTASI GÖRDÜKLERiNiN HAYAL OLDUĞUNU BiLEMEZ Ki. O YÜZDEN KIÇIMIZDAN TANI KOYMAYALIM KiMSEYE.
böyle bişey yoktur.

yani o saydıgınız özellklerin hepsini ben de barındırıyo olabilir o zamn ben şizofreniyim.var mı böyle bişey.bu teşhisi koymak bile başlı başına zor bi işken biz burda olur olmadık bilip bilmeden belirtiler sayamayız.ki hiç bi birey farketmez kabul etmez bunları.
sesler duymak, takip edildiğine, birilerinin onu öldürmek istediğine ya da herkesin ona aşık olduğunu zannetmek (bkz: erotomani). dünyayı kurtarmakla ilgili yüce bir kurtarıcı olduğu emirlerinin geldiği şeklinde şeyler söylemek. halüsinasyonlar görmek.
kendini yazar sanmak gibi belirtiler olabilir.
kendi kendini neden parmakladığını bilememektir.
hastaları mahveden negatif belirtilere örnek olarak,hayattan zevk almama,içe kapanma,motivasyon eksikliği,temel gereksinimlerini bile karşılamada zorlanma örnek verilebilir.
Garip haraketler, olmayan şeyleri görmek duymak vb. şeyler, olmayan şeylere inanmak, toplumu önemsememek, asosyallik, saldırganlık.
Ve en önemlisi (bkz: kendini yazar sanmak)
Şizofreni belirtleri; olmayan şeyleri görmek ve ona göre hayatını yaşamaktı. bunu sonucu kendini öldürenler bile vardır.
Kendini toplumdan aşırı derecede soyutlama,
Anormal paranoyaklık,
Çeşitli halüsinasyonlar görme vb.

Ek bir bilgi olara da şizofreni hastaları saatlerce hareketsiz kalabilirler.
Bazen aşırı tepki verirken bazen de son derece donuk olabilirler.
düşüncelerine yabancılaşmak ve kendi düşüncelerini kendinden ayrık sesler gibi algılamak.bazı düşüncelerin kendinden olduğuna inanmamak.

düşüncelerinin gerçekte olmayan varlıklarca/insanlarca ya da var olan ancak kendisiyle o an için herhangi bir teması olmayan varlıklarca/insanlarca manipüle edildiğini düşünmek.

başkalarınca aklına düşünce sokulduğuna inanmak.

türlü türlü hezeyanlara (sanrılar) sahip olmak.

bazan varsanılar(halüsinasyon) görmek.

kendini gıdıklayıp kendine gülmek gibi kendine yabancılaşmak diye

uzayıp giden bir belirtiler dizelgesidir.
Hayal ve gerçeği ayıramamaktır ki bu nedenle hasta kendisi farkedemez. Neyse o kadar berbat bir hastalık ki, kanser falan hikaye bunların yanında.
insanın kendisini mutfakta yemek yerken görmesi şizofreni belirtisiymis. Ne kadar saçma.