bugün

-Allah her şeye gücü yetendir.
- peki şeytan nasıl özgür hareket ediyor.
- vallahi orasını ben de bilmiyorum.
Duruşundan ve tutumundan asla taviz vermeyen, haksızlığa uğrayınca en üst otoriteye bile baş kaldıran, çok kaliteli ve delikanlı bir abimiz.
çok çarpıcı bir cümlede '' şeytanın en büyük marifeti olmadığına inandırmasıdır '' denir. ancak dünya üzerinde çoğu insanın ruhunu ele geçirmiştir aslında.
Dünyada ki bunca haksızlığı, sefaleti, açlığı gördükçe bu elemana hak veriyorum.
Yanar döner olmayan, önce sevip sonra dövmeyen. Tavrını ve duruşunu şartlar ne olursa olsun asla değiştirmeyen seviyeli ve karizmatik bir abimiz.
--spoiler--
bunun işi de zor ha, milyarlarca insanlara vesvese vermeye uğraşıyor yazık.
--spoiler--

niye zor olsun ki sadece sözlükte bile onlarca vekili var.
işi en kebap kişi, insanların kalbi kötülük için üst seviyede donanımlı bir materyal.
görsel
ismim ifşa oldu sandım fakat yanlışınız var, Ben goodbyecruelworld.
Şeytan, kilisenin tüm eylemlerini onaylamak için uydurduğu bir karakterdir. Bu insanları uydurdukları şeyden kurtarmak için para alabilirler, toprak alabilirler, insanları cezalandırabilirler. Şeytandan korunmak için evini bagislamalisin diyor, lan buradaki şeytan kim acaba ? insanları korkutup, sonra kendine bağlayıp, muhtaç etme için kullanılan bir masal.
Genel olarak kötü olarak tasvir edilen, insanları yoldan çıkardığı düşünülen varlık. Şeytan konuşmaya katılır; ''Binlerce yıldır adımdan söz edip duruyorsunuz. Yaptığınız her kötü seçimde beni suçluyor, duygularınıza ve arzularınıza yenik düştüğünüzü kabul edemiyorsunuz. bugün beni ve yaptıklarımı anlayanların sayısı git gide artıyor. karanlık olmasaydı içinizdeki ışığı ortaya çıkarmanız mümkün olmazdı. son olarak hakkımda bir sır vereyim, beni sizler var ettiniz.''
insânları aldatmayı görev edinmiş bir hilebâz. Sinsi vesveselerine aldanmamak için peygamber efendimize uymak gerekir.
görsel
''gerek cinlerden, gerekse insanlardan olsun''

görsel
görsel
Her zaman bizimle olduğu söylenen ruhani varlık. Aslında bir nevi içimizdeki iç ses, bir nevi bizim aklımız. Başkaları ne hayatlar yaşıyor sen ne hayat yaşıyorsun, bir kereden bir şey olmaz boşver, ateizm daha mantıklı baksana evrim teorisi ne kadarda mantıklı gibi bir sürü fikirler ortaya atan hep seni tuzağa düşürmeye çalışan bir ruhani varlık. aslında inanıp inanmamak tamamen size bağlı. bir sürü günah işleyip suçu şeytana atabilirsiniz veya şeytan ne ben inanmam öyle şeylere diyip her dini ret edip günah işlemedimki diyebilirsiniz. ne yaparsanız yapın bu paradoks'tan kurtulamazsınız. Bonus, şeytan varsa günah işletiyorsa o zaman suç onun günah niye bizim? veya şeytan yoksa o zaman günahta yok çünkü şeytanın amacı günah işletmek yaşasın ateizm!. Dediğim gibi paradoks seçimini yap.
çeşitli cin/şeytan tasvirleri

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Cübbeliye göre vurduruyormuş.
serdar ortaç şarkısı.
Yoktur!
Yahudilerde islam veya hristiyanlıktaki anlamıyla bir şeytan karakteri yoktur.

Ufuk açan bilgi.
kötü melek.
serbest çağrışım: (bkz: şeyda)
ibrahimî dinlerde Şeytan Tanrı'ya isyan etmiş ve onun yolunu terk etmiş, onun yarattığı her şey ve herkes için muharebe ilan etmiş bir melektir.
tağut. inkar edilmesi gerekir:
"dinde zorlama yoktur. çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. artık her kim tâğutu inkar edip, allah´a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. allah, her şeyi işitir ve bilir." bakara suresi 256. ayet