bugün

sarımsaklı yoğurt döküp karıştırdığın zaman yemek yerine yanında yatacağın bir yemek. her türlü mamülü de güzeldir.
25 yaşıma kadar yememistim, tadını bilmezdim.çok şey kaybetmişim. Severek yiyorum şimdi.
görsel
bu akşamki yemeğim olur kendisi.
Uzun zamandır yemiyordum. Özlemişim.. Neden yemiyordum çünkü yıkamak bir zulüm. Yıkanmış alayım diyorum bizimkiler de ona sıcak bakmıyor.
Neyse dün akşam annem de üşendi ama yaptı ıspanak yemeğini. Az önce iki kahve içince üst üste şekerim düştü eve zor geldim. Yoğurt ile mükemmel uyum sağlayan ıspanak yemeği bana çok iyi geldi. Şekerimin normale dönmesini beklerken bu entryi giriyorum arkadaşlar.. *
inek gibi boşu boşuna yemişiz yeşilliğidir. mööööö !..
Yikamasi dogramasi illet eder. Ama yapinca güzel oluyor. Erinmesem böreğini yaparim.
Yıkarken harcanan suyla duş alınır. Defalarca yıkamama rağmen hala kum bırakıyor.
Temel reis örnek gösterilerek çocuklara sevdirilmeye çalışılan sebze.
Çocukken sevmezdim ama liseden beri çok sever oldum sarmısaklı yoğurtlu, kıymalı, pirinçli.
Haşlanıp zeytinyağı limon ve pul biber ilavesiyle yapılan salatası da denenebilir.
1870’de bir Alman kimyager Erich von Wolf, sebzelerdeki demir oranını araştırırken ıspanaktaki demir oranını yanlış yazmış.
100 gr ıspanaktaki demir oranını 3,5 mg iken, 35 mg şeklinde yazmış. geri kalan herkes "alman yazdıysa doğrudur" deyip, kontrol etmeden kabul etmiş ve ıspanaktaki demir oranı efsanesi ortaya çıkmış.
askerdeyken çok sıkan yiyecekti. tadı daima kötüydü tabi.
pers kökenli bir bitkidir. nemli ve serin alanlarda yetişir.
bağışıklık sistemini güçlendirir.
temel reis’in daha fazla güce ihtiyaç duyduğu anda ıspanağa başvurması rol icabı değildi. ıspanak, kas geliştirici bileşimlerden, kas büyüklüğünü ve gücünü arttırabilen beta ecdysterone ile gücü arttıran octacosanol maddelerini içerir.

yüz gramlık bir porsiyon 20 kalori, 2 gram protein, 3 gram karbonhidrat, 0 gram yağ ve 2 gram lif içerir. aynı zamanda, a vitamini günlük ihtiyacın %160’ını, k vitamini ise günlük ihtiyacın %510’unu içerir.

üç tabak ıspanak yaklaşık 3 mg demir içerir. demir alımını maksimum seviyeye çıkartmak için, ıspanağı c vitamini bakımından zengin besinlerle birlikte yiyin. ıspanak salatanıza çilek, portakal ya da greyfurt ilave edin; ya da şu salata sosunu hazırlayın: yarım bardak taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyunu 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile çırpın.

ıspanak, büyüme hormonu seviyesini arttıran, kas dokusundaki protein sentezini hızlandırıcı etkisiyle bilinen leucine adlı amino asitin seviyesini yükselten, kas hasarını azaltan ve bağışıklık sisteminizi koruyan glutamin amino asidi bakımından zengindir.

ıspanak yerken dişlerinizi sanki kumlu ya da gıcırtılı gibi mi hissediyorsunuz? bu, kalsiyum ile birleşerek dişlerinizin üzerine toplanan oksalik asitin etkisidir. merak edilecek bir şey yok, hızlı bir diş fırçalama, sorunu kökünden çözmeye yetecektir.
zeyirleyebilen bi şey.
yoğurtsuz olmaz. yoğurt varsa tencereyi bitiririm.
sadece sarmısaklı bol yoğurtlu yemeğini ve zeytinyağlı limonlu pul biberli salatasını sevdiğim sebze. (bizzat bu iki haliyle en sevdiğim sebzelerdendir.)
çocukken ise yemezdim.
bir dönem temel reis sayesinde çocuklara sevdirilmeye çalışıldı. konserve kutusunun içinde ıspanak ehehe.
ıspanak pişirmek, meşakatli bir iştir ki bol kumlu ve bizzat yıkanması, ayıklanması zor bir sebze.
yemeğine birer avuç kıyma ve pirinç ilavesi, daha bir lezzet kazandırıyor zannımca.
Pirinçli zeytinyağlı ıspanak muazzamdır. Tabi yapabilene. Ben yaparsam köpekler bile kaçıyor.
temel reis'i acayip güçlendiren sebze. biz yiyince onun gibi olamıyoruz.
tadıyla da kokusuyla da insanda mide bulantısı yaratan oldukça tiksinç bir sebze.
gay yiyeceği, bunu seven de yiyen de yuzde 90 gaydir.
severim yaparım da yıkama işi bittikten sonra mutlaka tuz ile ovarım annemden öyle öğrendim.Ağızda böyle acımtrak bir hal almaması için .
yaprağı etli, koyu yeşil tek yıllık bitki. demir bakımından zengindir.

kimileri öyle tek başına yiyemez anca böreğin içinde falan ama çok haşlayıp öldürüp vitaminini kaçırmamak gerekir.

böreğini yaparken içine biraz da patates koyarsanız tadından parmak ısırtır.
Ispanak sevmiyorum. Böreğinide aynen.
bir sebze.
böreği için ölebilirim. ama sulu yemeğini sevebilen insanların bunu nasıl başardığına hayret ediyorum.
harbiden, yemeğini nasıl sevebiliyorsunuz? yani o bi tencere ıspanakla yemek yapacağına al börek yap, olmadı soğanla kavur. hiç olmadı buzluğa at, sonra börek yap. yani yemeğini yapmak nedir mantığım almıyor.

edit: ya işte, ne uğraşıyorsunuz o kadar? börek yapın ne güzel. bi de yemeğiyle uğraşıyorlar ya. annem de her ıspanak yaptığında ben burun kıvırırken "bunu yapması ne kadar zahmetli biliyo musun? bunun kilosu ne kadar biliyo musun?" diyip duruyor. la yapma daha ben mi dedim yap diye.
en sevdiğim sebzelerin başını çeker, allah'ın bir lütfu