bugün

Orta anadolu'da bir kentimiz ama aslında bu en ünlü olan Çorum. Adın kökeni ermenice Dzorum (=akım, akıntı)'dır; bu ad, Dzoril (akmak) fiilinin köküne -um takısı eklenmekle elde edilmiştir ve yöreden geçmekte olan bir akarsuya işaret eder. Genel olarak çorum'lar ise şunlardır:

1. Çorum. il merkezi kentimiz. Adı, oradan geçen Çorum çayı'ndan gelir.
2. Çorum. Balıkesir ili Sındırgı ilçesi düvertepe bucağına bağlı bir köy.
3. Çorum. Denizli ili Acıpayam ilçesinde bir dağın adı, çorum dağı'dır. Bunun eteğinde, Güney köyü arazisi içinden bir çay akar. Oradaki, Acığayam ilçesi merkez bucağına bağlı bir köy de Çorum adını taşımaktadır.
4. Çorum. Uşak ili Banaz ilçesinde bir köy. Banaz'ın kuzeydoğu ilerisinde, Banaz çayı'nın kıyısındadır.
5. Çorum. Hatay ili Hassa ilçesinde bir köy.
6. Çorum. Evliya Çelebi zamanında Bitlis kentinde bir mahallenin adı.
Truva filminin Çorum versiyonu.
lisedeyken şu garip diyaloğa şahit olduğum il.

- söle bakim lan bizim atalarımız kimler ?
- hititler dimi hocam.
- lan hitler deseydin bari.
telefon kodu "364"
toplam nüfusu : 597.065
dünya tek bir devlet olsaydı olması muhtemel başkentmiş.

--spoiler--
fransanın tarihine altın anılarıyla geçmiş bir isim olan Napolyon Bir gün sarayında yaptığı basın toplatısında halkına şöyle seslenmiştir...

Bugun Mustafa Malikin seyahetnamesi okudum ve orada Çorum adında bir memleket gördüm..Bu memleket Türklerdedir ve fethedilmesi Fransa için gelecekte çok mühimdir.Hem yerüstü hem yeraltı kaynaklarıyla Çorum tam bir savunma mekanızmazı ve turistik mekandır.Eğer çorumu ele geçirebilirsem tarihteki adımı daha da zirvelere çıkaracak ve çorumu başkent yapacağım...Çorum sadece fransanın başkenti olacak nitelikte bir şehir değildir...Eğer birgün olur da dünya tek bir devlet olursa başkenti Çorum olsun!!!
--spoiler--
güzel türkçemize gobel ve ellam kelimelerini kazandıran ve bunu her lafın arasında tekrar tekrar vurgulayan bir milletin varolduğu kutsal adledilen toprak parçası. aycıca bu şehrin yeni doğan çocukları isim sahibi olmak için bir konutun sıva tuğla yada fayans işlerini yapıp kendini kanıtlaması gerekir
Hızla büyüyen anadolu kenti
-Hitit Festivalleri meşhurdur
-Leblebisini söylemeye gerek yok
-Kayserinin kadar olmasa da mantısı da meşhur *
-Saat kulesi ile özdeşleşmiş
- Mehmet Ali Erbil'in takmış Olduğu ilimiz
(#7863414) 2001'de gitmişsin 2010 da entry giriyosun. (bkz: el insaf)
meşhur sözü ellam değil ellaham diye telaffuz edilir fakat h harfine fazla bastırılmaz. heri sözcüğü de daha çok vurgu anlamında kullanılır. ama tam anlamını bende daha çözemedim. kısacası kendine has bir dili olan sanayileşmiş güzel bir anadolu şehrimizdir.
çanakkale de askerliğe ilk geldiğimde ne kadar çok çorumlu var dedim kendi kendime. acaba, bizler çanakkale savaşında buraya gelmediğimiz için mi, buraya gönderdiler bizi, yoksa buraya geldiğimiz için mi, bu kadar çok çorumlu gönderdiler.

sonra araştırdım ki, yirmili yaşların sonunda olan birisi olarak, kendimden utandım üstelik, çorum dan kalkıp çanakkale savaşı için , çanakkale ye ne kadar çok hemşerim kalkıp gelmiş.
hatta annemin ve babamın köyünden bile dolu insan var. tüylerim diken diken oldu.
en çok şehit veren illerden en başlardayız. allah rahmet eylesin hepsine.
gazi caddesini çok sevdiğim ve 7 yıldır aralıksız yazları tatile (evet vallahi) gittiğim, yarım ankara.

öyle bir yer ki, cidden temiz. gazi caddesi kısa da olsa, balsakız dan alınan dondurmayı yiyerek o caddeyi boylamak mükemmel bir zevk.
ama tavuk döner konusunda kötüler.
sandığımdan daha güzel bir anadolu şehri.orta büyüklükte bir merkezi var.giyim kuşam mağazaları çok fazla.binaları çok yüksek.insanlarının çoğu muhafazakar.fakir değil,zengin de değil.kırıkkale ve yozgata çok yakın.
ankarada sokakları arşınlarken bir seyyar satıcının yanındaki kişiyle konuşurken söylediği replik
-çorumluyum !Çok muyluyum!

vurgusu itibariyle dillere pelesenk oldu.
"senin yaptığını çorumlu yapmaz" sözünde geçen çorumlu'nun memleketi. *
gitmek istemediğim ve sevmediğim baba memleketim olan şehir .
'merkez ilçe'ye bağlı beldeler:

-düvenci
-konaklı
-seydim

köyler ise:

-abdalata
-acıpınar
-ahiilyas
-ahmediye
-ahmetoğlan
-akçakaya
-aksungur
-akyazı
-altınbaş
-arpalık
-arpaöz
-arslanköy
-aşağısaraylı
-atçalı
-ayaz
-ayvalı
-babaoğlu
-balıyakup
-balumsultan
-bayat
-bektaşoğlu
-beydili
-boğabağı
-boğacık
-boğazönü
-bozboğa
-budakören
-büğdüz
-büğet
-büğrüoğlu
-burunköy
-büyükdivan
-büyükgülücek
-çağşak
-çakır
-çalıca
-çalkışla
-çaltıcak
-çalyayla
-çanakçı
-çatak
-çayhatap
-celilkırı
-cerit
-çeşmeören
-çıkrık
-çobandivanı
-çukurören
-dağkarapınar
-değirmendere
-delibekiroğlu
-deliler
-denizköy
-dereköy
-düdüklük
-dutçakallı
-dutköy
-elicek
-elköy
-elmalı
-erdek
-ertuğrulköy
-esençay
-eskice
-eskiekin
-eskikaradona
-eskiköy
-eskiören
-evcikuzkışla
-evciortakışla
-evciyenikışla
-eyerci
-eymir
-feruz
-gemet
-göcenovacığı
-gökçepınar
-gökdere
-gökköy
-güneyköy
-güveçli
-güvenli
-güzelyurt
-hacıahmetderesi
-hacıbey
-hacımusa
-hacıpaşa
-hamamlıçay
-hamdiköy
-hankozlusu
-harmancık
-hımıroğlu
-hızırdede
-iğdeli
-ikipınar
-inalözü
-ismailköy
-kadıderesi
-kadıkırı
-kalehisar
-karaağaç
-karabayır
-karabürçek
-karaca
-karacaören
-karadona
-karagöz
-karahisar
-karakeçili
-karapınar
-kavacık
-kayı
-kazıklıkaya
-kertme
-kılıçören
-kınık
-kınıkdelileri
-kiranlık
-kirazlıpınar
-kireçocağı
-kırkdilim
-kışladeresi
-kızılpınar
-köprüalan
-kozluca
-küçükdüvenci
-küçükgülücek
-küçükpalabıyık
-küçükpalabıyık
-kultak
-kumçeltiği
-kuruçay
-kuşsaray
-kutluca
-laloğlu
-mecidiyekavak
-mislerovacığı
-mollahasan
-morsümbül
-mühürler
-mustafaçelebi
-narlık
-öksüzler
-ömerbey
-örencik
-osmaniye
-oymaağaç
-palabıyık
-pancarlık
-paşaköy
-pembecik
-pınarçay
-pınarcık
-şahinkaya
-salur
-şanlıosman
-sapa
-sarayköy
-saraylı
-sarıkaya
-sarılık
-sarımbey
-sarışeyh
-sarmaşa
-sazak
-sazdeğirmeni
-şekerbey
-şendere
-serban
-serpin
-sevindikalanı
-seydimçakallı
-seyfe
-şeyhhamza
-şeyhmustafa
-sırıklı
-soğuksu
-tarhan
-tarhankozlusu
-taşpınar
-tatar
-teslim
-tolamehmet
-tozluburun
-turgutköy
-türkayşe
-türkler
-üçköy
-uğrak
-ülkenpınarı
-üyük
-yakuparpa
-yaydiğin
-yenice
-yenihayat
-yenikaradona
-yeşildere
-yeşilyayla
-yoğunpelit
yine deli gibi özlemeye başladığım şehir.

hayır böyle bir cennet olamaz. s*ktiğimin şehrini terkedip, on saatlik mükemmel bir yolculuktan sonra sabah 6 sularında çoruma ayak basmak, buradaki türkiyenin en nemli en bunaltıcı en sıkıcı havasını, yurdun en abaza insanlarının arasından sıyrılıp o güzel şehre ulaşmak; işte bunun değerini 45 liralık bir bilete borçlu da olsam, paha biçemem.

gözlerim doldu sözlük.
Çorum turkiyenin en temiz şehirlerinden biridir.
(bkz: bana çorum dan adam çıkıyor dedirtemezsiniz)
amuha korum ile kafiyelidir.
hayatında hiç görmemiş labunyaların beğenmediği şehirdir. pek gezilesi değildir merkezi belki ama memleketim diye demiyorum iyi insanlar yaşar. adı hep çorum olayları ile anılsada bir çok anadolu şehrine göre daha ılımlı insanlar yaşar. çorum olayları en büyük talihsizliğidir bu şirin şehrin.
mercimek'te yetişir.
en enteresan küfürlerin çıkış noktası... mesela; kan grubunu s.keyim gibi.
bilgi edinmek için shrek, shrek2 ve truva filmlerinin çorum versiyonlarını izlemeniz yeterli.
dublaj filmleriyle komedide bir çığır açan ilimizdir.ayrıca en onemlisi benım memleketimdir.