bugün

türkiye'de kara kitap adıyla vizyona giren 2006 yapımı paul verhoeven filmi. başrollerde, carice van houten, sebastian koch, thom hoffman, halina reijn, waldemar kobus ve derek de lint'i görüyoruz. hollanda nazi işgali altındayken, yahudi bir kızın başından geçenler konu edilmiş. romantik ve erotik sahneler içeriyor. izlenesi...
afişi;

http://mindfood.no-distan...ctures/909.jpg?1165828810
paul verhoeven'in gerçek olaylardan esinlendiği filmi. son ana kadar yüksek bir tempoda devam eden film kesinlikle izlenmeli.
2. dünya savaşı filmi. yahudi filmi de diyebilirsiniz. filmde senaryo sıradan, olaylar çok hızlı gelişiyor. imdb de 8.0 puan alması da şaşırtıcı bence. tek iyi tarafı bolca çıplak sahne var, filmin yarısından sonra sıkılıp sadece o sahnelere bakıp filmi sildim.
"bir paket çikolata hayat kurtarıyormuş ulan" dedirten, ama yine de son derece kaliteli ve sürükleyici film.

filmde bazı absürdlükler olsa da, görmezden gelebiliriz, evet.

(bkz: kara kitap)
(bkz: paul verhoeven)
--spoiler--

hollanda 1944... ikinci dünya savaşı’nın son yıllarında güzel şarkıcı rachel stein; tsjempkema ailesinin yanında,
hollanda kırsalında saklanmaktadır. bir zamanlar popüler ve zengin bir şarkıcı olan rachel;
şimdi avrupa’daki bir çok yahudi gibi ailesinden ayrı, her an gestapo tarafından yakalanma korkusuyla savaşın bitmesini beklemektedir.
geçici güvenli evi, alman savaş uçaklarının ateşi altındaki bir müttefik hava bombardımanı sırasında yıkılır.
rachel; kendisini güvenli bir yere ulaştırmaya söz veren rob isminde sempatik bir genç ile tanışır. sonraki sabah rachel’ı
şehirdeki kontağı ile tanıştıran rob; ailesini bulup, kurtarılmış topraklardan sınır dışına çıkıp kaçmayı planlamaktadır.
hollanda’da gizlice yahudileri sınır dışına kaçmalarına yardım eden bir avukat olan mr. smaal ve karısının evine gelirler.
mr. smaal; gönülsüzce de olsa, rachel’ı düşman hattından geçirip müttefik topraklarında ailesiyle buluşması için ayarlama yapacağını söyler.
fakat tehlikeli bir nehir geçişi sırasında tekneleri alman devriyelerince pusuya düşürülür.
nazi’ler acımasızca teknedeki herkesi öldürürken rachel; nehre atlayıp kurtulmayı başarır.
sonraki sabah rachel; hollanda direniş örgütü'nün liderlerinden biri olan gerben kuipers tarafından kurtarılır.
nazik ve cömert bir adam olan kuipers; rachel’e bir iş ve güvenli bir ev önerir. fakat ailesinin canice katliamını unutamayan rachel;
direnişe katılıp almanlar’a karşı savaşmaya karar verir...

basic instinct ve the fourth man filmlerinin yönetmeninden; ikinci dünya savaşı'na hollandalı bir yahudi'nin bakış açısından destansı bir film..

--spoiler--
eğer bu filmde kaliteden bahsediliyorsa, utorrent yaşantımdan çıkışımı vermek isterim..

dava şu, olay mı ayrıntılara saklanmıştı? yoksa ayrıntılarda mı olay arayacaktık? savaş filmi böyle olsaydı eğer, savaşlar böyle olmazdı. yalandan delilik yapmaya gerek yok, ''çok iyi, inanılmaz da iyi sahneleri vardı, oh mis.'' diyene pekiyi vermiyolarmış. amaç savaş filmi yapmaksa yazıklar olsun yok amaç başka bi şeyse biz okuyarak da öğrendik.

ki ben yaşar usta! bunca yıllak yaşantımda hiçbir filmi yarıda kesmedim. nice sanatsal imgelerin incelenmesi için direndim, yi yi'yi bile yarıda kesmedim, paralel hikayelere dinginliğe dayandım. fekat bu fazla! bi dakika bile durmadım çektim fişi. anlıyorsun değil mi..*