bugün

yağmurlu günde, müzik dinleyerek yapılması tavsiye edilir. çok değişik ve güzel bir aktivite.
aklımıza hemen adalet için işi gücü bırakıp ankara dan istanbul a yürümek eylemini getirir.
görsel
Böyle suyu takip ederek ormanlarda yürümek.
Gunde kilometrelerce yuruyorum malesef.
günde ayak, bacak ve kalp sağlığı için en az 1 saat yapılması gereken aktivite.
moral bozuk iken, iyi geldi diyebileceğiniz, en rahatlatıcı aktivitelerden birisidir.
Genlerimizde bulunan atalarımızdan miras bir eylemdir. Eğer üşengeç biri değilseniz, eve kapanıp kalmadıysanız gün içerisinde en fazla yapılan eylemlerden biridir.

Türk'ün aslı olan yörük kelimesinin de yürümekten geldiği ifade edilir. Bir atasözünde de it ürür, kervan yürür diye geçer. Meşhur bir siyasetçimiz ise yollar yürümekle aşınmaz demiştir. Peki neler için yürürüz: eve gitmek, okula, işe gitmek ve dönmek için yürürüz, oralardan dönerken yürürürüz, çarşıya, pazara, markete giderken yürürüz, kiralık ev ararken, iş ararken, doğada yürüyüş yaparken, canımız sıkkın olduğunda, düşünmek, yalnız kalmak istediğimizde, adalet ararken, protesto ederken, mitinglerde, grevlerde, kutlama günlerinde kortejlerde yürürüz. Hayatımızın her anında vardır. Yürümek güzeldir, eğer yürüyebiliyorsanız bu daha da güzeldir.
görsel
Bugün biraz bokunu çıkardığımdır.
daha sağlıklı yaşamamız için bolca yapmamız gerekendir . Uzmanların tavsiye ettiği adım sayısı günlük 10 000 dir , ruhsal ve bedensel sağlığımız için yürüyelim , yürütelim arkadaşlar.
görsel

görsel

görsel

Sıkılmadan yaptığım eylem.
görsel
insanı ruhen rahatlatan bir eylem.
Kisin guzel yazin illet.
Koşarak katedilemeyecek mesafelerde denenen yol. Nefesinizin yetmediği anlarda işe yarar. Bu da bakış açımızı değiştirir. Her zaman varmak için koşmak gerekmez.
Bir yengece, doğru yürümesini asla öğretemezsiniz.

Aristophanes
YÜRÜMEK sadece bedene değil, ruha da iyi geliyor. Yalnızca bedeni değil, ruhu da hafifletiyor. Düzenli yürüyüş alışkanlığı edindiğimizde ruhumuzda bakın neler oluyor…
- Serotonin artıyor: Beyinde ve bedende serotonin artışı mutluluğa açılan en büyük kapıdır.
- Endorfinler pik yapıyor: Bedenin “ev yapımı” morfin benzeri bu maddeleri, ağrıyı azaltıp iyilik hissini arttırır.
- Noradrenalin çoğalıyor: Bu da “iyi hormonlar”dan biridir. Ve bu da sizi güvenli, mutlu, keyifli, pozitif biri yapan doğal bir güçtür.
- Feniletilamin devreye giriyor: En ilginç gelişme belki de bu! Egzersiz sırasında artan feniletilamin seviyeleri bedeni ve ruhu adeta “uçuruyor”! Unutmayın: “Âşık olma duygusunu güçlendiren” de yine aynı maddedir. Bütün mesele daha çok feniletilamin için daha tempolu ve uzun yürümenizde.

DÜZENLi YÜRÜMENiN 15 FAYDASI
- Kilo kontrolüne yardım eder.
- insülini dengeler, diyabeti önler.
- Hipertansiyonu engeller.
- Uykuyu düzenler.
- Stresi azaltır, iyilik halini destekler.
- Kalbe, akciğere güç verir.
- Kası, kemiği sağlam tutar.
- Bağışıklığa destek olur.
- Cinselliği takviye eder.
- Damarları genç ve elastik tutar.
- Kolesterolü dengeler.
- Bizi fit ve formda biri yapar.
- Belleği kuvvetlendirir.
- Mutluluk hissi verir.
- Yaşam süresini uzatır.
"Yürümek mekândan yoksun olmaktır. Yok olmanın ve kendine aidiyetinin peşinde olmanın belirsiz operasyonudur."

michel de Certeau.
her gün yapabildiğimiz ve buna şükretmemiz gereken eylem, bunu yapamayanların var olduğunu asla unutmamalıyız. her yıl 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olarak kutlanıyor. dünya sağlık örgütü ve sağlık bakanlığı günde 10 bin adım atmanın sağlığa pozitif etkisi olduğunu söylüyor.

10 bin adım belki ilk başta fazla gelebilir, ancak daha düşük hedefler vererek yürümeye başlayabilirsiniz. bunları takip edebilecek çeşitli uygulamalar var. akıllı dediğimiz telefonlara programları indirebiliyorsunuz. (neresi akıllıysa artık bu telefonun *)

yürümek için illaki bir parkurda, sahil kenarında yada ormanlık alanda olmanıza gerek yok, kendinizce çözümler üretebilirsiniz. benim bulduklarım; markete, ekmek almaya, yakın yerlere yürüyerek gitmek. Servisten/dolmuştan erken inip yürüyerek eve gitmek. oğlumu alıp, parka veya oyun alanına yürümek ve bir şekilde günlük hedefi tamamlamak. yürümeyi sevmiyorsanız bunların hiç birisinin size bir anlam ifade etmediğinin farkındayım, buna yapabilecek bir şeyimde yok, çünkü etki alanımın dışındasınız. * hepimiz yetişkin bireyleriz, bunu yapmak zorunda değiliz.

yine de; sağlığınız için yürüyünüz, kendiniz için yürüyünüz, unutmayınız ki
"sağlam kafa sağlam vücutta bulunur"

görsel

https://www.ntv.com.tr/sa...en,zA9HHXlbjkW1ipEC1v3ijA
fiillerin en güzelidir belki, benim için hayal kurma mekanıdır, bir fiil değildir, isim fiil olmuştur nazarımda. bazen eve giden yolumu uzatırım hayalim yarıda kesilmesin diye.

düşüncelerim şekilleniyor yürürken. güzeldir yürümek, kulaklık ve hafif rüzgar, mekanın objeleri oluverir. güzeldir çok güzeldir yürümek.
Bugün unide ki hocamın gençler arasında ki kullanımını yeni öğrendiği kelimedir.
bir de felç olup yürüyememek var!
allahümme ya hafiz.
Sizi bilmem ama disko yıllarını geçtiğimize göre hoşlandığımız kişiye yazma ima etme vs gibi tanışmaya çalışma durumu olmadı mı çamur atmadan kibarca yaklaşıp dış kabuğunuzun altındaki o Harika insanı ürkütmeden tanıtın.

Zira ben bu işi pek beceremem
görsel
Rahatlatır, hele bir de o iftardan sonra yapılıyorsa müthiş bir şeydir.
Kafayı değiştir, her yer bizim.