bugün

kariyerinin zirvesindeki iken wembley'de ingiltere ile oynanan milli maçta 8 * gol yiyerek kova lakabını alan ve kariyeri tepe taklak olan eski milli kalecimiz.
Fatih Uraz ile aynı kaderi paylaşmaktadır. Yasar'ın kotu performansı uzerine teknik direktor Fatih'e gorev vermistir. Bu sebepten basında Fatih ile Yasar'ın arsında ikisinin kuskun olduguna dair haberler cıkmıstır. Bunun uzerine bir basın toplantısı yapılır ve Fatih'in soyledigi sudur:
"Biz Yasar'la o kadar iyi anlaşıyoruz ki yedigimiz içtigimiz ayrı gitmiyor."
dünya karmasına seçilmiş ilk türk kaleciymiş.*
ingiltere ye maç yapmaya gittiklerinde otel resepsiyonundan çay isteme şekli ile beni dumura uğratan büyük kaleci.yaşar ve arkadaşı 232 nolu oda da kalıyorlarmış. ve aralarında şöyle bir muhabbet geçmiş.

arkadaşı: ya yaşar senin ingilizcen vardır. bize 2 çay söylesene.

kaleci yaşar: tamam söyleyim.

resepsiyonu arar.

kaleci yaşar: please, two three two * two tea.
8-0 lık ingiltere maçının kahramanı.
bu maçta 5. yada 6. golü yedikten sonra trt spikerinin dedikleri:
"evet sayın izleyiciler, ingilizlerin bir atağını daha gol yiyerek savuşturduk"

maçin 90.cı dakikasi ve ingilizler bir gol daha atıyorlar ve spiker yine patlatıyor bombayı:
"evet sayin izleyiciler, maç bitti daha gol yiyoruz"
sanılanın aksine dünya karması na çağrılan ilk türk futbolcusudur kendileri. ancak asker olduğu için dönemin başkanı ali şen isa ertürk ü göndermiştir. en iyi günlerini yaşadığı sarıyer de atılan 12 penaltının 7 sini kurtarak ayrı bir rekorun sahibidir aynı zamanda. penaltıcı kalecilerin ilklerindendir, türkiye 1.liginde 5 golü vardır. *
kaleci yaşar'ın anıları;

ASLINDA Ingiltere ile 1984 yılında oynayacagımız o maça kadar kalede geç' dediler. Inanın 1 ay
sürekli yan top çalıstık. Ancak o gün yedigimiz 8 golden 3'ü yan toptandı. Adamların nasıl gol
atacagını biliyor ama çaresini bulamıyorduk. Hayatımda oynadıgım en tuhaf maçtı. Düsünün sahada 22
kisi var ve 20 tanesi bana bakıyordu.

ÇÜNKÜ maç hep benim kalemin önünde oynandı. Top sanki duvara çarpıyordu bana geri geliyordu. Maçtaki
tek şutumuzu Erdal Keser atmıstı. Belki bin maç yapsak 8 olmazdı. Ama oldu. 40'inci dakikada beni
çıkarın diye bagırdım. Hoca baska alana degisiklik yaptı ben sahada kaldım 8 golü de ben yedim.

Maç sonu TRT spikeri geldi 'Ne hissediyorsun' dedi.
Adamın suratına baktım 'Ne hissedeyim ki' dedim..

Wembley'deki 5-0'lik maç
BIR DE 5 gol yedigim bir Ingiltere maçı daha var. Abdülkerim, Lineker'i, Rasit Çetiner de Hoddle'i
tutuyor. Bir korner sirasında, Abdülkerim ceza sahasinda resmen 'Lineker'i gördünüz mü beyler?' diye
sordu. Rasit de, 'Az önce buralardaydi' yanıtını verdi.

Maç mı, makara mı belli degildi. Tabii 8 gollük maçtan sonra bu 5'lik karsılasma ciddiye alinmadı.
Ama bizim bu maça bir gidisimiz var, inanılmaz. Abdülkerim Wembley'deki ilk idmana giderken bir kaç
futbolcu ile birlikte yaris yaptılar. Wembley'e ayak basan ilk biz olalım dediler.. Abdülkerim sanki
Neil Armstrong gibiydi.. 'Aya ilk ben ayak basacagim' diyordu.

Bu da ikinci 8-0'in öyküsü
KALECI Fatih ile Milli Takim'da oda arkadasıydık.
Ingilizler'den 3 maçta 21 gol yiyince (Bir 8 de Fatih yemisti) gazeteler 'Fatih ile Yasar öyle iyi
arkadaslar ki, yedikleri (!) içtikleri ayri gitmez' diye yazdı.

Ikinci 8-0'lik maçta kalede o vardı. Çünkü ilk 2 maçta 13 gol yedigim için oynamayacagımı
biliyordum. Fatih sürekli beni sıkıstırıyor ve 'Abi ne olur, 8 olur mu?' diye soruyordu. Ben de,
'1-2 olur fazla olmaz' diyordum. O kadar çok sordu
ki, bir gün darlandım, 'Yeter be. 7 olur, 9 olur ama 8 olmaz. O bana has!' deyip sıyrıldım. Maç 8
olunca, Fatih, 'Abi be! Senin yapacagın tahmin bu kadar olur' dedi, gülüstük.

Bunlar da efsane anılar
8-0'lik bir ingiltere macında 5. yada 6. golü yedikten sonra TRT spikerinin dedikleri:
"Evet sayın izleyiciler, ingilizlerin bir atağını daha gol yiyerek savuşturduk"

macin 90.cı dakikasi ve ingilizler bir gol daha atiyorlar ve spiker yine patlatıyor
"Evet sayin izleyiciler, mac bitti daha gol yiyoruz"

http://www.komikler.com/k...orum/baslik.php?tid=34099
zeki, esprili, içten ve kendiyle de rahatlıkla dalga geçebilen, sevimli bir insan.

kalecilik zamanlarında ise aslında çok başarılı olan ama 8-0'lık maç gibi, geçirdiği birkaç şanssız maç yüzünden adı çıkan bahtsız kaleci.
"kotu kaleci olsam fenerbahce'nin ve milli takimin kalesini bana teslim ederler miydi?" diyen ve lakabini "her futbolcunun bir lakabi vardir, kimininki kraldir bana da kovayi munasip gorduler" diye aciklayan mutevazi kaleci.
şu anda antalya'da yaşayan ve sosyal bir dernekte oldukça yaralı işler yapan büyük insan.
ingiltere'de 8 gol yeme rekorunu hakan arıkan ile paylaşan kaleci.
espri yumağı kaleci. rıdvan dilmen'den aklımda kaldığı kadar alıntı ile; ingiltere'nin bize sekizlik tarife yaptığı maçlardan biri. o zaman dünyanın en iyi forvetlerinden sayılan lineker, kendisinin ben diyeyim üçüncü, siz diyin dördüncü golünü atıyor. bunun üzerine yaşar, lineker'e sarılıp alnından öperek;

- at koçum at. bana burada ahmetler, mehmetler gol atıyor. hiç olmazsa sen at.
halit kıvanç* a '' evet ingiltereyi bunalttığımız dakikalar yapma yaşar yapma yaşar 8 0 oldu'' gibisinden türk futbol tarihine geçmiş bir cümle kurduran adam. yanlız aynı pozisyonda hem ingilizleri bunaltıp hem gol yemek yanlız bizim takıma mahsus bir özellik olsa gerek. gerçi halit abiye de yüklenmemek lazım. milli takımı 8 gol yemiş bir seyirciye maçın kalanını aktarmak zor olsa gerek.
kendisi nevşehirli olup sırasıyla altındağspor (1969-1972), gaziantepspor (1972-1981 ve 1991-1993), fenerbahçe (1981-1987 ve 1990-1991), malatyaspor (1987-1988) ve sarıyer'de (1988-1990) oynamıştı.
Şu an Hacettepe'de kaleci antrenörlüğü yapmaktadır. Vay Hacettepe'nin haline diyorum.
rıdvan dilmen in anlattığı bir hikayesinde yine ingilizcesi ile ön plandadır.
meşhur ingiltere maçında rıdvan dilmen toplam sekiz kez topa değmiş * maçın son on dakikasına girilmiştir. dokuzuncu kez topa değmek için top beklenir, ancak kaleci yaşar topu vermez. bu sırada hakem yaşar ın yanına gider birşeyler konuşurlar.
ne konuştunuz diye sorulduğunda yaşar yine meşhur ingilizcesini konuşturmuş, hakeme yalvarmıştır.
- refri pliz finiş
kaleci yerine stand upcı olması lazımmış anılarını öyle güzel anlatıyorki.
not defteri adlı programda ne kadar makara olduğunu bir kez daha göstermiştir. rıdvan dilmeni ekranda bizi televizyon başında yarmıştır. Bulun izleyin sadece.
kalecilikteki anılarını, bir kitapta toplayarak efsaneler arasına girmesini beklediğim, bir zamanların milli kalecisi lakabı kova olan komik insan. şöyle bir anısı vardır ki yarar:
"Göteborg maçında isveç'teki maçta
yeniliyorduk, bizden 2 kişi kırmızı kartla atılmıştı, zaten mağluptuk, Abdülkerim delenmiş maçın hakemi yabancı, bizim Apo dil falan bilmez bir yerden bir küfür duymuş yarım yamalak hakeme sallıyor, bir baktık Apo hakemin karşısına geçmiş, ellerini kaldırmış 'F...Me, F... Me' diye bağırıyor, hakemin gözler faltaşı gibi açıldı, 'ulan ne diyor bu manyak' der gibi bakıyor Apo'ya, Apo ısrarla 'F... Me' diye söyleniyor falan hakem neye uğradığını şaşırdı, rakip takım futbolcular gülüyor, biz de Apo'yu çekiştiriyoruz 'lan Apo manyadın mı oğlum o küfür öyle değil' diyoruz."
Ntv de rıdvan dilmen yaşar la ilgili bir anısını anlatıyor:

Meşhur ingiltere maçlarından birisi. Lineker yaşar a golü atıp seyirciye doğru sevinçle koşmak ister. Lineker de o sıralar fırtına gibi. Epey büyük hayran kitlesi felan var. Neyse lineker seyirciye doğru hamle yapar ama yaşar adama belinden sarılır bırakmaz; seyirciye gitmesine engel olur. Lineker durumu anlamaz. Yaşar o arada bombayı patlatır.

- At aslanım sen at. Ahmet ler Mehmet ler atıyor bana. Hiç olmazsa sen at !
8-0'lık ingiltere mağlubiyeti sonrası yaşanan enstantaneleri anlatışı muhteşemdir.

--spoiler--
aslinda ingiltere ile 1984 yılında oynayacağımız o maça kadar inanın 1 ay sürekli yan top çalıştık. ancak o gün yediğimiz 8 golden 3'ü yan toplardandı. adamların nasıl gol atacağını biliyor ama çaresini bulamıyorduk. hayatımda oynadığım en tuhaf maçtı. düşünün sahada 22 kişi var ve 20 tanesi bana bakıyordu.

çünkü maç hep benim kalemin önünde oynandı. top sanki duvara çarpıyordu bana geri geliyordu. maçtaki tek şutumuzu erdal keser atmıştı. belki bin maç yapsak 8 olmazdı. ama oldu.40'inci dakikada beni çıkarın diye bağırdım. hoca başka alana değişiklik yaptı ben sahada kaldım 8 golü de ben yedim. maç sonu trt spikeri geldi 'ne hissediyorsun' dedi. adamın suratına baktım 'ne hissedeyim ki' dedim..

wembley'deki 5-0'lik maç bir de 5 gol yediğim bir ingiltere maçı daha var. abdülkerim, lineker’i, raşit çetiner de hoddle'i tutuyor. bir korner sırasında, abdülkerim ceza sahasında resmen 'lineker'i gördünüz mü beyler?' diye sordu. raşit de, 'az önce buralardaydı' yanıtını verdi. maç mı, makaramı belli değildi. tabii 8 gollük maçtan sonra bu 5'lik karşılaşma ciddiye alınmadı. ama bizim bu maça bir gidişimiz var, inanılmaz. abdülkerim wembley'deki ilk idmana giderken bir kaç futbolcu ile birlikte yarış yaptılar. wembley'e ayak basan ilk biz olalım dediler. abdülkerim sanki neil armstrong gibiydi.. 'aya ilk ben ayak basacağım' diyordu. bu da ikinci 8-0'in öyküsü

kaleci fatih ile milli takım’da oda arkadaşıydık. ingilizler' den 3 maçta 21 gol yiyince (bir 8 de fatih yemişti) gazeteler 'fatih ile yaşar öyle iyi arkadaşlar ki, yedikleri içtikleri ayrı gitmez' diye yazdı. ikinci 8-0'lik maçta kalede o vardı. çünkü ilk 2 maçta 13 gol yediğim için oynamayacağımı biliyordum. fatih sürekli beni sıkıştırıyor ve 'ağabey ne olur, 8 olur mu?' diye soruyordu. ben de, '1–2 olur fazla olmaz' diyordum. o kadar çok sordu ki, bir gün darlandım,' yeter be. 7 olur, 9 olur ama 8 olmaz. o bana has!' deyip sıyrıldım. maç 8 olunca, fatih, 'ağabey be! senin yapacağın tahmin bu kadar olur' dedi, gülüştük. 8-0'lik bir ingiltere maçında 5. ya da 6. golü yedikten sonra trt spikerinin dedikleri: "evet sayın izleyiciler, ingilizlerin bir atağını daha gol yiyerek savuşturduk" maçın 90.dakikası ve ingilizler bir gol daha atıyorlar ve spiker yine patlatıyor "evet sayın izleyiciler, maç bitti daha gol yiyoruz..."
--spoiler--
8-0 lık ingiltere maçında daha maçın bitmesine 15 dk kala 'refree finish finish'diyerek maçı bitirmesini söyleyen ingilizceye de hakim olduğu görülen o unutulmaz kaleci.....
hakemin bitiş düdüğünden sonra da gol yemeye devam eden, bir diğer lakabı da kumbara yaşar olan türk futboluna dip noktasını yaşatmış kaleci.
içinden top geçen adam. (bkz: casper yaşar)
beşiktaşın 8-0 lık yenilgisi ardından "maçın 9-0 olmaması için çok dua ettim yoksa rekorum elimden gidecekti" diyebilen sevgili , saygıdeğer abimiz ,büyüğümüz.