bugün

kayseri yöresine özgü, lahmacuna benzer bir yemek.
kayseri'ye özgü, cok ama cok güzel bir yemek. lahmacunun daha incesi ve sarımsaklı yogurtlusu.
hayatımda sadece iki kez yemiş olmama rağmen , bağımlısı olduğum bir yemek. *
şeklen bakılınca lahmacunu andırır. ancak boyut olara daha ufaktır. yemesi oldukça zordur. her yiyişte değişik taktikler geliştirilir.
istanbul cevahir de kaşıkla adlı restoranda anne yapımına benzemese de gayet lezzetli versiyonu yenilebilen ve sarımsağın kayseri mutfağındaki otoritesinin sembolü yöresel yemek.

salça, biber, soğan ve kıyma ile pirişilmiş sos yeni pişirilmiş şebitlerin her birine yedirilir. şebitler üst üste dizilir, yükseklik ailenin açlık durumuyla doğru orantılı olarak yıkılana dek artabilir. daha sonra meydana gelen büyük lezzetli cisim pasta keser gibi dörde bölünür. tabaklara servis edilir. yanına da sarımsaklı yoğurttan ziyade yoğurtlu sarımsak koyulur. 4e bölünmüş yağlama parçaları küçük rulolar şekline getirilir, bu sırada kullanılacak tek yardımcı eldir. parçalar yoğurta bana bana yenir. yenir ve yine yenir.. kolesterol açısından son derece yüklüdür bu arada..
sarımsaklı yoğurt olmadan tadı anlaşılmayan kayseri yöresine ait bir yemektir.
Kayseri Mantısına tercih edilesi Kayseri yemeği. Yufka üzerine serpilmiş yağlı ve salçalı kıymadan ibarettir basitçe. Üzerine sarmısaklı yoğurt dökülerek yenilir.
yıkama'nın kardeşidir. araçların yıkandıktan sonra malum motorlarındaki ufak bakımlarını da anlatmaya çalışan kelamdır bu.
kayseri'nin en önemli lezzetlerinden biridir. başka illerde bilinmeyen bir taddır.

şehir dışında yaşıyorsanız, anneye bir telefonla sipariş verilebilecek yemektir.
anne bir kavanozun içinde önceden hazırlanmış yağlamanın o kıymalı, salçalı baharatlı harcını yollar. yanında da hafif pişirilmiş şebitleri yollar. sizin yapmanız gereken tek şey, şebitleri hafifçe teflon tavada , harcı da tencerede ısıtmaktır. sonra harcı şebitlerin üzerine yayarsınız. sarımsaklı yoğurdu da hazırladınız mı, tamamdır. afiyet olsundur.
yemeye başlamadan önce gözünüzün doyması gerekir ki aksi halde mide fesatı geçirme ihtimaliniz çok yüksek... ahan da kendisi de böyle birşey;

http://www.deryadanlezzet...oads/2008/05/yaglama3.jpg

yogurdu çeyrek dairelik dilimin içine dök, çatalın iki ucu arasına hamurun alt kısmını köşesinden itibaren geçir ve kıvırttır şimdi, rulo gibi olunca tek hamlede ağzına götür, iki ısırıkda bitir işi... afiyet olsun...
özellikle bağlarda sıkça yapılan, kilo aldırmasına rağmen hiç düşünülmeden yenilen kayseri yemeğidir.
ince şebitler (lavaş) sac üzerinde pişirilir, kıymalı harç üzerine yayılır her şebitte bu tekrarlanır ve bütün şebitler kat kat
koyulur.
sonra yuvarlak olan şebitler artı şeklinde kesilir ve her bir parça rulo yapılıp sarımsaklı yoğurda batırılarak afiyetle, iştahla yenir. başka bir ismi yoktur sadece yağlama.
annemin yaptığı 2. enfes yemek kayserili annem olsun dedirten lezzet. *
pancake usulü servis edilir. üst üste yıgıldıktan sonra yogurt dökülür, bölünür, yenir.
kayseri'ye ait manyak lezzetli bir yemek. yeni tanışmış olmama mı yanayım, bunca sene bilmiyor oluşuma mı yoksa alacağım kilolara mı bilemedim...
çok ama çok güzel bir yemek. hem yapıyorum, hem yiyorum. üstelik kilo da almıyorum iyi mi?
daha 2 gun once yedigim vazgecilmez enfes lezzet.
Bugün ilk defa gittiğim Kayseri'de mönüyü getiren garsona "yahu bu ne, iyi bişi mi" diye sormamla beraber içerisine düştüğüm macera sonucu tükettiğim, daha önce benzer bir lezzetini tatmadığım yöresel, harika bir yemek.

not: üstüne künefe iyi gidiyor.*
kayseride öğrenci olduğum yıllarda sürekli kilo almama sebep olan , bağımlılık yapan süper yemek.
annemin uğuruna partiler verip (evet yağlama partisi) tüm eşi, dostu, konuyu, komşuyu semirtmeye çalıştığı inanılmaz tat. özellikle yufkalar hafif gevrek kıvamda ve sosun yağını daha tam çekmedilerse uğruna ölünebilecek lezzet. yalnız yer sofrasında yenmesi en makbulüdür zira yedikten sonra insan en fazla yuvarlanarak sofradan uzaklaşabilir.
kayseri denince akla bir erciyes iki yağlama 3 yağ mantısı gelir.
pastırma ve sucuğu geride bırakacak kadar güzeldir.
uğruna destanlar yazılası bir yemek türüdür. lavaş ekmeğin kolay ulaşılabilir pozisyona gelmesiyle yapımı %85 ölçülerinde kolaylaşmıştır. eskiden o hamuru açmak vardı...
Şebit denilen ince yuvarlak lavaşın üzerine kıymalı, domatesli, salçalı sos sürülerek, üst üste yağlanıp sonra bıçakla pasta şeklinde kesilip sarımsaklı yoğurt ile yenilen fazla kaçırıldığında kıvrandıran ağır ama nefis Kayseri yemeğidir.
canı sağolasıca bir yazarın aklıma düşürdüğü ve akabinde canımı çektirdiği überötesi kayseri yemeği.

et, hamur ve sarmısaklı yoğurdun mükemmel uyumu. ulan yaptıracak adam da yok ki, naapsak?
Kayseri'nin kreple yarışacak yöresel yemeğedir.
bu akşam itibariyle yapılması için ev halkına siparişini verdiğim ve akşama bana orgazmik saatler yaşatacak übertesi yemek.
kayseri durağımızda tattığımız lezzettir. 'bunu yapmakta ne var ki ben bunun daha iyisini yaparım' diyerek aylar önce aile fertlerine söz verdim. yoğun aile baskısı sonucu dün akşam sonunda yaptım.

internetten tarifine bakmadım, sadece gözlemlerimle yağlamayı şu şekilde yaptım:

mayalı yumuşak bir hamur yoğuruyoruz. ele yapışacak kıvamda. mayası gelmesi için dinlenmeye bırakıyoruz.

üstüne sürmek için şöyle: bol yağda * kıymayı ve soğanı kavuruyoruz. bir kaşık salça ilave ediyoruz. ve soğumaya bırakıyoruz.

hamurun mayası gelince bir çorba kaşığı miktarınca pazılar yapıyoruz. onları merdane yardımıyla açıyoruz. teflon tavada * pişiriyoruz. sonra hazırladığımız malzemeyi üzerine sürüyoruz, tekrar pazı açıp pişirip üzerine koyuyoruz. kat kat bir hamur bir iç malzeme ekliyoruz...

püf nokta: benim yaptığı iç malzeme çok yağlı olmuş, mümkünse daha az yağ eklenebilir... ama kuru kalmaması için hamurun her yerine sürmek lazım.

aile fertlerinin görüşleri:

eşim: kim bilir bir daha ne zaman yapacaksın... artık bu lezzeti unuturuz.

kızım: anne çok lezzetli olmuş, çok sevdim..

oğlum: yağı çok değil mi anne..