bugün

entry'ler (2489)

sözlük yazarlarının duyuruları

26 nisan'da izmir Kitap fuarında imza günüm var, sözlük yazarlarını beklerim.

basil zaharoff

hayatından çok güzel senaryo yazılabilir, ilginç biriymiş. adını not ettim. ahaha

masa takumı

japon bir müzisyen.

https://www.youtube.com/watch?v=mJ2IHRNPNuM

https://www.youtube.com/w...h9uveyzub2LoQjP__S1H9MDsg

ebu bekir muhammed bin zekeriya razi

deist doktor. kendisi ile ilgili birkaç yıl önce bir kitap bölümü hazırladım. fakat kitap basılmadı, yarım kaldı vs.... kitaplarını okuyunca çok beğendim ve hayranı oldum. aslında adı ebu bekir ama ben ona zekeriya (babasının ismi) demeyi tercih ediyorum. Zekeriya bence daha görkemli ve ihtişamlı bir isim. çok zeki yahu, bildiğiniz gibi değil, üstün zekalı... öyle böyle değil yani... dini eleştirmiş... eee... üstün zekalı birini edebi bazı argümanlarla ikna etmek kolay değil tabiii...

neyse efenim asıl konuya gelelim. ben zekeriya ile ilgili bir senaryo yazdım. 120 sayfayı geçti. bir aşk hikayesi üzerinden zekeriya'nın başına gelenleriyarı dram/yarı romantik komedi üzerinden anlatıyorum. islam'da kadının konumu ve değeri de senaryomda tartıştığım ana konulardan biri. elbette zekeriya deist olduğu için din eleştirilerini de tartıştığı ilim meclisleri senaryoda yer aldı.

sonuç: kitap olarak yayınlayım diyorum ama biraz korkuyorum, din eleştirisi olduğu için tepki çekeceğim diye. *i

haruki murakami

"Kurgu yazmanın zevklerinden biri de bu; kendi filmimi sadece kendim için yapıyorum." H.Murakami

kadın düşmanları

Tolstoy şöyle demiş: "Kadını toplumun, hayatın gerekli bir rahatsızlığı olarak görün ve mümkün olduğu kadar sakının." Barfly Filmi/Mickey Rourke

sanat

Picasso der ki, sanat esasında kandırmacadan ibarettir. Bullet Filmi/M. Rourke

film replikleri

kaderini kontrol etmezsen, kader seni kontrol eder. Suikast Treni/Brad Pitt

film replikleri

"(O) çok tuhaf biridir. Asla arkasına dönüp bakmaz. Bunu yapmak için güçlü olmak gerekir. Çoğu insan geçmişten çıkamaz. Ben mesela...Ama o arkasına dönüp bakmıyor bile..." Denizin Kıyısında/Brad Pitt

ölünce cennete gideceğini zannetmek

Geçenlerde izlediğim bir film repliğini akla getirmiştir:
a-"(Tanrı'ya) inanır mısın?
b-Hayır
a-"ben inanırım, ancak o zaman karıma kavuşabilirim." Denizin Kıyısında/Brad Pitt

iğne korkusunu yenmek

sağlık çalışanları genel anlamda sıkıntılı tipler, stresin çok yoğun olduğu ortamlarda çalıştıkları için zamanla tükenmişlik sendromuna yakalanıyorlar. evlenmeyi geç, arkanıza bakmadan kaçın derim.

yüksek fiyatlara alışmak

insan her şeye alışan bir varlıktır. tolstoy

sevgilinin çok yoğun olması

bir tanıdığın oğlu doktor. ortopedide günde en az 20 hastayı ameliyat ediyorlarmış. bu bir ara nişanlandı. kızın işi yarım gündü, kolay bir mesleği vardı. buna sürekli trip atıyormuş, beni neden aramıyorsun, benimle ilgilenmiyorsun diye. kızla ayrıldılar ve bu doktor, kendine doktor bir kız buldu. beni ancak doktor olan anlar, demiş. meslektaş evliliği empati açısından çok isabetli bulduğum ve savunduğum evlilik türlerinden biri.

sözlük yazarlarının akşam yemekleri

patatesli * ve ıspanaklı börek yaptım.

yazarların bugünkü mutluluk sebebi

vergimi ödedim sonunda. üç kuruşluk evin başıma açtığı dertler.

dizilerde kürt repliği

ceviz kıram yersin.

uykusuzluga cozum

alerji hastalığına yakalanın, 24 saat deliksiz uyuyabilirsiniz. gün boyu yorgun ve uykulu hissedip, hatta saatlerce uyuduktan sonra gece yine ayni performansla uyumak mümkündür. allerset de uyku yapıp üstüne tuz biber oluyor. hayat kalitem %30 lara kadar düştü be sözlük.

bir ay boyunca sadece çilek yiyip süt içmek

çok zorlu diyetler ve kalori eksikliği ms gibi ciddi hastalıkları tetikliyormuş. dengeli ve azar azar her şeyden yemek lazım. bazı diyetler akıllara zarar, diyetisyen dediğin biraz sağduyu sahibi olmalı yahu.

şu an neye ihtiyacın var

biri sahur yemeğini hazırlayıp beni çağırsa güzel olurdu.

sözlük yazarlarının akşam yemekleri

milli yemeğimiz kuru fasulye pilav, salata, yayla çorbası, manolya tatlısı.