bugün

Sarımsaklı yoğurtla güzel gider. Kıymasına sarımsak katmayacaksınız ama o.
Yoğurtla güzel gider.
Mübarek ramazan ayında offf harika.
O Yağlar tost makinesinde kalıp oluşturmuştur ayrı bir tadı vardır. Tost makinesinde kalan yağın ve yarım ekmeğin arasına sucuk ve kaşar peynirin kalıntısının üzerine sürülen margarin ile yapılan ekmek arası yiyecek.
Canım istedi ama yapmaya erindim aq. Niye istediyse ya.
kıyma, salça ve soğandan oluşan harcın, kat kat hamurun arasına konulmasıyla hazırlanan kayseri'ye ait bir lezzet.
adı üstünde yağ oranı çok yüksek olan yöresel bir yemektir. yağlama üstüne bol bol su içilmelidir çünkü bu yöresel yemek herkese göre olmayabilir.
Az önce yediğimdir.

Tanım filan giremiyorum buna çünkü tanımı imkansız :9
Diyette degilken severek yedigim yemekti. Evde yapimi da kolaydir. Ekmek icinden mayalayabilirsiniz hamuru.
yağ tulumuna dönmüş selülit dolması tipli türk kadınının vazgeçemediği tatlardandır.
Kayseri'nin has yemeklerinden.

iyi ellerden çıkarsa, dehşet bir haz bırakabilir yiyende.

tabi bunu yerken öyle kalori, diyet miyet dert etmeyecen arkadaş.
Kayseriye özgü kıymalı pankek.

Bunca yıllık kayseriliyim ben dr geçen sene ögrendim.
Uğruna kolumu verebileceğim bir kayseri yemeğidir. Öğrenci evimizde haftada en az 1 kere yenilir kesinlikle bıkılmaz. Geleneksel yüksek ihtiras yemeği olarak adlandırmaya başladık. Bunları yazarken canımın acayip çektiği gıda maddesidir.
kayseri durağımızda tattığımız lezzettir. 'bunu yapmakta ne var ki ben bunun daha iyisini yaparım' diyerek aylar önce aile fertlerine söz verdim. yoğun aile baskısı sonucu dün akşam sonunda yaptım.

internetten tarifine bakmadım, sadece gözlemlerimle yağlamayı şu şekilde yaptım:

mayalı yumuşak bir hamur yoğuruyoruz. ele yapışacak kıvamda. mayası gelmesi için dinlenmeye bırakıyoruz.

üstüne sürmek için şöyle: bol yağda * kıymayı ve soğanı kavuruyoruz. bir kaşık salça ilave ediyoruz. ve soğumaya bırakıyoruz.

hamurun mayası gelince bir çorba kaşığı miktarınca pazılar yapıyoruz. onları merdane yardımıyla açıyoruz. teflon tavada * pişiriyoruz. sonra hazırladığımız malzemeyi üzerine sürüyoruz, tekrar pazı açıp pişirip üzerine koyuyoruz. kat kat bir hamur bir iç malzeme ekliyoruz...

püf nokta: benim yaptığı iç malzeme çok yağlı olmuş, mümkünse daha az yağ eklenebilir... ama kuru kalmaması için hamurun her yerine sürmek lazım.

aile fertlerinin görüşleri:

eşim: kim bilir bir daha ne zaman yapacaksın... artık bu lezzeti unuturuz.

kızım: anne çok lezzetli olmuş, çok sevdim..

oğlum: yağı çok değil mi anne..
bu akşam itibariyle yapılması için ev halkına siparişini verdiğim ve akşama bana orgazmik saatler yaşatacak übertesi yemek.
Kayseri'nin kreple yarışacak yöresel yemeğedir.
canı sağolasıca bir yazarın aklıma düşürdüğü ve akabinde canımı çektirdiği überötesi kayseri yemeği.

et, hamur ve sarmısaklı yoğurdun mükemmel uyumu. ulan yaptıracak adam da yok ki, naapsak?
Şebit denilen ince yuvarlak lavaşın üzerine kıymalı, domatesli, salçalı sos sürülerek, üst üste yağlanıp sonra bıçakla pasta şeklinde kesilip sarımsaklı yoğurt ile yenilen fazla kaçırıldığında kıvrandıran ağır ama nefis Kayseri yemeğidir.
kayseri denince akla bir erciyes iki yağlama 3 yağ mantısı gelir.
pastırma ve sucuğu geride bırakacak kadar güzeldir.
uğruna destanlar yazılası bir yemek türüdür. lavaş ekmeğin kolay ulaşılabilir pozisyona gelmesiyle yapımı %85 ölçülerinde kolaylaşmıştır. eskiden o hamuru açmak vardı...
annemin uğuruna partiler verip (evet yağlama partisi) tüm eşi, dostu, konuyu, komşuyu semirtmeye çalıştığı inanılmaz tat. özellikle yufkalar hafif gevrek kıvamda ve sosun yağını daha tam çekmedilerse uğruna ölünebilecek lezzet. yalnız yer sofrasında yenmesi en makbulüdür zira yedikten sonra insan en fazla yuvarlanarak sofradan uzaklaşabilir.
kayseride öğrenci olduğum yıllarda sürekli kilo almama sebep olan , bağımlılık yapan süper yemek.
Bugün ilk defa gittiğim Kayseri'de mönüyü getiren garsona "yahu bu ne, iyi bişi mi" diye sormamla beraber içerisine düştüğüm macera sonucu tükettiğim, daha önce benzer bir lezzetini tatmadığım yöresel, harika bir yemek.

not: üstüne künefe iyi gidiyor.*
daha 2 gun once yedigim vazgecilmez enfes lezzet.
çok ama çok güzel bir yemek. hem yapıyorum, hem yiyorum. üstelik kilo da almıyorum iyi mi?
kayseri'ye ait manyak lezzetli bir yemek. yeni tanışmış olmama mı yanayım, bunca sene bilmiyor oluşuma mı yoksa alacağım kilolara mı bilemedim...