bugün

evet saygıdeğer beyler ve bayanlar. eminimki hepimiz sabahları uyanmakta güçlük çekiyoruz. kimi okul kimi iş için erken kalkıyor. uykunun en kötü yanıdır uyanmak. ama bazılarımız var ki sabahları uyanmayı bırakın yataktan, yorganın altından bir türlü çıkamıyor, alarmı erteledikçe erteliyor. sabah uyandığımızda bir çoğumuz "kim dövdü lan beni gece" diye soruyoruz kendimize. uyku kalitemizin düşük olması hasebiyle bu şekilde hissetmemiz çok normal. peki uyku kalitemizi arttırmak için neler yapabiliriz??

deneme yanılma yoluyla edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum sizlere. başlık yeterince ilgi görürse editleyeceğim.
Işıksız yerde uyuyun.
Uykunuzu 1.5 saat katlarında ayarlayın.
Uykunuzun bölünmesine izin vermeyin.
Öncelikle odanın havası önemli. Havalandırılmış olmalı ve kuru olmamalı. Biliyorsunuz otel odaları genelde klima ile ısıtılıyor bu da ortamdaki havayı kurutuyor. Dudaklarınız kuru bir şekilde uyanabilirsiniz bu durumda ne yazık ki.

Onun dışında yastık önemli. Çok yüksek olmamalı. Ya da en azından ben öyle sevmiyorum. Nevresim takımını da arada bir yıkayın temiz temiz mis gibi koksun.

Güneş olayı da önemli. Buna odanın ses yalıtımı da eklenebilir.

Bir de yakınınızda elektronik eşya özellikle ceo telefonu olmasa iyi olur.
Uyumadan önce sevişin. Uyumasanız bile olur sonra
burun bandı takmak. hıhhkk hııhhkk. zorla biraz burnun kopar düşer yere de bi rahat uyutursun olmayan sevgilini belki zalih kemil çetün.

(bkz: horlamıyor kükrüyordu)

(bkz: şahitlerim var)
hayal kurun banyo sonrası miss ayranda içilebilir.
sevişmeden uyumayın.
telefonu kapatıp uyumak. telefon açık olduğunda alakasız bir yerler yada birileri arar ve uykunun içine ederler.
(bkz: visco yastık)
Yukarda yazılandan daha önemli bir şey var. Kafanın rahat olması. Kafada kırk tilki dolaşmayacak.
Aşk acısı.
iş stresi.
Sınav derti.
Gelecek kaygısı.
Ailevi meseleler.
Hastalık sağlık.
erken yatıp erken kalkarsan eğer uyku kaliteni artırırsın. he ayrıca, çevrende ne kadar elektronik cihaz varsa hepsini kaldır başka odaya koy. aşırı radyasondan dolayı ben dahil birçok insan sabah vücut ağrı ve sızılarıyla uyanıyoruz.
Çok ihtiyaç duyduğum yöntemlerdir. Kendimce bazılarını aktarayım:

1. Uyumadan önce film izlemek yerine basit konulu dinlendirici bir kitap okuyun. Zihniniz yorulmasın.
2. Uzun süre değil, 4'er saat ve günde iki kez uyursanız daha verimli olur.
3. Uyumadan önce bir şey düşünmemeye çalışın. Evet gün içinde yaşadıklarımız, gelecek planlarımız, belki yaşadığımız olumsuzluklar kafamıza takılır. Ama mümkün olduğunca dallandırıp budaklandırmamak gerek.
4. Sabah erken kalkmaya kendinizi alıştırın. Ben 11-12 gibi uyanıyorum. Günün yarısı gitmiş oluyor zaten. Ömürden çalıyor ve uyanınca uzun süre kendime gelemiyorum.
5. Kendiliğinizden uyanırsanız dinç kalkarsınız. Bu yüzden alarm kurmak yerine kendinizi şartlandırıp biyolojik saatinizi çalıştırın.
Bu konuyla ilgili oldukça muzdarip bir haldeyim şahsen çünkü çok uzun süredir hayalini kurduğum o işe başladım başlamasına da, aylardır en az 11'e kadar uyumaya alışan ponçik bedenimi yataktan SÖ-KE-Mi-YOR-UM.
Mesai başlangıcım 08.30 olmasına rağmen alarmı yüzellibinmilyon kere ertelediğim için gözlerimi açtığımda 08.25 yazısıyla karşılaşınca da yaşadığım o berbat, lanet hissi anlatmak bile istemiyorum.
Kendimce şöyle bir çözüm geliştirdim. Müzik dinlemiyorum yatağa yatınca, illa dinleyeceksem de aklıma geçmişimi getirecek şarkıları dinlemiyorum. Çünkü bilirim, hepimize de oluyordur. Bi düşünmeye başlayınca hadi şu şarkıyla da bir sigara içeyim, lan nasıl oldu nasıl bitti diye geriye doğru gitmeye başlayınca akıl zank diye saat 03.00 oluveriyor.
Bir ikincisi eskisinden daha da bakımlı olmaya başladım bu da otomatik olarak hayatımı düzene sokmuşum hissi veriyor. Bir kere asla makyajlı uyumuyorum, uykuya hazırlık evresi yaparak beynimi uykuya hazırlıyorum. Uyumadan önce uzun uzun cildimi temizliyorum, kremler sürüyorum. Bir de sevdiğiniz bir kokuyla uyumak huzur verir diye okumuştum bir yerlerde, yastığımın yumuşatıcı kokusu çok kalmadığından hafif bir vanilya kokusu sürüyorum. iyi gelmiyor değil.
Şimdilik yaptığım bunlar, nacizane tavsiyemdir. Öpüldünüz.
Okula gitmeyin, para biriktirip işi bırakın, günde 18 saat uyuyun.
iki bira bir sigara uyku kalitesini artırır tecrübeyle sabit trollük olsun diye demiyorum çok kafaya takan biriyim iki bira içtiğimde gevşiyor uykum geliyordu rahat uyuyup dinç kalkıyorduk.
Bu işe gönül vermek.
düzenli saatlerde uyuyup uyanmak.
öğle uykusu yapmak. en fazla 30dk'lık.
bol su içmek.
Gece uykusundan başka çıkış yolu yok.
Gün içinde egzersiz yapmak.
Çay kahve kola gibi kafein ihtiva eden içeceklerden aşırı tüketmemek. Havalandırılmış bir odada uyumak. Sigara içtikten sonra bilhassa havalandırılmış ve küllükten arındırılmış olmalı.

Telefon tablet notebook gibi sair sinyal alıp veren wireless modemlerden uzak olmak. Yatmaya en az iki saat kala telefonu bırakmak ve odanın dışına çıkarmak.

Düzgün bir yatak ve yastık. iyi bir ısıtma sistemi.

En önemlisi rahat bir vicdan.
Cumartesi geceleri rakı,
Pazar akşamları viskidir. Sabaha temiz bir kafa ile uyanıp dipçik gibi işe gidilir.
Akşam düzenli olarak belli bir saatte yatıp 7-9 saat uyuyup sabahları düzenli olarak belli bir saatte kalkmak.

Yatmadan 3-4 saat önce kafeinli içecek tüketmemek.

Yine aynı şekilde 3-4 saat önce yemek olayını bitirmek.

Yatmadan bi kaç saat önce telefon tablet pc ile işi bitirmek.
asmr masaj videoları.