bugün

cogumuzun hatirladigi, belleklere kazinmis sahnelerdir. bir keresinde semsi inkaya kemal sunal a bir bilet satmisti. büyük ikramiye kemal sunal a cikti, sonra yanlis oldugu anlasilinca tüm mahalle semsi inkaya yi kovalayip nerdeyse linc edecekti. beline bagladigi, büyük ikramiye burdan satildi tabelasi beni güldürmeye yetmisti.
1974 yapımı kadirizmin ceza filminin bir sahnesini ölsem de unutmam. atom fiziğinede profesörlüğüne de lanet olsun
bu sabah birden bire aklıma gelen bir sahneyi paylaşmak istiyorum sözlük ahalisi. hanım kızımız hülya koçyiğit. dalyan beyimiz ise ediz hun. bunlar yağmurdan kaçıp bir kulübeye sığınıyorlar. kulübe karanlık. hülya kızımız camdan bakarken birden bir şimşek çakar. hülya korkarak geriler ve kendini ediz'in kollarına bırakır. ediz hülya'yı kollarından tutarak gözlerine bakar. 'korkuyor musun yavrum' der ve cevap beklemeden devam eder(hülya zaten iyice salaklaşmıştır). 'bende korkuyorum bak' der ve ellerini gösterir. elleri titremektedir. çok korkmuştum ya ediz hun'un o halinden. sapık mıdır nedir. bir de kızın öğretmeni miydi neydi... bak bak, yavrum diyor birde, sübyancı mıdır nedir! işte böyle bir sahne. ben hiç unutmadım.
bir de bunu yapan bunu da yaptı; (bkz: bu ellerle mi)
çiçek abbas taki atışmayı ve bu atışma sonunda çiçek abbasın 'naaaaaaaaaabbbbeeeeeeeeerrrrr' kelimesini kim unutabilirki.
mavi mavi filminde ibrahim tatlıses in evlenmesinden hülya avşar ın ağlaması.
çöpçüler kralı'nda zabıta şener şen uyuz olduğu çöpçü kemal sunal'a mahallede ki bütün kedileri toplayacaksın emri vermesi ve kemal sunal'ın bütün kedileri bir çuvalın içine koyması tabi her taraf tırmık içinde daha sonra şener şen gelir ve şöyle bir diyalog oluşur.
- kedileri topladın mı?
+ evet efendim.
- hani nerede?
+ burada.(sinirle bütün çuvaldaki kedileri şener şen'in önüne döker.)
alyazmalım,http://www.dailymotion.co...malm-son-sahne_shortfilms
dila hanım http://video.eksenim.myne...soray_kadir_inanir/68244/
eşkiya filminde şener şen in en son sahnesi. ölen her eşkiya için bir yıldız kayar lafına bulunulan atıf. havai fişekleri...
kabadayı filmindeki sürmelinin* kenan imirzalıoğlu'na(o karakterin ismini hatırlamıyorum şimdi) 'bendeki göt hiçbirinizde yok' dediği sahne.
açaydım gollarımı...
türkan şoray'ın palyaço kıyafetleri içinde keman çalıp, ağlayarak gökyüzünde yalnız gezen yıldızları söylediği sahnedir.
(bkz: herkese benden çay)
kemal sunal'ın eşşoğlu eşşek dediği tüm sahneler.
"selvi boylum al yazmalım" ın son sahnesinde türkan şoray ve kadir inanır ın birbirlerine doğru yürürken zihinlerinden geçen düşünceleri gözleriyle anlatmaları ve sonrasında türkan şoray ın beklenmedik bir seçim yaparak kadir inanır a dönmemesi ve kadir in kamyonuna binip gitmesi.
tatar ramazan " gel dedin işte geldik abdurrahman çavuş" sahnesidir.
canım kardeşim final sahnesi.
Deli Yürek - Bumerang Cehennemi Bozonun 2 örgüt üyesini öldürdüğü sahne.

+
--spoiler--
Bu memleketin ekmeğini yiyip ihanet eden, bir gün mutlaka ekmeği yediği elden kurşunu yer..
--spoiler--
pardon filminde göz altına alındıklarında ferhan şensoyun sigara içişi öyle bir sigara içiş yok.
masumiyet - haluk bilginer'in cigara eşliğinde güven kıraç'a geçmişi anlattığı sahne
gemide- kaptan: sen öle san öle san, pezevenki öldür 1 cinayet, kız al 2 adam kaçırma,kızı en az 2 kişi s.k 3 ırza tecavüz, her gece esrara takıl 4 nerden baksan içicilik, heriflerin ceplerinden paralarını al 5 gasp, bütün bu bokları yedikten sonra polislerin suratına bakıp kusura bakmayın abi kaza oldu diyemezsin,adamın götünden kan alırlar kamil kan kan.
ağır roman -
''guneş buluttan sıyrılırken gokkusagının renkleri koleranın damlarında sevişti.
can sesleri
ezan sesi
hafif esrar kokusuyla karışıp
havayı kapladı.

savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif ofkeye;
zaman ki sana hasta oldu.
incelikli haytasın.
nuksederken raksını mahallenin ma$allahi eyvallahı;
guzeldik be oglum..

''$imdilik ölümüne kadar hayattasin,
$imdilik..ölümüne kadar hayattasin..''
http://alkislarlayasiyoru...in-en-yuzeysel-laf-atmasi.
tabi ki ibrahim tatlıses'in çük sahnesidir.
[http://www.youtube.com/watch?v=k6m4IpjCO_o ]
iffet filmindeki unutulmaz araba sahnesi.
(bkz: cemil)
(bkz: müjde ar)
hahabam sınıfı'ndaki hiçbir sahne unutulmaz..hele de badi ekrem ve inek şaban sahneleri'nin gönlümdeki yeri apayrıdır.
Yılmaz güneyin orospu olacaksa okumuş orospu olsun dediği sahnedir.
-Ramazan gene kumara baslamış karısı şikayete geldi. Kundaktakı çocuğu hastaymış alacaklılar kapıda beklermiş. Ramazan bir haftadır ortada yokmus.

+Aslanım benim aslanım beni kurtarsan kurtarsan sen kurtarirsın, bu ramazan katilden beter hayırsız, insafsız, iki yüzlünün biri çoluk çocuk sefil olduk evde su içicek kap bile kalmadı. Sonunda ortanca kızımda isyan etti! Ablam gibi bende orospu olucam dedi!

-Ramazanı bulun, ramazana beş bin lira verin, bu karıyı boşasın!Bidahada eve gitmesin kızı evden alıp yatılı okula verin. Orospu olucaksa da okumuş orospu olsun.
+ Hayır olamaz olamaz! Ben kocamdan ayrılmam, beş bin lirayi o ite vermeyin bana verin...

[http://www.youtube.com/watch?v=qDjHtmmnXiI ]