bugün

torunlar gyo'nın istanbul-haramidere'de e-5 ve tem otoyollarının kavşak noktasında inşa ettiği 200 milyon dolara malolan 180 mağazalık avm.
29 ekimde açılacak olan Avm'dir.
çok ihtiyacımız varmış gibi bir yenisi daha açılıyor, hadi hepimiz para harcayalım, mutlu olalım.
bugün başbakan recep tayyip erdoğan tarafından açılışı yapılmıştır.içerisinde bulunan snowboard pisti ilgi çekici güzellikte olan avm dir.
(bkz: toryum)
bir acayip avm..made in akp dedirtmiştir bana..torunlara ait olmakla beraber avm yönetiminin çoğu da akp meclis üyesi falandır..ki açılışını da başbakan yapmıştır..aslında o gün açılmamıştır daha..açılımsı bi görüntü vermişlerdir başbakan geliyo diye..

hayvani bir de görüntüye sahiptir..şöyle ki e-5 te başlayıp esenyurtta bitmektedir..
eğlence,alışveriş,istihdam(kimi de bunu savunuyo,yok efenim istihdam sağlıyomuş biz gençlere) falan yalan yani..bu avm büyük bir gafletle istanbul da trafiğe çıkmış insanlara bi test uygulaması için yapılmıştır kanımca..ki zaten çıldırmaya ramak kaldı,doktorum nerde diyen tiplerle dolacak e-5 yakında..çünkü trafiğin içine etmiş bulunmaktadır ..
lokasyon olarak baktığımızda çok boktan bir yerdedir. az ilerisinde carrefour, media markt, real, bauhaus, koçtaş ve migros var. ve hepsi devasa büyüklükte. carrefour ve migros un içindeki mağazaları saymıyorum bile.

insanları sürekli tüketmeye teşvik eden bu tarz girişimler istihdam yaratılıyor adı altında toplumumuza sevdirilmeye çalışıyor. artık her "mahallede" avm görmekten bıktık. zaten kalabalık ve çekilmez olan şehir iyice boktan bir hal alıyor, aldı da.

insanlarımız daha rahat yaşamı, daha huzurlu, sessiz ve sakin herşeyden öte samimiyeti arıyor artık. ulan nerden nereye geldik.*
e-5 in tam dibine yapılması da ayrı tartışılması gereken bir konudur.
(bkz: istanbulda yaşamaktan nefret etme sebepleri)
bugün gittiğim ve oldukça beğendiğim, 1-2 aya daha güzel olmasını beklediğim alışveriş merkezi. tek problemi, arka kapısının esenyurt'a açılması.
bulunduğu yer bakımından kötü olsa da türkiyenin 5. en büyük alışveriş merkezidir. ama neden haramiderede yapıldığı sorusuna cevap ister bu alışveriş merkezi.

(bkz: avm konuşur mu be)
(bkz: yok artık)
esenyurt apaçilerinin oluk oluk aktığı avm dir kendisi. evimin balkonundan görünmektedir. arka kısmı devasa büyüktür ama daha bir numarasını göremedik. merakla bekliyoruz.
sanırım torium' un sloganı: bir alışveriş bir eğlence; reklamda 5 defa aynı şey söyleniyor. aynı şeyi tekrarlamanın mantığı nedir anlamış değilim.
tepesinde ki geceleri ışık değiştiren kaplama,bildiğiniz balondur.içi de hava ile doldurulmaktadır.
haftasonları gidilmemesi gereken bir başka mekan.
ön tarafındaki mavi plastik baloncuklarıyla yeni bir mimari akım yaratmış alışveriş merkezidir (naylonus balonus). benzerlerinden tek farkı işte bu insanda tamamlanmamış hissi uyandıran kabası bitmiş mimari süslemesidir.
sonu -yum lu alışveriş merkezleri kervanına katılmıştır.
(bkz: optimum)
(bkz: olivium)
(bkz: palladium)
(bkz: beylicium)
beylikdüzünde oturmama rağmen merak edip de gitmediğim avm.
(bkz: torium alışveriş merkezi)
resmi web sitesi;

http://www.torium.com.tr
iğrenç bir web sitesine sahip avm. torium.cjb.net'e girdim sandım bi an.
esenyurt apaçilerinin kutsal tapınağıdır.
en güzel web sitesine sahip avm. yapanların eline, yüreğine sağlık. ibretlik bir tasarım olmuş, umarım diğer avm'lere örnek olur...
sinema koltukları rahatsız olan aşırı büyük avm. hangi akla hizmet öyle saçma bir yere yapıldı bilmiyorum ama haftasonları trafiği berbat ettiği su götürmez bir gerçek.
her merdiveni yürüyen avm dir.
esenyurtlu abazaların meskeni.
türkiye de önemli alışveriş merkezlerinin arasında olan büyüklüğü ile baş döndüren ancak bulunduğu konum yüzünden esenyurtluların baş mekanı.