bugün

entry'ler (106)

celal ile ceren

böyle filmleri çıtayı yükseltmemek için yapıyorlarmış.
(bkz: bile bile gerizekalı rolüne girmek) ya da
(bkz: hakkaten gerizekalı olmak)

jim sturgess

filmlerini izlerken ekrana baktığı anda binlerce kilometre ötesinde bile olsa gözleriyle beni etkileyen aynı zamanda çok farklı rollere hemen uyum sağlayabilen insan. yalnız yüzündeki korku ifadesi değişmez, standarttır.

sam shakusky

moonrise kingdom'daki baş karakter. kendisi küçük olmasına rağmen bütün hemcinslerine büyüklerine rakiptir. bilinsin.

ideal evlenme yaşı

12'dir.
(bkz: moonrise kingdom)
(bkz: sam shakusky)

ney

mesnevi de kamil insana eşdeğerdir.

kızlarla kanka olan yavşak tip

her çiftin başına gelmiş bir ayrılma vakasıdır.

mesajla evlenme teklifi eden erkek

teknolojiyi ve çağın gereklerini fazla içselleştirmiş erkektir.

tayt giyen kiz krodur

eğer taytın üzerindeki geyikler büyükbaş hayvana dönüşmüyorsa pek de sakıncalı olmayandır. müzik bir tercih meselesidir. sort giyen kız da da pantolon giyen kız da da aynı tarz müziği yakalamak mümkündür.

bilim ve sanat vakfı

öğrenciye gerçekten değer veren ve giden öğrenci kesimin de bu kuruma gayet değer verdiği vakıf. on dakika gecikmiş bir seminer burdaki öğrenciler için fazladan on sayfa kitap demektir.

alpgiray m uğurlu

uvertür filminin yönetmeni. çok da eğlenceli insan.

uvertür

2013 istanbul film festivalindeki alpgiray m. uğurlu'nun ilk uzun metrajlı filminin ismi.

ayşe şasa

istanbul film festivalinden aldığı onur ödülünü semih kaplanoğlu'nun adına alacağı kişi.
Okunası sinema düşünürü, senaristi.

öğretmenlerin kutsal oluğu safsatası

yokluk zamanında söylenmiştir. mesleğini hakkıyla yapan herkes kutsaldır.

modern family

inceden güldüren değil gülmekten öldüren dizi. çok doğal oyunculuklar ah o mimikler. ah o manny.
(bkz: manny delgado)

ryan gosling

harika, müthiş, dehşet oyuncu. sabit, derin, kısık bakışlarıyla ben harika bir oyuncuyum bunu biliyorum der havası yer bitirir insanı.
(bkz: mükemmele sıfat bulamamak)
(bkz: stay)
(bkz: all good things)
(bkz: half nelson)

stay

dram hastası biri olarak gördüğüm en iyi filmlerden biri. hani bazı filmler vardır haberinizi olmaz ama izlettirir. bitince kötü yanlarına bakmassınız çünkü sizi içine almıştır. en çok ryan gosling konuşulur filmde. bu adama yakışıyor böyle roller.

trainspotting

Uyuşturucunun kötülüğünü kalpten değil de akıldan uyaran bir film. çok sarmadı beni. ewan mcgregor için izlenir tabi küçükkene aynı athena meaşallah.

stanley kubrick

kendisi en sevdiğim yönetmenler arasında asla ve kat'a yerini kaptırmayacaktır. zira kendisine yönetmen demek bence az bir ifadedir. o filmlerini bizi eğlendirmek için yapmaz. kafasının içindeki düşüncelere imkanım olsa hepsini okur, yutardım. her filmini ayrı bir sanatla, incelikle yapmış anti-militarist insan. filmlerindeki bağıran isyanı ancak kafasının içine girerek çözebiliriz.
(bkz: eyes wide shut)
(bkz: full metal jacket)

dogville

klasik müzik gibi bu film. ağaçlar, bahçenizdeki ağaç; köpek, komşunuzun köpeği; dağlar, belki de bizim bursa’daki uludağ. ağaçlar, köpekler, dağlar var ama yönetmen size kıyak geçmiş ve onların yerini boş bırakarak sizin doldurmanıza izin vermiş. bu sayede sizde filmden biri oluyorsunuz. dogville’den.
irdelenmesi gereken filmlerdendir. sıradışılığıyla çığır açanlardandır.
(bkz: lars von trier)*

schindler s list

bir listede adının yazıp yazmaması ne kadar önemlidir? ölüp ölmeyeceğine dair karar, kurallara bile bağlı değilken neye göre yaşama hakkını elde edersin ki? ölüm her an yüzünü okşayan bir rüzgar gibi ani, görünmez, sen istemeden sana gelen.
hiçbir zaman diyemem, demem (!) yahudiler masum, almanlar kötü, naziler gebersin diye. sonuçta birşeyler oluyorsa bir nedeni vardır. kim masum ki? beni ilgilendiren bu tür olayların zamanında yaşanmış olması, yaşanıyor olması ve yaşanacak olması. bir insan nasıl tereddüt etmeden diğer bir insanın canına kıyabilir ki? nefesleri harcamak bu kadar mı basit? neler yaşadın insanoğlu derininde sen ki bunları yapıyorsun?

“bu liste tek kelimeyle çok iyi. bu liste hayatın ta kendisi! yazılı alanın dışındaki kenar boşluklarında ölüm kol geziyor.” itzhan stern (ben kingsley)

Film izlenesidir. izlettirilmelidir.
(bkz: john williams)