bugün

entry'ler (1175)

hacettepe de okuyamayan ama okuyorum diyen biçare

hacettepe içine oturmuş insandır. umarız bir dahaki sınava yeterince hazırlanıp aramıza katılsındır.
dipnot: hacettepe'de tarih de edebiyat da var.

iphone a para veren insan zekası

kalite ve rahat elektronik cihaz kullanımından anlayan insan zekâsıdır.

tam aksi ise hayatında hiçbir apple ürününü hakkını vererek kullanmamış gerizekâlı beyanıdır.

jalla dansa sawa

melodifestivalende bu sene yarışmış, ancak kazanamamış behrang miri şarkısı. alışılmadık bir biçimde isveççe, fransızca ve arapçadır. kişisel kanaatimce melodifestivalen'i kazanan youdan * daha güzeldir.
http://www.youtube.com/watch?v=yoY0_Kk6B6M

pretty girl

güzel bir stockholm syndrome parçası. "so you think a pretty girl would dance like this?" cümlesinden sonra kopmaktadır.
http://www.youtube.com/watch?v=fBzn7CbhuRM

noir desir

hiç kimsenin bahsetmemiş olduğuna şaşırdığım, vive la fête şarkısı. solisti bağırma işini dinlenebilir hale getirmiştir, saygı duyulasıdır. j'ai tué ma mèrein gazete ve boyalı sahnesinden hatırlayanlarınız hatırlar.
sözleri de şu şekilde:

Je veux être seul
reste-la, toi ta geule
je ne peux pas me calmer
laisse-moi tempêter
j'ai trop des tristes pensés
pour ça je veux crier
je ne suis pas contente
furieuse comme un enfant

c'est la manie
c'est la manie

je ne suis pas genée
j'ai un esprit troublé
donne-moi un peu de temps
ça passera par le vent
je veux être seul
reste-la, toi ta geule
je ne peux pas me calmer
laisse-moi tempêter

c'est la manie
c'est la manie

je veux être seul
reste-la, toi ta geule
je ne peux pas me calmer
laisse moi tempêter

c'est la manie

big mouth

çoğu kişinin sandığının aksine bir kadın değil, erkektir. bir insanın yapabileceği en iyi at taklidini yapan kişidir herhalde.

la marseillaise

sözlerine bakılmadan dinlendiği zaman, en marş gibi marş tanımını hakeden fransa milli marşı. ama sözlerle birleştiği zaman tam bir korku filmidir, orası ayrıdır.

skinny love

birdy versiyonunun bon iver'inkinden kat kat güzel olduğu su götürmez bir gerçek olan enfes parça. insanı bütün gün ma-ma-may diye dolaştırma potansiyeli vardır.

hollandaca

bir suredir egitimini aldigim ve almanca bilmenin gercekten deliler gibi ise yaradigi dildir, daha ingilizce'nin bir hayrini görmus degilim. simdiye kadar gördugum kadariyla gramer almanca'nin neredeyse aynisi. g harfinin telaffuzu da en baslarda sikinti yaratsa da kisa surede alisiyorsunuz, zira kendisi nach kelimesindeki ch sesine cok yakin, belki de aynidir.

sözlük yazarlarının en son dinlediği şarkı

athena - ben böyleyim. galiba otuzuncu seferim falan sözluk ya.

http://www.youtube.com/watch?v=OLY2i_DD6tI

şeyh pipisi öpen yobazlar

gulsem mi aglasam mi dedirten yobazlardir. cahilligin nelere yol acabileceginin buyuk bir gostergesidir.

morhipomania reklamındaki büyük şerefsizlik

var olmayan serefsizliktir. adamlar "kendi bedeninizde yoksa almayin ya, biraz az kazaniveririz ne olacak?" mi diyeceklerdi?

edit: reklamin kendisini ben de begenmem, orasi ayri.

wildenberg

istanbul harbiye'de, notre dame de sion fransiz lisesinin yanindaki babil sokak'ta bulunan hollanda kultur merkezidir. boyle hollandaca* kurslari duzenlenir, hollanda gunu yapilir falan. her ne kadar bir institut francais, bir goethe institut olmasa da acilmasi hollanda-sever bunyeleri sevindirik eden kultur merkezidir. ayni zamanda lehce egitimi de vermektedir yanilmiyorsam.
ben de mustakbel bir ogrencisi olarak, hollandaca ogrenmeye basladiktan sonra ilerde egitimin kalitesinden de bahsederim.

the star spangled banner

amerika birlesik devletlerinin milli marsidir. 4 kita olmasina ragmen genellikle sadece ilk kitasi soylenir. abd marsi oldugunu bilmeseniz bile basindan sonuna kadar buram buram abd koktugunu hissettirir.

kabus görmekten korkup uyumamak

(bkz: inci sözlük ü kasıp kavuran korkunç hikaye) sayesinde su anda benim ve bazi diger sozluk yazarlarinin icinde oldugu durum.

inci sözlük ü kasıp kavuran korkunç hikaye

Alt alta bazi isimler yazmistir, herkes de “okumayin sakin onlari” diye kendini yirtmaktadir. Ben okudum, yarin editler vaziyeti bildiririm. tirstim sozluk.

Edit: uykulu halimle macera aramisim lan, bir halt oldugu yok. Simdi “niye bundan korktum ki lan ben” modundayim. Yani gece uykunuz varken okumanizi tavsiye etmiyorum.

inci sözlük ü kasıp kavuran korkunç hikaye

bize quantumun cok iyi bir senarist olabildigini gosteren hikaye. bu olaylara az cok ilgili birisi olarak ozel mesajin capsini gormeden once gercekligine olasilik vermistim acikcasi. zaman gecirmek icin birebirdir ancak.

begotten

mother naturea tecavuz edilene kadar her seyi anladigim ama sonrasinda ipin koptugu, siyahla beyazin birbirine girdigi, anlasilmaz hale donen yapim. tam olarak film denilemeyecek, turu belirsiz ilginc bir sey. ancak midesi cabuk bulanan kisilerin uzak durmasi gerekir kanimca. konusu da galiba soyledir:

--spoiler--
tanri kendini oldurur, doga ana tanrinin cesediyle cinsel iliskiye girer ve doga ana hamile kalir. ortaya boyle hastalikli gibi garip ve aciz insanoglu cikar. sonra bir takim pelerinli kisiler tarafindan(eksi'de kapitalizm vs. oldugu iddia edilmis ancak bence orada ifade edilen seytandi) iskenceler gorur insanoglu. sonra bu pelerinliler doga anaya tecavuz eder. sonrasini anlamadim.
--spoiler--

farkli yorumlara cok acik bir filmdir. aslinda kesinlikle sozluge vs. bakilmadan izleyip, sonundaki yazilardan aslinda neyin ne oldugunu anlayip bastan tekrar izleyip kavramaniz gerekir, ancak bunu okuyorsaniz muhtemelen zaten cok gectir. iyi seyirler!

singoalla

isvecli göteborgs markasinin biskuvisidir. rondo'ya benzer, icinde kremasi ustundeki aciklikta da ahududulu jole vardir. boyle hayran edecek kadar lezzetli olmasa da guzeldir, yenir. ikea'nin marketinde bulunabilir.

yuvarlak masa şövalyeleri

masadaki herkesin esit oldugunu gostermek amaciyla yuvarlak olan masanin sovalyeleridirler.