bugün

El içi ile şiddetlice vurmak.

(bkz: şamar)
(bkz: beşparmak)
bir ebru destan şarkısı.
çarpmak hırsızlık yapmak anlamıda vardır.
(bkz: tokatlamak)
(bkz: gazi osman paşa)
karnı aç olmayan at.
(bkz: şefkat tokadı)
ilçeleri; almus, artova, başçiftlik, erbaa, niksar, pazar, reşadiye, sulusaray, turhal, yeşilyurt ve zile dir.
surata gibi çarpan hededir.
tokat yaprağı ile yapılan sarma dolma ile parmaklarda yenilebilir, dikkat edilmelidir.
(bkz: burçak tarlası)
karadeniz ve iç anadolu bölgesinin her ikisininde iklimsel özelliklerini taşıyan ilimiz, memleketim.
hayvancılık uretımı yaygın olan mutevazı bır ılımızdır.
asma yaprağı, keşkek, bat, tokat kebabı gibi harika yemekleri olan şehrimiz. memleketim olmasına rağmen uzun süreli ikamet etmemişimdir. izmir yada istanbuldan kalkıp orada yaşamaya başlamak zor gelir.
zamanında sigara fabrikasında karı-koca çalışan çiftlerin , tokat'ın en zengini olarak kabul edildigi ildir. hali hazırda da tokat şehrine büyük bir istihdam kaynagı olmaktadır.

amiyane tabirle , bazı illerimizde oldugu gibi insanlarının %80 ı geri kafalıdır. ha bu demek degildir ki tokat geri kafalıdır. istanbul'un da nüfusuyla oranlarsak belki buranın da %80 i geri kafalıdır. burda can alıcı nokta zaten mecburiyet caddesinden oluşan küçük bir şehrin bu konumda olmasıdır.

3 senedir gitmişligim olmamakla beraber , eski databaselere göre girilmiş bir entry dir. bu süre zarfında degismişse ne mutlu tokat halkına ve ne mutlu bu entry kötüleyenlere.
zamanında ohal kapsamına alınmış ilimizdir.

(bkz: tikko)
izzet yıldızhan'ın son çıkan albümüne verdiği isimdir ve albümünde tokat isimli şarkısı vardır.sözleri de şöyledir;

söylemek zor bunu
sevmişim boşa
aşkı sürgün
sevdası vurgun bana
benim derdim zaten bana yeter
anlamadan gelmişim evlenecek yaşa
yok uykular bana haram
kar etmiyor ki sigaram
bi*tanemle açık aram
hepsi bir anda
tokat yemiş gibi yanar yüzüm
günahımı alıp gittiğin o gün
Attığınız tokada karşılık vermeyen kişiden sakının: O hem sizi bağışlamaz hem de kendinizi bağışlamanıza olanak bırakmaz... *
bir zamanlar ekonomisini sivas'lı abazanların kalkındırdığı şehir. sonradan kapanmış mı ne, öyle bişey diyolardı. diyenlerin yalancısıyım.
insanları inanılmaz derecede aşağılayabilecek bir hareket. tavsiye edilmez...hele ki bir bayana yapılıyorsa, bir daha asla affedilmezsiniz. bir bayan bir erkeğe atıyorsa gene aynı şey olur. hatta erkek bir daha yaşamak falan istemez.
kıro kardeşlerimle söylemekten keyif aldığım keşfettiğim son bombalardan.*
TOKAT
Tutun Uretimi, Niksar Ayvaz Suyu, Almus Baraj Golu, Ballica Magarasi, Topcam Yaylasi, Zinav Golu, GokMedrese, Tokat Cemeni, Sulu Saray ( Sebastapolis )Tokat Kebabi, Yazma Uretimi ile meşhurdur.
alevi kardeşlerimizin bol olduğu il. (bkz: sosyal mesaj veren entry)

-nerelisin ?
-tokat.
-alevi misin ? ( her zaman 2. soru budur. hayatta şaşmaz.)

Ayten Alpman'dan "bir başkadır benim memleketim" şarkısı eşliğinde bu entryme son noktayı koyarken bir başka entryde görüşmek üzere derim.
burhan altıntop'un memleketi.
beynelmilel filminde özgü namalın ağzını tutamaması sonucu bababsının yapmış olduğu eylem biçimi

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=jnSiee1XZSk
--spoiler--
ipek yolu üzerinde olması yüzünden kervansarayları meşhur ve konaklayanı çok olan bir ilimizmiş zamanında.. ayrıca fazlasıyla yeşillikmiş bu memleket. gelen yolcular burada mola verip, atlarını burada doyurdukları için, buraya "tok-at" denmiş diye rivayet edilmektedir.