bugün

dördüncü sezonun ikinci bölümüyle tatmin eden dizi.

--4 sezon 2. bölüm spoiler--

virüsün ilk nasıl geldiğini çözemedim ancak nasıl yayılacağı oldukça belli. ilk bölümün sonunda ölen eleman duşta yere düşüp ölmeden önce suyun olduğu kısma gelip öksürdü, salyalarını saçtı allahsız.

ikinci bölümde dirilmesinden hemen önce güzel ablamız gitti oradan su içti ve yatağa gitti. saldırıdan kurtulduğunu gördük ancak aynı belirtileri göstermeye başlamıştı ki ölü bulundu.

kısacası beyler suyu içmeyin! suyu içen hastalığı kapar...

aklıma yıllar önce "musluktan su içmeyin pkk sulara zehir atmış" söylentisi geldi yemin ediyorum

--4 sezon 2. bölümspoiler--
--spoiler--

o değil de kim besliyo lan bu yamyamları fareyle!

--spoiler--
her izleyişimde introsundan sıkılmadığım tek dizi olduğunu hayretler içinde karşılıyorum. izlerken sıkıcı bulduğum tek şey hayatın ne kadar gerçekçi olduğu. merak ettiğimse anlı şanlı bir karakterin daryl olabilir mesela, hayvani, parçalayan, söken atan falan değilde kıymık gibi böyle ufacık bir sıyrıkla zombiye dönüşmesi halinde izleyicinin vereceği tepki. hep böyle bir şeyden korkmuşumdur amk.
--spoiler--
carl büyümüş ama hala adam olamamış. hala milleti ispiyonlamaya çalışan bir velet beyninde. geber diyeceğim ama bu sefer rick reyiz behzat komiserimden beter olur.
--spoiler--
--spoiler--

--spoiler--

son bölümünde ayağı bir walkers tarafından ısırıldıktan sonra rick tarafından kesilen bu ilk çiftliğin sahibi dayının bölüm itibari ile kesilmiş ayağının tekrar yerinde olduğu dizidir. böyle bir hata affedilebilir değildir, hani senaristler bilerek yaptıysa da bu değişikliği yine de affedilebilir değildir. koyarım alnına o senaristin, evet.

3 sezondan beri bende oluşan tek fikir bu dizinin sadece zaman geçirmek maksadıyla ancak ve ancak çerez niyetiyle izlenebileceği yönündedir., başka da çekici yanı yoktur.

karakterlerden çok çabuk vazgeçilebilirken, yerleşilen mekanlardan bir türlü vazgeçememeleri ve koca sezonun öyle tek bir yerde sıkıcı bir şekilde bitmesi de bize bunu gösterir.

hayır ilk sezon güzeldi en azından hareket halindeydiler sonra bir çiftliktir bir hapishanedir gidiyor, hayırlısı bakalım.

--spoiler--

--spoiler--

edit: ayağındaki protez gibin bir şeymiş, üzgünüm.

uyarı için teşekkürler horozkentli.
--spoiler--
rick son bıraktığımızda egemenlik kayıtsız şartsız milletindir demişti ama 4. sezon 2. bölümle beraber silahını tekrardan kuşanmış ve rick is back mesajını vermiştir.
--spoiler--
korkunçlu abiler var burada, birbirlerini kemiriyorlar.

allah'ım sen koru yarabbim.

4. sezonu gayet güzel devam eden dizi.
Her sabah dolmuşta yaşanılan dizidir. Ha zombilerin arasında yaşanan gerilim ha sıkışık dolmuşta ki gerilim.
aylakların insanların yarısını yiyip bırakarak israf ettiği amerikan dizisi.
yeni bölümlerinin bugünlerde çıktığı beğenilen bir dizi.
--spoiler--
''hacı o değil de bir vali var idi ne oldu ona?''
--spoiler--
kaliteli dizi. al sana tanım. konuya geçiyorum...

kitabı da var bunun. kitabı ile ilgili spoiler:

--kitaptan spoiler--

''The walking dead'' adlı birinci kitabı okurken içimden ''lan bu vali de hiç bir bok yokmuş, ne kadar iyi adammış meğer'' dedim. kitabın sonuna doğru geldikçe anladım, vali deliriveriyor. kızı penny zombi olduktan sonra tırlatıyor ağbimiz.

3 temmuzda türkiye' de satılmaya başlayan serinin ikinci kitabı ''the walkind dead isyan'' da ise tamamen valinin nasıl biri olduğu anlatılıyor. daha okumaya başlamadım onu. entry yi yazayım hemen gidip başlıyorum onu da okumaya.

serinin 3. 4. kitapları da çıkacaktır. onlarla ilgili spoiler bir kaç sene sonra inşallah. *

--kitaptan spoiler--

--kısacık spoiler--

bölümlere değinecek olursak geçen seneyi tamamen valinin üzerine geçiren dizi umarım aynı hatayı yapıp bu senede bu virüs üzerinden konuyu devam ettirmezler.

--kısacık spoiler--

bugün 4. sezonun 3. bölümü yayınlanacaktır. izledikten sonra editleyip bir tane de bölümle ilgili spoiler çakarım.

ayrıca twd sevenler üzülmesin. zira dizi en az 5-6 sene daha süreceğe benziyor. the walking dead' i geç tanıdığım için üzülmüyorum. aksine bundan sonra takipçisi olduğum için seviniyorum.

önce kitapları sonra dizilerini bitirdiğim bu dizinin şimdi de çizgi romanlarını sipariş ettim. bakalım ne kadar devam edecek bu hayranlık...
--spoiler--

dizinin ilerleyişi diğer sezonlara göre daha mantıklı ve daha heyecanlı. mesela bir vali var nereden ne zaman çıkacak bilmiyoruz, gerçi 5. bölümde gözükecekmiş. sonra grip salgını çok mantıklı bir olay. öyle her şey güllük gülistanlık olamazdı elbet. rick reyizin kafayı kırması çok iyi işlenmiş adeta sıçarım çiftliğinize, domuzunuza deyip almıştır eline silahı. carl biraz adam olmuş. kadro kalabalıktı grip sayesinde minimuma indiriliyor ve bize hikayenin asıl kahramanları kalıyor ki öyle olması gerekirdi. velhasıl 4. sezondan çok ümitliyim, utandırmayın beni.

--spoiler--
3. sezon itibariyle,
merle'in babannesi kaşar.
artık atlaya atlaya geçtiğim dizi. son bölümü 5 dakikada bitirdim yeminle. o 5 dakikanın da 4 dakikası son kısmıydı. bu diziyi türkler çekiyor olabilir. toplam 40 dk sürüyor bir bölüm ve sadece son 2-3 dk'sı heyecanlı geçiyor. çalışmayıp çalışmayıp final gecesi abanmak gibi.
kitaptan bir kaç spoiler vereceğim.

okumamış olanlar spoiler içini okumasın zira valinin bilinmeyen bir yönünden söz ediyor spoilerde.

twd sevip takip edenlere kitaplarını kesinlikle okumasını tavsiye ediyorum. halihazırda iki kitap var. ''the walking dead'' ve ''the walking dead isyan''

--kitaptan derin spoiler--

bilindiği üzere kitaplar valinin hikayesini anlatıyor. 1. kitap boyunca validen yani philip ten bahsediyor. fazla spoiler vermeyeyim ama kitabın sonunda öyle bir şey oluyor ki göt baş dağıtıyorsunuz.

--kitaptan derin spoiler--
4.sezon 3.bölüm için az aksiyonlu bol alt metinli orta karar bi bölümdü diye entry girmeyi düşündürürken bölüm sonunda sonuyla dumur eden filmler listesine kafadan girmeyi hakeden dizi.
Oyununu oynadıktan sonra pekte güzel olmadığını düşündüğüm; en azından " game of the year " seçilecek kadar, bütün oyun inceleme topluluklarından üst düzeyde puan alacak kadar muhteşem bir yapım değildir bana göre. tam anlamıyla tanım girmek gerekirse:

fazla övgüyle şişirilmiş dizi/oyun/kitaptır.
hayatımda gördüğüm en büyük hatalardan birine sahip olmasına rağmen hala heyecanla izlediğim dizidir. ilk bölümlerde rick insanlara astronot gibi kıyafetler giydirip ölülerin etini sürmüştü ve bedene temas ederse değişirsiniz demişti. şu sıralarsa her dakika kan revan içinde kalıyorlar zombileri kestikçe, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu denilesi durum bence.
bir grup zevzek var bu diziyi izleyen once ki sezonlardan beri sureklı aynı seyi soyluyorlar 'yeaaaa hiç aksiyon yok hep konusma dram sıktı' vs... arkadaşım aksiyon istiyorsan git arka sokaklar,kurtlar vadisi falan izle kasma boşuna kendini bu kadar.
s4x04

--spoiler--
eskiden lori ve andrea var beni deli eden. tam onlardan kurtulduk derken boşluğu carol dolduruyor sağolsun.
mişon bildiğin daryl'a yazdı lan.
rick reyiz arkandayız.
carl ergenini görmedik bu bölüm, o açıdan iyiydi.
--spoiler--
4. sezon 4. bölüm sonunda çalan güzel şarkı için ;

http://www.youtube.com/watch?v=kv20Hlfl1Po
--spoiler--
carol ufaktan yazmaya başlamıştı rick e ama adamsın rick resti yemedi ve salıverdi carolu. harbiden ama ossbir olsa çekilmez bu carol da. rick adam'ın dibisin...
--spoiler--
internetten takipçisi olduğum bbc'de yayımlanan ve enfeksiyon salgınının ardından insanların hayatta kalma mücadelesini ve dönüşenler ile savaşlarını konu alan muazzam yabancı yapımı dizi.
ders olarak okutulmalı.