bugün

ben bilmiyorum kürt komutan. kürt arkadaşlar aydınlatabilir mi engin kürt tarihi bilgileri ile..

belki zorlasak selehattin eyyübi deriz ki kardeşinin anasının ismi türk ismi, dili türkçe dedesi acem tarafındandı ama acem tarafına göçen kürtlere dayanıyor kökeni diyor bazı bilgiler. aynı zamanda arap olduğuna dair de bilgiler mevcut.

bana kalırsa objektif ve tam anlamıyla kürt olduğundan emin olunan en büyük kürt komutan sultan ii. molotof dur.
bizim çavuş vardı, şeyhmus. odur.
alt devreleri inletirdi. bir gün fena dövdüler ama, bu konumuz dışı...
Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri olabilir.
(bkz: said-i kürdi)

Edit: eksilere gömülmüşsünüz. Yanlış ne yazdım diye düşünüyorum.
(bkz: kursun gecirmez deli said nursi)
Bedüizaman Said-i kürdi olmalıdır, kürttür.
mustafa ismet inönü.
Spartakürt. Özgür kürt halkının güçlü komutanı. *
sultan 2.eşek.
şeyhmuz pasha.
(bkz: bedirhan bey)

güneydoğu anadolu'yu yezidilerden temizlemiş kürt komutandır. yaklaşık olarak 150.000 yezidi kürt bu cizreli paşa tarafından katledilmiştir. daha sonra süryanilere yönelmiş ve mardin taraflarında süryani temizliği yapmıştır. süryanilerden sonra ermenileri kesmeye başlamışsa da tepkiler yüzünden vazgeçmiştir. yaptığı katliamlar osmanlı tarafından hoş karşılanmamıştır. tanzimat dönemi karışıklığı yüzünden devlet müdahele edecek gücü bulamamıştır. fakat bedirhan bey katledicek kişi kalmayınca devlete isyan etmiştir. fakat bu sefer başarılı olamamış sürgüne gönderilmiş ve orada ölmüştür. kürdistan için ilk isyan sayılır bedirhan bey'in isyanı. bugün kürtlerin arasında yezidi ve zerdüştlerin oranı çok az kalmışsa bunun en büyük sebebi ilk kürt isyancısı bedirhan bey'dir.
(bkz: ismet inönü)
kenan komutandır, tekelci ahmet abi tadında biridir.

zira adamların kurduğu devlet 10 ay yaşayabildi bkz (0.8 sene), 30 yıldır da yenisini kurmayı beceremediler ne büyük komutanı, gel bi çay vereyim sana çok düşünme bunları.
general V. hevalos.
Mesud barzani.

Çok komik lan.
selahattin eyyubi.

ayrıca tam olarak komutan olmasa bile; büyük bir cihan komutanın çok çok sevdiği, uğruna istanbul fethinde mısır'dan çağırdığı hocası;

(bkz: molla gürani)
(bkz: Sellahattin Eyubi)
(bkz: Hasan Sabbah)
Eşek siken abdullah olsa gerek.
Kürtlerin %70 i pkk yanlisi olabilir lakin yüzde otuzu hala vatansever. Lutfen olanida kaybettirmeyin.
şe gewere.
görsel
kürt tarihi var diyelim hem de komutanı var diyelim, yok lan kimse belki zorlarsak şey olabilir, abdullah öcllsadslksojdosf (çarpıldı)
(bkz: karabaş)
(bkz: karakaçan) eşeğe düşkünlüğü bilinenlerin yol göstericisi ancak bir eşek olabilir.
Selahaddin eyyubi.
* Eyyubiymiş.

(bkz: k*rtlerin siklenmeme sebepleri)