bugün

bugünkü takipçisini ve militanlarını üzen tanımlama. atalarının kökenine sahip çıkmaktan bile acizler, ne acı... onlar said i nursi derler.
bir zamanlar atatürk tarafından meclise davet edilerek meclis tarafından ayakta karşılanan ve bizzat atatürk tarafından bakanlık teklıf edilen nurculuğun önderi şahıs. herkese soruyorum atatürk niçin kemalistler tarafından ingiliz ajanı olarak görülen said i nursiye bakanlık teklif etmiştir?
hayatını gavur ingiltere'ye hizmete adayan, milletine ve atatürk'e savaş açan, atatürk'le hiçbir zaman karşı karşıya gelmemiş olan vatan haini. atatürk'ün gözünü çıkartttığı yalanını uydurup müritlerine ezberletmiştir.
şeyh sait` ve akabinde oynanacak oyunların tehlikesinden ötürü kürt milliyetçiliğine mahal vermemek için kimseciklerin tasvip etmediği tabir. hani birileri nemalanmasın diye... anlarsın ya!
Bitlis'in Nurs köyunde doğmuş gerçek bir ilim adamı. bazı cemaatler yuzunden yanlıs tanınmıs, skolastik bataklıgına saplanmak bir yana aydın bir zattır. Yazdıklarının esi benzeri gorulmemistir. Tıpkı mevlana gibi edebiyat ı ve soz sanatlarını harika kullanan Said-i Kurdi defalarca kez hapse girmiştir. Hapishanede gecirdigi vakit boyunca nice katilleri iman sahibi yapmış, karıncayı incitmeyecek hale getirmiştir. tum bunların yanında Said-i Kurdi'nin daha genc yasta cok kısa bir sure zarfı içinde tum pozitif bilimleri bitirmiş oldugu soylenmektedir.

(bkz: Medresetü z-Zehra)
çırağı da yeni yükselen gavura, abd'ye yamanan din esnafı, ruhban.
(bkz: bediuzzaman said nursi/#4974765)
(bkz: anne ben canan arıtman kafası yaşamak istiyorum)
bediüzzaman'ın risale-i nur telifinden önce anıldığı ismidir. zira nur neşriyatından sonra daha ziyade said nursi ismiyle anılır.
günümüzde öncülüğünü liboş grubunun yaptığı cemaatin 1960 yılında ölen şeyhi. müritleri tarafından adı said i nursi olarak zikr edilmektedir. dilimizde aslını inkar eden soysuz'dur diye bir cümle var iken cemaati tarafından ''kürdi'' kelimesinden rahatsızlık duyulmaktadır.
abes olmayan bir tamlama; zira mevlana celaleddin-i rumi, imam buhari, selman-ı farisi ve hatta muhammed-i arabi hazretleri (s.a.v) gibi tamlamalar eşhasın memalikini ispat mahiyetinde kullanılır.
islam medeniyetinde, osmanlı' da sıkça kullanılan, yaygın bir uygulama.

said nursi' de bitlis doğumludur, zamanında yaşadığı bölge, osmanlı tarafından kürdistan olarak anılıyordu ve kendisine de bu isimle hitap edilmiş. bu isme bakıp, ingiliz ajanlığı ya da bölücülük çıkarımında bulunmanın manası yok!
faşistlerin din alimlerini millet kamplarına bölmesi..
türkiye cumhuriyeti başbakanın büyük saygı duyduğu, iadei itibar vermek istediği karşılığında kürt ve şeriatçılardan oy patlaması beklediği zat.
aşağıdaki hitabın sahibidir. kim kimi neye bölüyor bir okuyun.

Ey Kürt Halkı!
ittifakta kuvvet, ittihatta hayat, kardeşlikte saadet, hükümette saadet vardır.
ittihat bağını ve muhabbet ipini güçlü tutun. Ta ki sizi beladan kurtarsın.
Bana iyi kulak verin, size bir şey söyleyeceğim;
Biliniz ki, korumamız gereken üç cevherimiz vardır;
Birincisi: islamiyettir ki, binlerce şehidimizin kanı pahasına olmuştur.
ikincisi: insaniyettir ki, halkın nazarında akla uygun hizmetle yiğitliğimizi ve insanlığımızı bütün dünyaya göstermeliyiz.
Üçüncüsü: Milliyetimizdir ki, bize meziyet vermiştir. Bizden öncekiler iyilikleriyle yaşıyorlar. Kendine yetebilen, milliyetini koruyup onların ruhlarını kabirlerinde şad eder.
Bundan sonra bizi perişan eden üç düşmanımız vardır;
Birincisi: Fakirliktir ki, istanbul'daki kırk bin hammal buna delildir.
ikincisi: Cehalettir ki, binimizin bir gazete okuyamaması bunun delilidir.
Üçüncüsü: ihtilaf tır ki, kuvvetimizi kaybettiriyor, bizi terbiyeye müstehak kılıyor ve hükümet de kendi insafsızlığından bize zulmediyor.
Eğer bana kulak verdiyseniz, iyi bilin ki, bizim çaremiz şudur;
Biz üç elmas kılıcı elimize alalım ve düşmanı üstümüzden kaldıralım.
Birincisi: Adalet, maarif ve okuma kılıcıdır.
ikincisi: ittifak ve milli muhabbet kılıcıdır.
Üçüncüsü: Kendine güven kılıcıdır.
Böylece herkes kendi işini yapsın. Sefiller gibi kimsenin gücünden ümit beklemesin ve sırtını ona dayamasın.
Son vasiyetim;
Okumak ! Okumak ! Okumak !
El ele vermek ! El ele vermek ! El ele vermek !
16 eylül 1919'da ikdam gazetesinde ki yazısında, kürtleri türk kurtuluş ordusuna karşı savaşmaya davet eden,
--spoiler--
özgür bir kürdistan tohumu ekiyorum. onu geliştirip büyütün
--spoiler--
--spoiler--
nasılki zaman-ı istibdatta tımarhaneye düştüm, divanelerin hükmüne konuldum, eğer müdahaneye, kelbi tabassusa, şahsi menfaat için umumi menfaatı feda alan aklın icabı ise, ben divaneligi kabul ettim.şahit olunuzki böyle akıldan istifa ediyorum. ey kürtler tımarhaneyi bunun için kabul ettim. kürtlüğü lekedar etmemek için irade-i padişahiyi, maaşını, ihsan-i şahaneyi kabul etmedim
--spoiler--
--spoiler--
risale-i nur okumak ona hizmet etmek bir ibadettir. ona hizmet üç aylarda yapılan zikirlere bile tercih edilmelidir.
--spoiler--
--spoiler--
ebnâ-i cinsime burada birkaç söz söylemezsem, bence bahs natamam kalır.

ey asurîler ve keyânîlerin cihangirlik zamanından pişdar, kahraman askerleri olan arslan kürtler! beşyüz sene yattınız. yeter artık. uyanınız. sabahtır. yoksa sahra-i vahşette vahşet ve gaflet sizi vahşet sahrasında yağma edecektir. ''

hikmet-i ilâhî denilen makine-î alemin nizamı ve telgraf hattı gibi umum âleme mümted ve müteşa'ib kanun-i nûrân-î ilâhînin müessisi olan hikmet-i ilâhî ufk-i ezelden engüşt-i kaderi kaldırmış, size emrediyor ki, tefrika ile katre katre müteferrik su gibi zayi olan hamiyet ve kuvvetinizi fikr-i milliyetle tevhit ve mezcederek zerrâtın câzibe-i cüz'iyyeleri gibi gibi bir câzibe-i umum-î millî teşkili ile kürt gibi bir kütle-i azîmi küre gibi tedvir ederek şems-i şevket-i islâmiyye osmâniyyenîn mevkibinde bir kevgeb-i münevver gibi câzibesini ittiba ile muvazene ve âheng-i umumiyyeyi muhafaza ediniz.
--spoiler--
Bunları diyen adam ırkçı değil müslüman da kendisine gururla söylediği kürt ifadesini kullanan biz ırkçıyız he mi...

dedirten şakirtlere sahip kürt ırkçısı, din tüccarı.

Ne sevenin varmış lan pis herif demek istedim kendisine...
şeyh sait in kankasıdır. *
olmayan biridir...said i kürdi diye biri dünyaya gelmemiştir. meşhur bediüzzaman said nursi(r.a) 1. said döneminde said kürdi imzasını kullanmıştır.

mevlana celaleddin rumi hz.lerinin(r.a) isminden hareket edip rum kavmiyetçisi,ayrılıkçısı olduğu anlaşılmaması gerektiği gibi bediüzzaman ın said kürdi imzasındanda kürt kavmiyetçisi olduğu anlaşılmamalı. bu osmanlı zamanın coğrafi bir tanımlamadır. ihtilaf olsada yaygın kanaate göre bediüzzaman kürtlerin yoğun olduğu bir coğrafyada dünyaya gelmiş bir seyyiddir. değilsede bu onun değerini eksiltmez kürt kökenli yurttaşlar böyle bir insanı aralarından çıkarttıkları için gurur duymalılar.

bediüzzaman ın said kürdi imzasını kullanmaya ehil olması büyüklüğünü gösterir.çok nadir insan kavmi veya coğrafyasıyla anılır.
bdp'nin dini simgesi.
yazım noktalamadan bir haber edebiyatçı, radyoyu melekler çalıştırıyor sanan ilim fen adamı.

o engin kültürü sayesinde birçok sürüyü etrafında toplamıştır.
(bkz: nurculuk ve saidi kürdi)
hayatında ilk kez radyo dinlediğinde, yayını meleklerden gelen ilahi ses sanan aydın(!) * .
orta çağda örneklerinden bolca bulunan din tüccarı.
(bkz: veledi zina)
genelde pek telaffuz edilmez. simonlar belki kürt diye bu adama inanmaz diye düşünülmüş olmalı ki said nursi deniyor.
laf cambazlıkları ile kitaplar doldurmuş hristiyan sever yazar.